• لینک کوتاه
 • کد خبر: 37764

  گمرک طی گزارشی اعلام کرد: ترخیص گوشی‌های موبایل با پخشMP۳ با رویه بدون انتقال ارز و با ثبت سفارش جدید صورت گرفته است.

  به گزارش پارس به نقل از مهر، گمرک ایران اعلام کرد: به رغم اخبار منتشره در برخی از رسانه ها مبنی بر واردات گوشی موبایل با ارز مرجع، ترخیص گوشی های موبایل با پخش MP۳ با رویه بدون انتقال ارز و با ثبت سفارش جدید صورت گرفته است.

  متن کامل گزارش به شرح زیر است:

  ۱. کالای موضوع پنج دستگاه کانتینر ترانزیت داخلی از شش کانتینر ارسالی گمرک شهیدرجایی بندرعباس در تاریخ ۲۰و۲۱/۸/۹۱ با سیم و سرب و پلمپ سالم شماره دار و محفظه بار سالم، به گمرک تهران واصل و در همان تاریخ ها قبض انبارهای مربوطه توسط شرکت انبارهای عمومی و خدمات گمرکی صادر گردید. (کانتینر ششم توسط ایست و بازرسی شهرضا متوقف گردیده بود) .

  ۲. در تاریخ ۲۲/۸/۹۱ مأموران پلیس آگاهی تهران با ارائه دستور مرجع قضایی خواستار فک پلمپ و نظریه کارشناس گمرک تهران درخصوص موضوع شده که پس از بازدید از محموله مشخص گردید کالا گوشی موبایل با قابلیت پخش MP۳ می باشد.

  ۳. با بررسی اظهارنامه ترانزیت داخلی مشخص گردید اسناد حمل و خرید که بر مبنای آنها کالا اظهار شده، کالا را MP۳ player mobile توصیف و اظهارنامه ترانزیت داخلی توسط نماینده شرکت حمل ونقل براساس ترجمه عنوان کالا به فارسی « دستگاه پخش صوتی MP۳» تنظیم می نماید (ضمائم اظهارنامه ترانزیت داخلی که جزء لاینفک آن می باشند کالا را بدون هیچگونه ابهامی Mp۳ Player Mobile ذکر کرده است) .

  ۴. مأخذ تعرفه گمرکی دو کالای گوشی موبایل و MP۳ Player در کتاب مقررات صادرات و واردات کاملاً یکسان و به میزان ۱۰% تعیین و اعلام شده است.

  ۵. در زمان ثبت سفارش کالای مذکور، هر دو کالای گوشی موبایل و MP۳ player (۶/۳/۹۱) شرایط ورود یکسانی داشته و غیرمجاز نبوده اند.

  ۶. ارزش کالای وارده با بررسی تخصصی و مقایسه سوابق و ارجاع به دفاتر تخصصی مربوطه در گمرک ایران به میزان مندرج در ارزش فاکتور ضمیمه اسناد برای گوشی موبایل با مدل ها و مارک مربوطه مناسب و تأیید گردید.

  ۷. کالا براساس تعاریف مستند در قانون امورگمرکی (مصوب آبانماه ۱۳۹۰) ، مواد ۵۹ (تعریف عبور داخلی یا ترانزیت داخلی) ، ماده ۴۷ (تنها رویه گمرکی که تشریفات گمرکی غیرقطعی دارد، ترانزیت داخلی است) و بندهای « ظ» و « ذ» ماده یک قانون، کالای گمرک نشده با نظارت گمرک و درخواست شرکت حمل ونقل با روش حمل یکسره (بدون تخلیه در گمرک مبدأ) به مقصد گمرک تهران ترانزیت داخلی انجام می گیرد و کلیه اقدامات وفق قانون امورگمرکی به طور صحیح و کامل انجام می گردد.

  ۸. باتوجه به بررسی همه جانبه عبور داخلی کالای موضوع پنج فقره کانتینرهای اشاره شده کالا به صورت قانونی با پلمپ های سالم کشور مبدأ و گمرک شهیدرجایی در مهلت قانونی با محفظه سالم و بدون دخل و تصرف (موضوع ماده ۶۳ قانون امورگمرکی) به گمرک مقصد واصل و باتوجه به اینکه رفتار قانونی گمرک مقصد در مواد ۶۳،۱۰۴ و تبصره ۲ ذیل ماده ۱۰۸ قانون امورگمرکی مشخص گردیده است و کالای عبور داخلی به استناد بند « ح» ماده ۱۱۳ قانون گمرکی نیز قاچاق تلقی نشده و مشمول تبصره « ۲» ماده ۱۰۸ قانون امورگمرکی می باشد، مشمول هیچکدام از بندهای ماده ۱۱۳ قانون امورگمرکی نبوده، براین اساس نظریه کارشناسی گمرک به مرجع قضایی منعکس گردید.

  ۹. مرجع قضایی به پیشنهاد پلیس آگاهی تهران بزرگ احدی از کارشناسان رسمی را انتخاب که ایشان هم با استناد به دلایل قانونی، کالا را مشمول شرایط قاچاق نمی داند (لازم به ذکر است که گمرک پرونده را به کارشناس رسمی ارجاع نداده است) .

  ۱۰. مرجع قضایی مربوطه کتباً و رسماً انجام تشریفات گمرکی و ترخیص کالا از گمرک را بلامانع اعلام می نماید.

  ۱۱. متعاقباً طی دوبار دعوت نامه رسمی، جلساتی در ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با دعوت معاونت و جانشین معاونت نظارت و بازرسی آن ستاد و با حضور نمایندگان کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان تهران، نمایندگان پلیس آگاهی تهران بزرگ، نماینده مرجع قضایی، نمایندگان گمرک جمهوری اسلامی ایران و گمرک تهران و نمایندگان حقوقی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز تشکیل که پس از چندین ساعت مباحثه علمی و قانونی، عدم شمول قاچاق کالا موردپذیرش تمام اعضاء قرار گرفت.

  ۱۲. درنهایت شرکت واردکننده که پس از دو ماه در انتظار اظهار قطعی کالا بود، کالا را به گمرک اظهار و باتوجه به اینکه این کالا با مارک مربوطه برای اولین بار وارد کشور شده بود و سابقه ارزش وجود نداشت از دفتر تخصصی مربوطه استعلام و آن دفتر پس از بررسی و تحقیق درخصوص قابلیت های کالا و خصوصیات آن ارزش اظهاری فاکتور اسناد حمل و اظهارنامه قطعی را مناسب تشخیص و ذینفع پس از اخذ مجوزهای قانونی و مقرراتی لازم از جمله سازمان تنظیم مقررات رادیویی، استاندارد و ارائه ثبت سفارش معتبر کالا را با پرداخت حقوق گمرکی کامل ترخیص نمود.

  ۱۳. تاکنون هیچ مرجع رسمی و قانونی به طور مستندو مدلّل با استناد به مواد قانونی و به طور کتبی درخصوص شمول قاچاق کالا اظهارنظر ننموده است و اعلام نظرها صرفاً براساس گزارشات غیرواقع و غیرکارشناسی بوده است.

  ۱۴. در تشریفات ترخیص محموله موردنظر یک سنت ارز مرجع استفاده نشده و صاحب کالا مجبور به اخذ ثبت سفارش جدید با رویه بدون انتقال ارز و ارائه به گمرک نموده است و بنابراین ترخیص کالا با ارز آزاد صورت گرفته است.

  ۱۵. درخصوص کانتینر ششم که در گمرک اصفهان توقیف بود توسط واحد قضایی گمرک مربوطه مستند به نظریه مرجع قضایی (تعزیرات حکومتی) رفع ظن قاچاق اعلام و کالا به گمرک تهران اعزام و پس از اظهار و انجام تشریفات کامل و قانونی گمرک ترخیص گردید.

  ۱۶. لازم به ذکر است تمام اقدامات گمرک تهران مستند به مواد قانونی امورگمرکی، نظریه مرجع قضایی، مسئولین ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز تهران و اخذ مجوزهای قانونی لازم و اخذ حقوق و عوارض گمرکی بوده و هیچگونه حمایتی از صاحب کالا ننموده است، بلکه فقط قانون را اجرا کرده است.

  ارسال نظر
  نام کامل:
  ایمیل:
  وبسایت:

  ارز پلیس آگاهی تهران پلیس آگاهی تهران بزرگ تعزیرات جمهوری اسلامی ایران قاچاق کارشناسی مبارزه با قاچاق کالا و ارز موبایل واردات
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها