• لینک کوتاه
 • کد خبر: 38243

  صندوق بین المللی پول در تازه‌ترین گزارش خود پیش بینی کرد که اقتصاد ایران تا سال ۲۰۱۴ از رکود حاصل از تحریم‌های بین المللی خارج می‌شود.

  به گزارش پارس به نقل از (ایسنا) ، این تحریم ها به تجارت خارجی ایران لطمه زده و ایران را از دسترسی به سیستم بانکی بین المللی محروم کرده است. با این همه صندوق بین المللی پول در گزارش خود معترف شده که ایران با هیچ گونه بحران تراز پرداخت روبرو نشده که نشان می دهد تحریم ها تاثیر فلج کننده مورد نظر آمریکا بر اقتصاد ایران را نداشته اند.

  خبرگزاری رویترز در گزارش خود با اشاره به در تماس بودن صندوق بین المللی پول با مقامات ایران، تحلیل های این نهاد مالی جهانی را یکی از موثق ترین اطلاعات موجود از وضعیت اقتصادی ایران شمرده است.

  صندوق بین المللی پول در گزارش نیم سالانه خود از اقتصاد جهانی، پیش بینی کرده که تولید ناخالص داخلی ایران پس از رشد منفی ۱.۹ درصدی در سال ۲۰۱۲، به میزان ۱.۳ درصد در سال ۲۰۱۳ کوچک می شود اما به میزان ۱.۱ درصد در سال ۲۰۱۴ رشد می کند.

  این نهاد جهانی در گزارش اکتبر خود پیش بینی کرده بود که تولید ناخالص داخلی ایران به میزان ۰.۹ درصد در سال ۲۰۱۲ کوچک شده و ۰.۸ درصد در سال ۲۰۱۳ رشد می کند.

  بر اساس گزارش جدید صندوق، نرخ بیکاری در ایران از ۱۲.۵ درصد در سال ۲۰۱۲ به ۱۳.۴ درصد در سال ۲۰۱۳ و ۱۴.۷ درصد در سال ۲۰۱۴ افزایش می یابد.

  همچنین صندوق بین المللی پول برآورد کرده است که ایران همچنان مازاد خارجی خواهد داشت. طبق این برآورد، مازاد حساب جاری ایران که شامل تجارت کالاها و خدمات می شود، از ۴.۹ درصد تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۱۲ به ۳.۶ درصد در سال ۲۰۱۳ و ۱.۹ درصد در سال ۲۰۱۴ می رسد.

  رویترز در این گزارش اذعان کرده در صورتیکه این آمار درست باشد، نشان می دهد تحریم ها موفق نشده اند ذخایر خارجی ایران را به سطح پایین بحرانی برسانند. بسیاری از تحریم ها ترازهای پرداخت ایران را به عنوان نقطه آسیب پذیر اقتصاد ایران هدف گرفته بودند.

  بر اساس پیش بینی صندوق بین المللی پول، متوسط نرخ تورم در ایران از ۳۰.۶ درصد در سال ۲۰۱۲ به ۲۷.۲ درصد در سال ۲۰۱۳ و ۲۱.۱ درصد در سال ۲۰۱۴ کاهش خواهد یافت.

  اقتصاد اقتصاد ایران ایران بیکاری پول تجارت تورم رشد صندوق بین المللی پول سال
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها