به گزارش پارس به نقل از مهر، از ابتدای سالجاری میلادی تاکنون ایران موفق به امضای قراردادهای جدیدی برای صادرات گاز مایع به کشورهای مختلف آسیایی و حاشیه خلیج فارس شده است.

بر این اساس اسفند ماه سال گذشته با بهره برداری از طرح های جدید توسعه پالایشگاه های نفت به ویژه توسعه پالایشگاه نفت شازند، ظرفیت تولید گازمایع کشور به بیش از ۶ هزار تن در روز افزایش یافته است و هم اکنون یکهزار تن ظرفیت مازاد برای صادرات این محصول نفتی در اختیار دارد.

در این بین کره جنوبی هم پس از توقف تعلیق هشت ماه خرید گاز مایع از ایران، بی فروردین ماه سالجاری با انتشار گزارشی، اعلام کرده است: واردات گاز مایع از ایران پس از هشت ماه تعلیق از سر گرفته شده به طوری که در ماه مارس سال ۲۰۱۳ میلادی کره جنوبی حدود ۷۳ هزار تن گاز طبیعی مایع از ایران وارد کرده است.

از سوی دیگر ایران به منظور افزایش سهم خود در بازارهای منطقه ای و جهانی گازمایع واردات و یا سوآپ گازمایع از ترکمنستان را هم از ابتدای سالجاری تاکنون متوقف کرده است و حتی موفق به انعقاد قراردادهایی برای فروش تک محموله گازمایع به کشورهای مختلف همسایه و فرامنطقه شده است.

علیرضا نیکزاد رهبر سخنگوی وزارت نفت در گفتگو با مهر درباره دلایل افزایش صادرات گازمایع ایران به بازارهای جهانی با وجود افزایش تحریم های بین المللی، گفت: ایران یکی از کشورهای بزرگ صادرکننده انواع فرآورده های نفتی است و تبعا برای افزایش صادرات، انجام بازاریابی های متعدد را در دستور کار قرار داده است.

این مقام مسئول با یادآوری اینکه هر کشوری که شرایط ایران را برای خرید فرآورده نفتی بپذیرد به آن کشور صادرات انجام خواهد شد، تصریح کرد: بر این اساس میزان صادرات محصولات نفتی همچون گازمایع افزایش یافته است.

سخنگوی وزارت نفت همچنین درباره انتشار گزارش برخی از رسانه های خارجی مبنی بر ارزان فروشی گازمایع ایران به مشتریان بین المللی، تاکید کرد: ارزان فروشی گاز مایع ایران به هیچ وجه صحت ندارد.

نیکزاد رهبر در پایان خاطرنشان کرد: ایران به جای ارزان فروشی، بازار نفت و فرآورده های نفتی را مدیریت می کند.

در همین حال علیرضا ضیغمی معاون وزیر نفت هم اخیرا با اشاره به ورود ایران به جرگه کشورهیا صادرکننده گازمایع اعلام کرد: میزان صادرات این فرآورده نفتی در سال ۹۲ افزایش می یابد.