به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، موضوع ساخت مسکن مهر در مازندران از سال ۸۴ در کشور مطرح شد و مازندرانی ها به خاطر مشکلاتی که در تهیه زمین داشتند موضوع مسکن مهر را بسیار جدی نگرفتند.

در پایان دولت نهم زمزمه ایجاد مسکن مهر در مازندران قوت بیشتری گرفت و حدود یک سال قبل از انتخابات ریاست جمهوری دور دهم در سال ۸۷ کلنگ مسکن مهر در میارکلا ساری به زمین زده شد.

پس از کلنگ زنی، شائبه انتخاباتی بودن این موضوع قوت گرفت و این موضوع به پس از انتخابات ۸۸ موکول شد، پیگیری برای ایجاد مسکن مهر در میارکلا ساری پس از انتخابات قوت گرفت.

دو ارگان دولتی اداره تعاون و اداره مسکن و شهرسازی وقت به ترتیب مسئول تشکیل تعاونی و انتخاب پیمانکار شدند، پیشرفت کاری مسکن مهر در میارکلا مورد رضایت اعضا نبود و به همین دلیل اعتراض هایی را به طور غیررسمی مبنی بر عدم تعهد تعاونی ها و پیمانکاران مطرح می کردند.

با ادغام این دو سازمان، نارسایی های مسکن مهر در مازندران بیشتر شد و با تغییر و تحولاتی که وزارتخانه ها ایجاد شد مسائل مسکن مهر به حاشیه کشیده شد و تحویل مسکن مهر در سایر شهرهای کشور به شائبه بی تفاوت بودن مسئولان نسبت به تحویل به موقع مسکن در میارکلا را قوت بخشید.

اما اگر اعلام شود مسئولان نسبت به پیگیری برای تحویل به موقع مسکن در مازندران بی تفاوت هستند کمی بی انصافی است، چون مدتی است جلسات شورای مسکن در مازندران به صورت هفتگی با حضور استاندار مازندران تشکیل می شود و بازخورد این جلسات نیز از سرگیری کار مسکن مهر در میارکلا ساری است.

اما اینکه این جلسات چرا در سال گذشته و سال قبل تر آن به صورت جدی تر بررسی نمی شد، جای سوال دارد.

البته رئیس جمهور بارها مطرح کرد که دولتش کار به زمین مانده برای دولت بعدی به جا نمی گذارد، برخی هم تلاش می کنند مسئله تحریم را در امر ساخت و ساز همراه کنند تا جائیکه همه می دانند در ساخت و ساز مسئله تحریم کمتر دخیل بود و در برخی مواقع به جرات می شود دخیل بودن مسئله تحریم را در این امر کاملا رد کرد.

دور از انصاف است اگر گفته شود دولت در زمینه مسکن مهر در میارکلا کوتاهی کرده است، چون بانک مسکن که تامین کننده مسائل مالی مسکن مهر در مازندران بودند به تعهداتشان در این زمینه کاملا عمل کرد و استاندار مازندران در جلسات متعدد به همراهی بانک مسکن با مسکن مهر در میارکلا اذعان داشت.

اما گفته های معاون اداره کل تعاون و معاون اداره کل راه و شهرسازی در زمینه مسکن مهر میارکلا به برخی نارسایی های اشاره می کند که تایید گفته های مردمی را در بردارد.

عدم انتخاب پیمانکار مناسب

عبدالله کیاکجوری معاون اداره کل تعاون مازندران چند روز گذشته در گفت وگو با فارس به بخشی از مشکلات مسکن مهر در مازندران که متوجه اداره راه و شهرسازی است، اشاره کرد و گفت: پیمانکاران انتخاب شده برای ساخت مسکن مهر در مازندران دارای رتبه بسیار خوبی نبودند.

وی ادامه داد: پیمانکاران ابتدا به صورت پیمان مدیریت، وارد شدند و پس از تبدیل شدن وضعیت پیمانی، تغییری در پیمانکاران قبلی ایجاد نشد.

کیاکجوری ادامه داد: به پیمانکاری که گرید پنج داشت و نمی توانست بیشتر از ۷۰۰ میلیون تومان پروژه بگیرد کار ۸ میلیاردی واگذار شد.

وی گفت: برای واگذاری کار به پیمانکار، بر اساس قانون ۲۵ درصد آورده باید در اختیار پیمانکار باشد که این موضوع در مسکن مهر مازندران کمتر دیده شد و پیمانکاران انتظارشان این بود که تعاونی ها باید این مبلغ را واگذار کنند که این موضوع در مازندران کمتر اتفاق افتاد.

کیاکجوری در ادامه گفت: این پروژه توسط دولت در اختیار تعاونی ها مسکن مهر قرار گرفت و مردم خودشان تعاونی مورد نظر را انتخاب کردند.

عدم متخصص بودن پیمانکاران

مدیر مسکن اداره کل راه و شهرسازی مازندران نیز طی چند روز گذشته در گفت وگو با فارس دلیل تکمیل نشدن پروژه میارکلای ساری را تخصص و تجربه نداشتن پیمانکاران عنوان کرد و گفت: مدیرکل وقت تعاون اصرار بر حضور تعاونی ها در اجرای این پروژه ها داشت.

وی درباره تصمیم های گرفته شده برای مشخص شدن وضعیت مسکن مهر در میارکلای ساری گفت: حسابرس دادگستری مسائل مالی مسکن مهر در میارکلا ساری را بررسی می کند.

مدیر مسکن اداره کل راه و شهرسازی استان مازندران ادامه داد: در صورت مشخص شدن صلاحیت کار پیمانکاران برای احداث مسکن مهر، این پیمانکاران موظف می شوند که کار را به اتمام برسانند و یا نسبت به حذف پیمانکار پس از تعیین تکلیف اقدام می شود.

مسائل مالی مسکن مهر نیاز به بررسی دارد

وی درباره مسائل مالی مطرح شده و برخی نارضایتی ها موجود توسط متقاضیان مسکن مهر در میارکلای ساری اظهار داشت: مشکلات مالی مسکن مهر در میارکلای ساری باید حسابرسی شود ولی از لحاظ فنی نظارت مستقیم بر عهده ما است.

عباس رهگشا ادامه داد: ممکن است هر پروژه بزرگ دارای نقصی باشد اما مسکن مهر میارکلای ساری به لحاظ فنی نمره قابل قبولی دریافت کرد.

این مسئول در مورد زمان تحویل میارکلا ساری گفت: این پروژه ممکن است تا پایان عمر این دولت به اتمام نرسد.

در حال تکمیل گزارش بودم که خبردار شدیم آب و برق مسکن مهر میارکلای ساری به خاطر بدهکاری پیمانکاران قطع شد.
قطعی آب و برق در زمانی که در این روزها کار ساخت و ساز این پروژه اوج گرفته بود مشکلی دیگر در اجرای این پروژه ایجاد کرد.