به گزارش پارس به نقل از دنیای اقتصاد  تعداد ساختمان های مسکونی نوساز در خیابان های اصلی و فرعی شهر تهران دید به ساختمان های سالخورده را محدود کرده، اما به رغم این فراوانی، عرضه « نوساز فروشی» در بنگاه های املاک با اقدام عمدی سازنده ها، به اندازه نصف سایر آپارتمان ها کاهش پیدا کرده و جلوی استفاده مسکونی از نوسازها گرفته شده است.

کمبود فایل فروش واحدهای تازه ساز که یکی از ریشه های فرعی افزایش قیمت مسکن در ماه های اخیر بشمار می رود، هم اکنون تنظیم سطح عرضه و تقاضا در بازار را به هم ریخته و شرایط را برای اعلام نرخ های حبابی از سوی سایر مالکان واحدهای فروشی فراهم آورده است.

هر چند این نرخ ها که در برخی مناطق تا ۵۰ درصد نرخ سال گذشته، متورم شده، فعلا مشتری ندارد و متقاضیان در بازار آنها را پس می زنند، اما به گفته کارشناسان اگر روال طبیعی ساخت و عرضه مسکن برای آپارتمان هایی که در سال های ۸۹ و ۹۰ در تهران پروانه ساخت برایشان صادر شده بود، به اجرا درمی آمد امسال به ازای هر نفر متقاضی خرید مسکن در بنگاه های املاک، حداقل یک واحد مسکونی نوساز وجود داشت.

با صدور ۳۰۰ هزار فقره پروانه ساختمانی برای واحدهای مسکونی در سال های ۸۹ و ۹۰ در تهران انتظار می رفت زمان طبیعی ساخت وساز -۱۵ تا ۲۰ ماه- برای این پروانه ها نیز تکرار شود و از نیمه های سال۹۱، ماهانه حدود ۲۰ هزار واحد تازه ساز تکمیل و برای فروش، در بنگاه ها فایل شود.

آمار معاملات مسکن در تهران براساس آنچه سامانه رهگیری بنگاه های املاک اعلام می کند، از خرید و فروش ۱۰ تا ۱۵ هزار واحد مسکونی در ماه، در شرایط طبیعی بازار – نه رونق مطلق، نه رکود مطلق- حکایت دارد که البته کمی بیشتر از این حجم، متقاضی به بنگاه ها مراجعه می کند که به دلایلی از خرید منصرف می شود.
بنابراین اگر ساخت وسازهای دو سال پیش، امسال به سرانجام می رسید، عرضه با تقاضا سربه سر می شد و نه تنها رکود فعلی به وجود نمی آمد که احتمال کاهش قیمت مسکن نیز وجود داشت.

نوسازها ته نشین شده اند
رییس انجمن انبوه سازان تهران درباره علت کمبود فایل فروش واحدهای نوساز به « دنیای اقتصاد» اعلام کرد: شرایط ماه های اخیر آثار موجی است که پارسال با افزایش قیمت زمین و هزینه های ساخت وساز به وجود آمد.
ایرج رهبر تصریح کرد: آپارتمان های نوساز در بازار مسکن « ته نشین» شده اند چونکه سازنده های این ساختمان ها در یکسال اخیر سرعت تکمیل واحدهایشان را کند کردند تا حداقل آسیب را از تورم ببینند و این به معنی انصراف از فروش نیست.

رییس انبوه سازان با اشاره به اینکه بازار مسکن از التهاب ناشی از موج گرانی عبور کرده است، گفت: سازنده ها بیش از این، ساختمان های نیمه کاره را متوقف نمی گذارند و حداکثر از تابستان امسال فروش واحدهای نوساز قوت می گیرد.

فرود قیمت از نقطه اوج
رهبر همچنین درباره قیمت مسکن نیز افزود: رشد ۵۲ درصدی قیمت مسکن در تهران در سال گذشته باعث شد نقطه اوج تورم مسکن در سال۹۱ رقم بخورد و امسال منحنی نرخ رشد قیمت سقف جدیدی نخواهد زد چونکه حداکثر رشد مورد انتظار سفته بازها، حدی بود که سال گذشته ایجاد شد.

رییس انبوه سازان با بیان اینکه توان خرید مسکن در بازار تاب تحمل رشد بیشتر قیمت را ندارد، تصریح کرد: امسال هم قیمت زمین و هم قیمت مسکن به مراتب بهتر از سال گذشته خواهد بود.

این فعال ساختمانی در ادامه گفت وگو با « دنیای اقتصاد» افزود: انبوه سازان برای تجهیز دوباره توان مالی شان جهت شروع پروژه های جدید مسکونی در تهران، به زودی پروژه های در دست ساخت را تکمیل می کنند و ساختمان هایی را که در ماه های اخیر تمایلی به فروش آنها نداشتند به بازار مصرف عرضه خواهند کرد.

هر دولتی بیاید، مسکن مهر را می پذیرد
ایرج رهبر در پاسخ به پرسش « دنیای اقتصاد» درباره نوع برخورد احتمالی دولت جدید با ساخت وسازهای مسکن مهر که همگی به متقاضیان پیش فروش شده است، گفت: واحدهای مسکونی مهر با پول پیش خریداران ساخته شده و الان در همه پروژه های مسکن مهر، آورده نقدی متقاضیان تزریق شده است.

بنابراین تصور می کنم هر دولتی با هر نگاه و خط وربطی بر سر کار بیاید، حتما این پروژه را به سرانجام خواهد رساند چرا که جوابگوی صدها هزار خانوار متقاضی مسکن باید باشد.

قیمت مسکن ۲۰درصد حباب دارد
رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران اعلام کرد: ۲۰ درصد قیمت مسکن در تهران حباب است که انتظار می رود این حباب به زودی تخلیه شود.

مصطفی قلی خسروی با بیان اینکه در مناطق مختلف تهران، قیمت های مسکن فاصله زیادی دارند افزود: منطقه ۱۵ در سال گذشته کمترین رشد قیمت مسکن را به خود دید و در منطقه یک بیشترین افزایش قیمت اتفاق افتاد ضمن اینکه نرخ ها در منطقه ۲۲ نیز تاحدود زیادی افزایش پیدا کرد.

به گزارش « دنیای اقتصاد» رییس اتحادیه مشاوران املاک در گفت وگو با واحدمرکزی خبر پیش بینی کرد شرایط کنونی در بازار مسکن و قیمت های حبابی تا چندماه آینده تغییر کرده و بهبود پیدا کند.