• لینک کوتاه
 • کد خبر: 38958

  وزیر نفت با اعلام این‌که هند نیز مانند پاکستان متقاضی واردات گاز از ایران است گفت: به زودی دور جدید مذاکرات با این کشور آغاز می‌شود.

  به گزارش پارس به نقل از (ایسنا) ، رستم قاسمی در نشستی با خبرنگاران با اعلام این که به زودی دور جدید مذاکرات با هند برای صادرات گاز به این کشور آغاز می شود، گفت: ۱۰ روز دیگر سفری به هند خواهیم داشت تا مذاکرات را در خاک این کشور دنبال کنیم.

  ایران همچنان خواهان دبیر کلی اوپک است

  وزیر نفت درمورد تصدی سمت دبیر کلی اوپک از سوی نماینده ایران توضیح داد: با توجه به این که این سمت باید با اجماع همه اعضا انتخاب شود در حال حاضر رایزنی برای تصدی این سمت با سایر اعضا را آغاز کردیم.

  وی با اشاره به این که بعد از انقلاب ایران با برخی کشورهای عضو مشکلاتی را داشته است، ابراز امیدواری کرد که نماینده ایران بتواند در این دوره به سمت دبیر کلی منصوب شود.

  قاسمی با بیان این که رسیدن به دبیر کلی اوپک به دلیل برخی فشارهای سیاسی بر اعضا ساده نیست، در مورد معرفی کاندیدای ایران برای تصدی مدیریت پژوهشگاه های اوپک نیز گفت: تاکنون فرد خاصی برای نمایندگی از ایران انتخاب نشده است.

  نفت صد دلاری منصفانه است

  وی در مورد قیمت نفت خام اعضای اوپک نیز گفت: همه اعضا متفقا قیمت زیر صد دلار را برای نفت خام منصفانه نمی دانند. به طوری که حداقل قیمت برای هر بشکه نفت باید صد دلار باشد.

  وی با اشاره به این که نشست عادی اوپک به زودی (بیستم خرداد) برگزار می شود گفت: با توجه به این که نشست عادی نزدیک است در صورت کاهش قیمت نفت خام به زیر ۱۰۰ دلار اعضا در این نشست در مورد قیمت نفت تصمیم گیری خواهند کرد.

  برخی اعضای اوپک خواهان کاهش قیمت هستند

  وی با اشاره به این که قیمت انرژی رابطه مستقیمی با رشد اقتصادی جهان دارد اذعان کرد: برخی از اعضای اوپک به دلیل فشار سیاسی خواهان کاهش قیمت نفت هستند.

  البته قاسمی نوسانات اخیر قیمت نفت را در ماه های ابتدایی سال (فصل گرم طبیعی) دانست.

  نفت ایران همچنان در بازار حضور دارد

  قاسمی با تایید این که صادرات نفت خام ایران در سال گذشته میلادی کاهش یافته بود، ابراز امیدواری کرد که صادرات نفت خام در سال جدید افزایش یابد.

  وی دلیل کاهش صادرات نفت خام کشور را این گونه توضیح داد که در گذشته ایران روزانه ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار بشکه نفت خام به کشورهای اروپایی صادر می کرد که با آغاز تحریم ها این مقدار از صادرات متوقف شد.

  قاسمی همچنین کاهش تولید نفت خام کشور را تایید کرد و افزود: با وجود این، ایران همچنان مشتری های قدیمی آسیایی خود را دارد و امیدواریم که در سال جدید با مشتری های جدید دیگری نیز قرارداد داشته باشیم.

  وزیر نفت با اشاره به این که در سال گذشته کاهش تکلیفی تولید نفت خام در برنامه قرار گرفت، گفت: این کاهش تولید از میادین داخلی بود و سعی شد از تولید در میادین مشترک کاسته نشود.

  وی به تعیین تکلیف شدن ۲۰ میدان مشترک در سال ۹۱ اشاره کرد و گفت: از مهم ترین میادین مشترک ایران آزادگان جنوبی و شمالی و یادآوران است که با تکمیل توسعه آن ها ۷۰۰ هزار بشکه نفت خام به تولید کشور افزوده خواهد شد.

  به گفته وی، پس از توافقاتی که با پیمانکار چینی برای توسعه آزادگان جنوبی صورت گرفت در حال حاضر توسعه این میدان با سرعت بیشتری در حال انجام است.

  مجوز اتحادیه اروپا و سازمان ملل به شل برای تسویه بدهی هایش به ایران

  قاسمی با اعلام این که بدهی های شرکت نفتی شل به ایران افزایش نیافته و این شرکت همچنان توسط ایران تحریم است و به آن نفتی فروخته نمی شود، گفت: طبق مذاکراتی که شرکت شل با اتحادیه اروپا و سازمان ملل داشت مجوزهای لازم برای پرداخت بدهی هایش به ایران را دریافت کرد.

  یک ماه دیگر پیمانکار ایرانی فاز ۱۱ مشخص می شود

  وزیر نفت در مورد توسعه فاز ۱۱ که پیش از این به یک پیمانکار چینی سپرده شده بود توضیح داد: با توجه به این که پیشرفت شرکت چینی درمور توسعه این فاز مورد انتظار نبود وعملکرد پیمانکاران ایرانی در سایر فازهای پارس جنوبی سرعت بیشتری داشت طبق توافق دو طرفه این قرارداد فسخ شد و هم اکنون در حال محاسبه دستمزد این پیمانکار چینی هستیم.

  به گفته وی، تا یک ماه دیگر نیز پیمانکار ایرانی توسعه دهنده فاز ۱۱ که احتمالا یک شرکت خارجی نیز با آن همکاری خواهد کرد مشخص خواهد شد.

  درآمد ۲۰ تا ۲۵ میلیارد دلاری از صادرات گاز در آینده

  قاسمی با تاکید بر این که صادرات گاز یکی از سیاست های جدی کشور است بر ادامه ارتباط با همسایگان تاکید کرد و افزود: با اتمام فازهای پارس جنوبی باید مازاد گاز کشور صادر شود. به طوری که اگر ایران بتواند روزانه ۲۵۰ میلیون متر مکعب گاز صادر کند درآمد ۲۰ تا ۲۵ میلیارد دلاری در سال خواهد داشت.

  وزیر نفت با اشاره به پیشرفت ۵۵ درصدی واحد ایران ال. ان. جی گفت: این واحد ال. ان. جی می تواند روزانه ۵۰ میلیون متر مکعب گاز را تبدیل به گاز مایع کند که در این شرایط می توان گاز ایران را به هر نقطه از جهان صادر کرد.

  وی صادرات گاز با خط لوله را یکی از دیگر شیوه های صادرات عنوان کرد: در همین زمینه سال گذشته نیز عملیات ساخت خط لوله صادراتی گاز ایران به پاکستان از خاک این کشور آغاز شد ضمن این که تا سه ماه دیگر صادرات گاز به عراق نیز صورت خواهد گرفت.

  قاسمی با اشاره به این که عراق در چهار سال گذشته واردکننده فرآورده های نفتی برای نیروگاه خود از ایران بود، گفت: با توجه به قیمت سه برابری فرآورده نفتی نسبت به گاز این کشور ترجیح داد گاز ایران را وارد کند که تا سه ماه آینده گاز ایران به نیروگاه البغداد خواهد رسید.

  وزیر نفت با تاکید بر این که صادرات گاز به کشورهای همسایه علاوه بر سود دو طرف موجب امنیت اجتماعی و سیاسی می شود، گفت: عراق برای هر لیتر فرآورده نفتی از ایران حدود ۱.۲ دلار پرداخت می کند این درحالی است که با هر یک متر مکعب باید فقط ۵۰ سنت بپردازد.

  وی با اشاره به برنامه پنجم توسعه و نیاز به سرمایه گذاری ۲۵۰ میلیارد دلاری در این صنعت گفت: به مجلس پیشنهاد دادیم که به جای یک میلیون بشکه در روز ۱.۲ میلیون بشکه سالانه تولید کنیم. همچنین به جای افزایش سالانه ۴۰۰ میلیون متر مکعب گاز ۴۵۰ میلیون متر مکعب گاز تولید شود. با توجه به این پیشنهاد قطعا باید رقم سرمایه گذاری های سالانه در صنعت نفت نیز افزایش پیدا کند.

  عرضه ۱۰ میلیون دلار اوراق سلف نفتی در لایحه بودجه ۹۲

  وزیر نفت با اعلام این که در لایحه بودجه ۹۲ دولت عرضه ۱۰ میلیارد دلار اوراق را پیش بینی کرده است گفت: با توجه به این که در بودجه سال ۹۱ عرضه اوراق سلف نفتی نیز پیش بینی شده بود و سازوکار آن تهیه شد به دلیل تغییرات نرخ ارز بانک مرکزی ابراز نگرانی کرد که در صورت عرضه اوراق سلف نفتی دوباره نرخ ارز دچار مشکل شود.

  قاسمی ابراز امیدواری کرد که اوراق سلف نفتی در سال ۹۲ عرضه شود.

  تغییرات مدیریتی در صنعت نفت باید کم شود

  وی در مورد تغییر و تحولات اخیر در مدیریت برخی از شرکت ها گفت: تغییر و تحول در هر سازمانی طبیعی است اما در سازمان های تکنیکالی مانند صنعت نفت باید از تغییرات مداوم پرهیز شود.

  وی با اشاره به این که در سال های گذشته تغییرات زیاد مدیریتی در صنعت نفت کشور رخ داد گفت: سعی شد تا پایان دولت دهم این تغییرات به حداقل برسد مگر آن که مدیری به سن بازنشستگی رسیده باشد.

  اتحادیه اروپا انقلاب ایران پاکستان جهان دلار کاهش تولید نفت گاز نفت واردات گاز

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها