• لینک کوتاه
 • منبع: میزان کد خبر: 427609

  بنا بر بررسی‌های صورت گرفته ارتفاع کل ریزش‌های جوی از ابتدای سال آبی تا بیستمین روز از بهمن ماه 87 میلیمتر گزارش شده است که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 37 درصد کاهش داشته است.

  به گزارش پارس نیوز،

  بر اساس بررسی های صورت گرفته ارتفاع کل ریزش‌های جوی از اول سال آبی تا 20 بهمن ماه بالغ بر 87 میلیمتر بوده که این رقم در مقایسه با هفته گذشته 4 میلیمتر افزایش داشته است.

  این حجم از بارندگی نسبت به میانگین دوره‌های مشابه درازمدت( 120 میلیمتر) 28 درصد کاهش و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته( 139 میلیمتر) 37 درصد کاهش را نشان می‌دهد. 

  همچنین حجم بارش اول مهر تا پایان 20 بهمن ماه معادل 143.378 میلیارد مترمکعب گزارش شده است.   

  میزان بارش در حوضه آبریز دریای خزر در سال آبی جاری 180 میلیمتر گزارش شده، که این رقم در مقایسه با سال آبی گذشته 30 درصد کاهش و در مقایسه با بلند مدت 48 ساله 5 درصد کاهش داشته است. 

  در حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان، میزان بارش‌ها تاکنون 129 میلیمتر گزارش شده که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 48 درصد کاهش و در مقایسه با متوسط 48 ساله 37 درصد کاهش داشته است. 

  حوضه آبریز دریاچه ارومیه تاکنون شاهد 97 میلیمتر بارش بوده که این رقم در سال گذشته 159 میلیمتر بوده است، از همین رو در مقایسه با سال آبی گذشته این حوضه آبریز شاهد کاهش 39 درصدی بوده است.

  میزان بارش در فلات مرکزی ایران با 26 درصد کاهش نسبت به سال گذشته 55 میلیمتر به ثبت رسیده است.گفتنی است این حوزه در مدت مشابه سال گذشته 74 میلیمتر بارش تا این مدت داشته و همچنین میانگین متوسط بارش در 48 ساله گذشته این حوضه 74 میلیمتر گزارش شده است.

  حوضه مرز شرق از ابتدای سال آبی جاری تاکنون 30 میلیمتر بارندگی داشته و این در حالی است که این منطقه در مدت مشابه سال آبی گذشته 34 میلیمتر بارش را تجربه کرده بود و این نشان از افت 12 درصدی بارش ها در این حوضه است.

  حوضه آبی قره‌قوم تاکنون 55 میلیمتر بارش داشته است که این رقم در مدت مشابه سال گذشته 66 میلیمتر بوده که نشان دهنده کاهش 17 درصدی بارش ها نسبت به سال گذشته و کاهش 23 درصدی نسبت به بلند مدت 47 ساله است.

  شایان ذکر است بیشترین میزان بارندگی به ایستگاه ایستگاه محمودآباد استان مازندران با 877.5 میلیمتر و کمترین میزان برای ایستگاه ابرکوه استان یزد با 1 میلیمتر بارندگی گزارش شده است.

  جدول ارتفاع بارش در حوزه های آبریز کشور

   

  ارتفاع بارش حوضه آبریز فلات مرکزی

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها