به گزارش پارس به نقل از ایسنا، تصویب رقم ۵۰ هزار میلیارد در حالی صورت گرفته که دولت رقم ۱۲۰ هزار میلیارد تومان را برای اجرای قانون در سال جاری پیشنهاد داده بود.

در پیشنهاد دولت ۹۰ هزارمیلیارد تومان برای پرداخت یارانه نقدی، ۱۵ هزار میلیارد تومان کمک به بخش تولید، ۱۵ هزار میلیارد تومان نیز برای پروژه های عمرانی و کمک به هزینه های جاری دولت در نظر گرفته شده بود.

اما آنچه در مجلس به تصویب رسیده، ۱۶ هزارمیلیارد تومان کمتر از منابع هدفمندی در بودجه سال ۹۱ است.

بر این اساس با مصوبه مجلس عملا امکان ورود به گام دوم قانون هدفمندسازی یارانه ها وجود ندارد و حتی ممکن است دولت در اجرای فاز اول برای پرداخت یارانه نقدی با مشکل تامین منابع روبه رو شود.

البته در حالی که اعلام شده بود با کاهش ۷۰ هزار میلیارد تومانی منابع مربوط به هدفمندسازی یارانه ها امکان حذف برخی اقشار از دریافت یارانه نقدی و یا کاهش یارانه نقدی وجود دارد، محمد رضا فرزین دبیر ستاد هدفمندسازی یارانه ها با تکذیب این مسئله، اعلام کرد که دولت هیچ برنامه ای برای کاهش یارانه نقدی ندارد و هرگونه تغییر در شرایط گام اول هدفمندی یارانه ها برای کشور خطرناک است و شرایط را سخت می کند.

در سال گذشته نیز روند تصویب لایحه بودجه سال در مجلس شرایط را به گونه ای رقم زد که تصمیم دولت برای اجرای فاز دوم هدفمندی دستخوش تغییر شد، چرا که ابتدا دولت رقم ۱۳۵ هزار میلیارد تومان را برای اجرای قانون هدفمندسازی در لایحه بودجه سال ۹۱ کل کشور پیشنهاد کرد اما مجلس با این رقم مخالفت کرد و آن را به ۶۶ هزار میلیارد تومان کاهش داد و پس از آن نمایندگان مجلس با تصویب جزئیات طرح الحاق یک تبصره به بندهای ۴۴ و ۴۵ قانون بودجه سال ۹۱ مبنی بر ممنوعیت افزایش قیمت حامل های انرژی و سایر کالاها و موضوع قانون هدفمند کردن یارانه ها در سال ۹۱ نسبت به سال ۹۰، اجرای گام دوم را متوقف کردند.