• لینک کوتاه
 • کد خبر: 38667

  مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران از کشف لایه جدید هیدروکربوری با نام زکین خبر داد که دارای نفت سبک است.

  به گزارش پارس ، به نقل از فارس هرمز قلاوند در یک نشست خبری که عصر امروز در نمایشگاه بین المللی نفت برگزار شد از کشف یک لایه جدید هیدروکربن که مربوط به دوران اول زمین شناسی است، خبر داد.

  وی ادامه داد: با بررسی های این لایه جدید متوجه شدیم از منطقه فارس و برازجان تا میناب گسترانیده شده و حتی تا زیر خلیج فارس نیز کشیده شده است.

  وی ادامه داد: برای رسیدن به این لایه ۳ هزار و ۳۰۰ متر حفاری کردیم و پس از حفاری اولین چاه متوجه شدیم نفت موجود در این لایه با درجه سبکی ۵۶ است بنابراین می توان گفت نفت این لایه از انواع نفت سبک محسوب می شود.

  مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران تصریح کرد: از بررسی های اولیه به نظر می رسد از هر چاه این لایه هیدروکربوری می توان ۲۶ میلیون فوت مکعب گاز به صورت روزانه استخراج کرد.

  وی با اشاره به وضعیت اکتشاف در سال گذشته گفت: حدود هزار و ۸۹۱ میلیون بشکه نفت به همراه ۳۸۸ میلیارد فوت مکعب گاز قابل استحصال کشف گردید که براساس آمارهای جهانی که از سوی سازمان اوپک اعلام می شود ایران توانست از رتبه چهارم به رتبه سوم ارتقا یابد.

  قلاوند تصریح کرد: براین اساس در رتبه بندی ذخایر نفتی اولین کشور ونزوئلا و بعد از آن عربستان و سپس ایران و بعد از آن آمریکا قرار گرفته است.

  وی با اشاره به برنامه سال ۹۲ گفت: در سال جاری نیز تصمیم داریم با مبلغ ۵۵۰ میلیارد تومان ۴۰۰ میلیون بشکه نفت و ۱۲۵ میلیارد متر مکعب گاز اکتشاف کنیم که این آمار دست یافتنی است و می تواند رتبه ایران را ارتقا بخشد.

  اوپک ایران خلیج فارس زمین شرکت ملی نفت ایران عربستان گاز نفت نمایشگاه بین المللی ونزوئلا
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها