پارس به نقل از افکارنیوز، یدالله صادقی، درباره برنامه های دولت برای کاهش قیمت روغن در بازار اظهار کرد: قرار بود قیمت روغن در سطح بازار کاهش یابد ولی در حال حاضر رسما چیزی به ما اعلام نشده است.

وی ادامه داد: شنیده ها حاکی از آن است که قیمت این کالا در بازار در حدود ۱۰ درصد کاهش یافته ولی این موضوع به طور رسمی ابلاغ نشده است.

صادقی با بیان این که اگر برنامه براساس بازگشت ارز مرجع باشد باید قیمت کالاها کاهش یابد، خاطرنشان کرد: زمانی که حذف ارز مرجع مطرح شد قیمت کالاهایی نظیر روغن ۳۰ تا ۳۵ درصد افزایش یافت و براساس همین افزایش قیمت، توزیع این کالا در بازار به روال عادی آن بازگشت.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران در پاسخ به این سوال که آیا در حال حاضر نیز در بازار توزیع روغن به طور طبیعی انجام می شود اظهار کرد: برنامه توزیع روغن در بازار با روال عادی طی می شود ولی همچنان برنامه رسمی برای کاهش مجدد قیمت آن اعلام نشده است.

به گزارش ایسنا، بعد از افزایش ۳۰ تا ۳۵ درصدی قیمت انواع روغن نباتی در اول اردیبهشت ماه سال جاری تولیدکنندگان این محصول پرمصرف غذایی در تازه ترین تصمیم خود اعلام کردند که قیمت های خود را کاهش می دهند.

بر این اساس انجمن صنفی صنایع روغن نباتی اعلام کرد که با رایزنی های صورت گرفته از سوی انجمن روغن نباتی و هماهنگی های به عمل آمده با وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار است قیمت روغن نباتی ۱۰ درصد کاهش یابد.

دبیر انجمن صنفی روغن نباتی در این باره کاهش قیمت روغن را به دلیل تخصیص روغن های خام از شرکت بازرگانی دولتی به صورت تلفیقی ذکر کرد.

وی افزود: قرار است عمده محصولات شرکت های روغن نباتی از پنجشنبه دوازهم اردیبهشت ماه با ۱۰ کاهش درصدی نسبت به نرخ های اعلامی قبلی مورخ اول اردیبهشت ماه تولید و روانه بازار شود.

اما در حالی خبر کاهش ۱۰ درصدی قیمت روغن نباتی از سوی انجمن تولیدکنندگان این محصول اعلام شده که ابتدای ماه جاری قیمت انواع روغن نباتی با افزایش ۳۰ تا ۳۵ درصدی مواجه شد. افزایش قیمت روغن نباتی بلافاصله پس از اعلام خبر حذف ارز مرجع واردات روغن خام صورت گرفت.

در همین حال برخی گزارش ها حاکی از آن است که قیمت روغن فله در بازار به ۴۵۰۰ تومان و قیمت روغن حلب ۱۶ کیلویی به ۱۰۰ هزار تومان رسیده است. دو نوع روغنی که مصرف زیادی در صنف و صنعت دارند.

پیشتر گزارش هایی نیز مربوط به گران فروشی برخی برندهای روغن نباتی منتشر شده بود که براساس این گزارش ها کارخانه ها قیمتی بیش از قیمت مصوب سازمان حمایت را روی محصولات خود درج می کنند.

چند روز پیش معاون اول رییس جمهوری از مطرح شدن خبر حذف ارز مرجع واردات برخی اقلام اساسی انتقاد کرد. در پی این اظهارات زمزمه هایی مبنی بر بازگشت ارز مرجع برای واردات کالاهای اساسی شنیده شد. اگرچه تاکنون خبر رسمی در این باره منتشر نشده است.

آخرین قیمت های مصوب انواع روغن نباتی که در اوایل اردیبشهت اعلام شدند به شرح زیرند:

بطری ۶۷۵ گرمی سویا ۲۷۳۰ تومان، بطری ۸۱۰ گرمی سویا ۳۵۱۰ تومان، حلب ۴ کیلوگرمی نیمه جامد ۱۹۶۰۰ تومان، حلب ۴.۵ کیلوگرمی نیمه جامد ۲۱۲۰۰ تومان، حلب ۵ کیلوگرمی نیمه جامد ۲۳۹۷۰ تومان، حلب ۱۶ کیلوگرمی نیمه جامد ۶۴۸۰۰ تومان و روغن فله ۳۵۷۵ تومان.