• لینک کوتاه
 • کد خبر: 37687

  رئیس سازمان صدور گواهی و کنترل محصولات ارگانیک ترکیه با ارائه سه پیشنهاد برای بهبود محصولات ارگانیک کشور گفت: ایرانی‌ها اشتباه ترکیه را که ابتدا محصولات ارگانیک را برای اروپایی‌ها تولید کردند، تکرار نکنند.

  به گزارش پارس خانم نورحیات بای توران در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در حاشیه سمینار بین المللی آموزش تولید محصولات ارگانیک درباره بهبود محصولات کشاورزی ارگانیک کشورمان گفت: ایران نباید اشتباهات زیادی که ترکیه در مسیر تولید محصولات ارگانیک انجام داد، را تکرار کند.

  رئیس سازمان صدور گواهی و کنترل محصولات ارگانیک ترکیه افزود: ۲۰ سال است که کشور ترکیه در زمینه تولید محصولات ارگانیک کشاورزی فعال است، اما عمده موفقیت های آنها طی چند سال اخیر اتفاق افتاده است.

  وی افزود: در ۲۰ سال گذشته تولید محصولات ارگانیک کشاورزی ترکیه به درخواست اروپایی ها و برای آنها هم صادر می شد و این مسئله باعث شده بود که مزیت های این محصولات در کشور مغفول بماند.

  بای توران تصریح کرد: از زمانی که ترکیه تصمیم گرفت تا محصولات ارگانیک را برای کشور خودش تولید کند و روی پای خودش بایستد ارزش این محصولات مشخص شد و تولید محصولات ارگانیک در کشور ترکیه رشد زیادی پیدا کرد.

  رئیس سازمان صدور گواهی و کنترل محصولات ارگانیک ترکیه گفت: در حال حاضر ۳ تا ۴ درصد محصولات ارگانیک ترکیه در داخل تولید می شود و بقیه آن به کشورهای اروپایی صادر می شود، اما قبلاً تمام محصولات صادر می شد.

  وی در خصوص سهم محصولات ارگانیک ترکیه از کل محصولات کشاورزی میوه اظهار بی اطلاعی کرد.

  به گزارش فارس، تولید محصولات ارگانیک در دنیا پروسه طولانی و شرایط سختی دارد و در تمام مراحل تولید تا برداشت نباید از هیچ گونه سم یا مواد شیمیایی استفاده شود، گفته می شود تنها یک درصد محصولات دنیا ارگانیک هستند.

  *ابتدا بر روی محصولات مزیت دار کار شود

  رئیس سازمان صدور گواهی و کنترل محصولات ارگانیک ترکیه همچنین پیشنهاد کرد: ایران ابتدا بر روی محصولاتی که مزیت دارد کار کند.

  وی ادامه داد: ایران در تولید محصولاتی مانند زعفران، برگ زرد آلو (قیسی) ، فندق و پسته مزیت جهانی در دنیا دارد و در صورتی که در تولید محصولات ارگانیک این گونه میوه ها اقدام کند بازارهای جهانی مناسبی خواهد داشت.

  *محصولات ارگانیک ابتدا با هدف عرضه در داخل تولید شود

  خانم بای توران نصریح کرد: ایران محصولات ارگانیک خود را با هدف ارائه و عرضه در داخل تولید کند و بعد از تأمین نیاز داخل به فکر صادرات باشد.

  به گزارش فارس، طی سال های گذشته انواع شرکت های خارجی در ایران در زمینه تولید محصولات ارگانیک فعالیت دارند که نمونه ای از آن شرکت بی سی اس آلمان است. این شرکت توانسته است در استانهای مختلف کشور اعضا جذب کند و با گواهی که به آنها می دهد، تمایل کشاورزان برای عضویت در این شرکت ها بیشتر شده است.

  به همان اندازه که این شرکتها در داخل کشورمان فعالیت می کند شرکتهای داخلی فعال نیستند و تا همین اواخر صحبت های آنها با مسئولان متولی مانند سازمان استاندارد، سازمان حفظ نباتات در خصوص تعیین برند، نوع گواهی و دیگر مسائل ادامه داشت، در حالی که شرکتهای خارجی چندین گام جلوتر از ما در کشور فعال هستند.

  رئیس سازمان صدور گواهی و کنترل محصولات ارگانیک ترکیه تصریح کرد: در حال حاضر میل مردم جهان به استفاده از محصولات ارگانیک و سالم بیشتر شده است و در صورتی که کشورها به سمت این تولیدات بروند بازارهای مناسبی خواهند داشت و ارزآوری خوبی برای کشورشان ایجاد خواهند کرد.

  سمینار بین المللی آموزش تولید محصولات ارگانیک در محل مرکز علوم تحقیقات دامی کشور با شرکت نمایندگانی از کشورهای خارجی برگزار شد.

  آلمان استاندارد ایران ترکیه جهان رشد کشاورزی کشورهای اروپایی محصولات کشاورزی مواد شیمیایی
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها