• لینک کوتاه
 • کد خبر: 37669

  غلامرضا کاتب نماینده موافق رد لایحه بودجه سال ۹۲ گفت: بودجه سه وظیفه اصلی انضباط مالی، تخصیص منابع به اولویت‌ها و ایجاد کارایی را دارد، اما شاهد هستیم که این مساله در بودجه ۹۲ لحاظ نشده است.

  به گزارش پارس به نقل از ایسنا، این نماینده عضو کمیسیون برنامه و بودجه با طرح این پرسش که آیا رویکرد این بودجه یک رویکرد انبساطی و واقع گراست؟ مطرح کرد: تورم رکودی و بی ثباتی در محیط اقتصادی، با تایید این بودجه بروز خواهد کرد. اگر این بودجه اجرا شود، پیش بینی مرکز پژوهش ها این است که تا ۴۰ درصد تورم خواهیم داشت.

  کاتب ادامه داد: تصویر اقتصاد از دهه ۸۰ به بعد نشان می دهد که هرچه منابع نفتی بودجه افزایش پیدا کرده، رشد اقتصادی عکس آن و رو به نزول است. نکته مهم دیگر نرخ رشد بیکاری است که اگرچه درآمدهای نفتی افزایش پیدا کرده، این نرخ کم نشده است.

  نماینده ایرانشهر نسبت به عدم شفافیت بودجه نیز انتقاد کرد و گفت: نزدیک به ۷۲ هزار میلیارد تومان در بندهای بودجه وجود دارد که ردیف بودجه نیست.

  او ادامه داد: در بحث عمرانی نیز اگر این بودجه تحقق پیدا کند، قیمت حامل های انرژی افزایش زیادی پیدا خواهد کرد. در حال حاضر ۳۷ هزار پروژه استانی و ۲۰ هزار پروژه ملی نیمه کاره مانده است و به دلیل فقدان کار اقتصادی، عمر پروژه ها به ۹/۲ درصد در سال رسیده که اگر در هر کشوری اتفاق بیفتد، آن را با چالش ملی مواجه می کند.

  سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه درباره وابستگی بودجه به نفت هم گفت: اگرچه از نظر ریالی اتکای ما به نفت کاهش پیدا کرده، در حقیقت وابستگی ما به نفت کم نشده است چون نرخ دلار کاهش پیدا کرد.

  او ادامه داد: آثار اجرای هدفمندی یارانه ها در سال ۹۲ را نباید نادیده بگیریم. آنچه در لایحه بودجه دیده شده، سهم خانوار از هدفمندی یارانه ها به ۷۵ درصد رسیده که بدترین شرایط نقدینگی را ایجاد می کند و تورم بسیار زیادی خواهیم داشت. سهم تولید و سرمایه هر یک ۱۲/۵ درصد است که تا این حد کم است. اگر هدفمندی یارانه ها بخواهد در سال جدید اتفاق بیفتد و سهم خانوار از هدفمندی یارانه ها ۱۰۰ هزار تومان باشد، یعنی قیمت بنزین ۲۵۰۰ تومان خواهد شد.

  این نماینده اضافه کرد: رییس جمهور در سفر استانی خود در هدفمندی یارانه ها به ۲۵۰ هزار نفر افزایش می دهد که این مقدار در لایحه ۱۰۰ هزار تومان است که اگر هم سهم خانوار ۲۵۰ هزار تومان شود، در آن صورت حامل های انرژی ۸ برابر می شود.

  کاتب در پایان تاکید کرد: با توجه به تحریم ها باید دو رویکرد تولید و بهره وری را در بودجه داشته باشیم که اگر این دو نکته را رعایت نکنیم، یقینا حماسه اقتصادی رهبری شکل نخواهد گرفت.

  اجرای هدفمندی یارانه ها اقتصاد بنزین بودجه تورم رشد سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه لایحه لایحه بودجه نقدینگی

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها