• لینک کوتاه
 • منبع: میزان کد خبر: 451173

  کاهش تولید نفت و گاز در دریای شمال به معنی واردات نزدیک به یک سوم نیازهای گازی انگلیس از کشور کوچک قطر است، قطری که اکنون راه های ارتباطی اش توسط همسایگانش محدود شده است.

  به گزارش پارس نیوز،

  وابستگی روز افزون انگلیس به واردات انرژی همزمان با کاهش ذخایر دریای شمال، توسط بحران دیپلماتیکی که گریبان قطر را گرفته است، به شدت مشخص شد.

  نزدیک به یک سوم واردات گاز انگلیس از کشور کوچک قطر انجام می شود. قطر بزرگترین تولیدکننده گاز طبیعی مایع شده (LNG) در جهان است. گاز تولیدی در قطر به بازارهای اروپا و آسیا ارسال می شود. بزرگترین مشتریان این گاز نیز ژاپن، هند و کره جنوبی هستند.

  کشورهای عربستان، امارات، مصر و چند کشور عربی دیگر هفته گذشته قطر را به دلیل حمایت از تروریسم و روابط دوستانه با ایران محدود کردند و راه های ارتباطی به این کشور را مسدود نمودند. بنادری مانند بندر فجیره بر روی کشتی های قطری بسته شده اند. عدم دسترسی به این بندر که برای سوختگیری توسط کشتی های قطری استفاده می شد موجب افزایش هزینه های قطر و تاخیر در زمان تحویل محموله ها می شود.

  این موضوع چند دهه پیش نمی توانست برای انگلیس مشکل ساز باشد چراکه انگلیس تا سال 2004 میلادی درتولید گاز خودکفا بود اما در دهه اخیر تولید گاز این کشور کاهش یافت تا جائیکه امروز 60 درصد از گاز مورد نیاز این کشور توسط واردات تامین می شود.

  شرکت National Grid که شبکه انرژی انگلیس را اداره می کند پیش بینی کرده است که وابستگی این کشور به واردات گاز تا سال 2040 میلادی به 93 درصد برسد. این به آن معنی است که تنش در قطر برای انگلیس چالش برانگیز است.

  بسام فتوح، مدیر موسسه مطالعات انرژی آکسفورد، اظهار کرد: "شرایط کنونی تاثیر کمی بر بازار صادرات گاز می گذارد، هیچگونه تاثیری برای عرضه انرژی به انگلیس و یا بقیه دنیا دیده نمی شود. چرا قطر باید صادرات خود را قطع کند؟ همه خطوط کشتیرانی باز هستند."

  ایرا جوزف، تحلیلگر بازارهای گاز در موسسه Pira Energy اعلام کرد: "از آنجائیکه بازارهای انگلیس مقصد نهایی محموله های LNG قطری است، هرگونه تاثیری بر صادرات LNG قطر در مرحله آخر در انگلیس احساس می شود."

  نروژ در سال 2015 میلادی نزدیک به دو سوم از واردات گاز انگلیس را تامین کرد و قطر در همین سال 29 درصد از واردات این کشور را پاسخ داد.

  در همین بین، ایتالیا دومین واردکننده بزرگ گاز قطر در اروپاست. لهستان نیز در تلاش است که استفاده خود از LNG را بالا ببرد و به همین منظور سال گذشته نخستین پایانه واردات LNG خود را راه اندازی کرد. آمریکا نیز می کوشد که وابستگی خود به واردات گاز از روسیه را کاهش دهد.

  در واکنش به این شرایط برخی از کارشناسان در انگلیس معتقدند که انگلیس نیز همانند آمریکا باید دست به تولید شیل گس شود. فعالیت های اکتشافی شیل گس در انگلیس به دلیل اعتراض فعالان محیط زیستی در چند سال گذشته کاهش یافته است.

   

  انگلیس بحران قطر واردات انرژی

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها