• لینک کوتاه
 • کد خبر: 37683

  معاون وزیر نفت با اشاره به برنامه ریزی برای جشن خودکفایی ساخت انواع کالا و تجهیزات پرمصرف در صنعت گاز اعلام کرد: بزودی ایران پس از صادرات گاز به صادرکننده خط لوله گاز هم تبدیل خواهد شد.

  به گزارش پارس جواد اوجی در گفتگو با مهر درباره آخرین اقدامات انجام گرفته برای خودکفایی کامل خرید کالا و تجهیزات صنعت گاز از سازندگان خارجی، گفت: در حال حاضر با ایجاد کمیته های خودکفایی تا مرز ۷۵ درصد در طراحی و ساخت انواع کالا و تجهیزات صنعت گاز شامل قطعات یدکی پالایشگاه ها، شیرآلات، لوله و اتصالات، مواد شیمیایی و کاتالیست ها به خودکفایی کامل رسیده ایم.

  معاون وزیر نفت با اعلام اینکه با توجه به روند بومی سازی انواع کالا و تجهیزات و نحوه مشارکت سازندگان داخلی پیش بینی می شود میزان خودکفایی در صنعت گاز به ۹۵ درصد تا دو سال آینده افزایش یابد، تصریح کرد: در مجموعد یکی از سیاست های راهبردی دستیابی به خودکفایی کامل در صنعت گاز کشور است.

  مدیرعامل شرکت ملی گاز از طراحی و ساخت نخستین توربین ملی گاز به عنوان یکی از برنامه های اولویت دار در دست اجرا خبر داد و افزود: هم اکنون با مشارکت سه سازنده ایرانی در ساخت این تجهیزات پیچیده گاز به ۷۵ درصد خودکفایی رسیده ایم.

  این مقام مسئول با یادآوری اینکه در شرایط فعلی تمامی عملیات راهبری، تعمیرات، راه اندازی و پیش راه اندازی خطوط لوله، تاسیسات تقویت فشار و پالایشگاه های گاز توسط متخصصان داخلی انجام می شود، بیان کرد: در شرایط فعلی ۸۰ درصد بودجه تامین کالا صرف خرید اتنواع کالا از سازندگان و صنعتگران داخلی می شود.

  این عضو هیات مدیره شرکت ملی گاز با یادآوری اینکه به زودی جشن خودکفایی کامل در صنعت گاز کشور برگزار خواهد شد، تبیین کرد: برای دستیابی به این هدف برنامه ریزی های کلانی برای بومی سازی ساخت انواع کالاهای پرمصرف گاز همچون ورق خط لوله هم انجام شده است.

  اوجی با اشاره به مشارکت یک شرکت لوله ساز داخلی در طراحی و تولید انواع ورق لوله گاز در سایزهای مختلف، یادآور شد: پیشرفت مطالعات مهندسی، طراحی ها و ساخت اولیه حاکی از آن است که به زودی ایران علاوه بر خودکفایی کامل به یکی از صادرکنندگان لوله گاز تبدیل می شود.

  معاون وزیر نفت با بیان اینکه شمارش معکوس برای دستیابی ایران به دانش فنی ساخت انواع سایزهای خط لوله گاز انجام شده است، بیان کرد: هم اکنون یکی از کالاهای پرمصرف در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی تامین خط لوله با استاندارد بالا است.

  به گزارش مهر، بر اساس برآوردهای اقتصادی انجام شده در شرایط فعلی به ازای واردات ورق فولادی هر یک کیلومتر خط لوله ۵۶ اینچ به حدود ۱.۵ میلیون دلار سرمایه گذاری نیاز است.

  بر این اساس در صورت خودکفایی کامل سالانه به ازای ساخت هر یکهزار کیلومتر خط لوله ۵۶ اینچ انتقال گاز حدود ۱.۵ میلیارد دلار صرفه جویی ارزی حاصل خواهد شد و ایران در کنار صادرات گاز طبیعی می تواند به صادرکننده خط لوله گاز هم تبدیل شود.

  ایران بودجه سرمایه گذاری شرکت ملی گاز صنعت گاز معاون وزیر مواد شیمیایی نفت واردات
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها