• لینک کوتاه
 • کد خبر: 37828

  رئیس هیات مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت با اشاره به عدم اجرای دستورات وزیر در وزارت نفت از تغییرات متعدد مدیریتی به عنوان چالش پیش روی سازندگان ایرانی یاد کرد و گفت: سال گذشته از مجموع ۱۵ میلیارد دلار ۱۰ میلیارد دلار کالای مورد نیاز نفت از سازندگان خارجی خریداری شد.

  به گزارش پارس به نقل از مهر، رضا پدیدار امروز در جمع خبرنگاران با انتقاد از عملکرد مجموعه وزارت نفت در حمایت از سازندگان و صنعتگران داخلی در شرایط تحریم صنعت نفت ایران، گفت: در حال حاضر سازندگان و صنعتگران داخلی در طراحی و ساخت ۷۰ درصد کالا و تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت به خودکفایی دست یافته اند.

  رئیس هیات مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت با اعلام اینکه در شرایط فعلی به طور متوسط سالانه حدود ۳۰ میلیارد دلار انواع کالا، تجهیزات، قطعات یدکی، مواد شیمیایی و کاتالیست در صنایع نفت و گاز مصرف می شود، تصریح کرد: با این وجود سال گذشته تنها نیمی از خرید توسط مجموعه وزارت نفت انجام شده است.

  این مقام مسئول با یادآوری اینکه در کل سال گذشته ۱۵ میلیارد دلار کالا و تجهیزات در صنعت نفت خریداری شده است، بیان کرد: از این میزان ۱۰ میلیارد دلار سهم سازندگان خارجی و چینی و کمتر از پنج میلیارد دلار کالا از سازندگان ایرانی توسط وزارت نفت خریداری شده است.

  وی از مشکلات دست و پاگیر قانون مناقصات، نوسان های نرخ ارز و تغییرات متعدد مدیریتی در صنعت نفت به عنوان سه چالش پیش روی سازندگان صنعت نفت یاد کرد و افزود: در این شرایط سازندگان داخلی بریا تامین کالاهای مورد نیاز صنایع نفت و گاز شاهکار می کنند.

  دستورات وزیر در وزارت نفت اجرا نمی شود

  پدیدار در ادامه با اشاره به وجود مقاومت هایی در برابر دستورات اجرایی شخص وزیر نفت, تبیین کرد: پس از اخذ مصوبه در شورای معاونان و ابلاغ آن مصوبه توسط وزیر نفت در سطوح مختلف مدیریتی وزارت نفت و شرکت های تابع مقاومت های متعددی بریا عدم اجرای این دستورات وجود دارد.

  رئیس هیات مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت با اشاره به تدوین نقشه راه ساخت توربین و توربوکمپرسور ملی توسط سازندگان داخلی و استقبال وزیر نفت از این پروژه، یادآور شد: اما هم اکنون با گذشت سه سال و حتی اخذ مصوبه از شورای معاونان وزارت نفت این مصوبه اجرایی نشده و در برابر آن مقاومت می شود.

  وی خواستار اجرای قراردادهای ترک تشریفات مناقصه در شرایط تحریم بریا شتاب در ساخت تجهیزات صنعت نفت توسط سازندگان داخلی شد و تاکید کرد: با این شرایط اجرای بسیاری از پروژه هیا ساخت کالا با تاخیر روبرو شده است.

  این مقام مسئول همچنین با اعلام اینکه قیمت و کیفیت کالاهای ساخت داخل در صنعت نفت به مراتب مناسب تر از نمونه چینی و آسیایی آن است، گفت: حتی وزیر نفت دستوراتی بریا خرید کالا با ۲۰ درصد اختلاف قیمت بیشتر نسبت به نمونه خارجی از سازندگان ایرانی را صادر کرده که این دستور وی هم تاکنون اجرایی و عملیاتی نشده است.

  دلایل افزایش فعالیت های دلالی در صنعت نفت

  پدیدار یکی از مهمترین دلایل افزایش فعالیت های دلالی و واسطه ای در صنعت نفت را سو مدیریت در برخی از سطوح وزارت نفت و شرکت های تابع عنوان کرد و افزود: سازندگان عضو انجمن از طریق یک نظام به دقت مورد ارزیابی قرار می گیرند اما شرکت های خارج از انجمن به فعالیت های دلالی دامن میئ زنند.

  رئیس هیات مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت با بیان اینکه بارها به وزارت نفت اعلام شده که نیازهای خود را به انجمن سازندگان اعلام کند، اظهار داشت: در صورتی که این اعلام نیاز به صورت شفاف و دقیق انجام می شد دیگر مجالی برای فعالیت دلالان باقی نمی ماند.

  طلب ۴.۵ میلیارد دلاری سازندگان از وزارت نفت

  وی در ادامه با اشاره تاثیر تورم و نوسان های نرخ ارز بر روی قیمت تمام شده و قرارداد سازندگان ایرانی، تصریح کرد: با وجود این افزایش هزینه ها وزارت نفت حاضر به تعدیل نرخ قراردادها نیست.

  به گفته رئیس هیات مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت تا پایان مهر ماه سال گذشته حجم کل مطالبات این صنف از وزارت نفت به ۴.۵ میلیارد دلار رسیده بود که قطعا تاکنون این حجم افزایش یافته است.

  ایران تورم دلار صنعت نفت مشکلات مناقصه نرخ ارز نفت نفت و گاز وزارت نفت
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها