• لینک کوتاه
 • کد خبر: 37595

  دکتر مسعود نیلی، اقتصاددان برجسته ایرانی در یک برنامه زنده تلویزیونی نسبت به تبدیل انتخابات به «یک مزایده بزرگ» هشدار داد. هشداری که به نظر می‌رسد تازه‌ترین وعده رییس‌جمهور درباره یارانه ۲۵۰ هزار تومانی را نشانه رفته است. در همین حال، احمد توکلی، از منتقدان سرشناس محمود احمدی‌نژاد و رییس سابق مرکز پژوهش‌های مجلس، پیشنهاد کرده دولت «رفراندومی برگزار کرده و از مردم بپرسد که آیا حاضر هستید قیمت حامل‌های انرژی را ۸ برابر کنیم تا به شما ۲۵۰ هزار تومان بدهیم؟ »

  احمد توکلی: یارانه ۲۵۰ هزار تومانی مستلزم ۸ برابر شدن قیمت ها است
  پیشنهاد برگزاری رفراندوم یارانه ای
  هشدار دکتر مسعود نیلی درباره تبدیل انتخابات به یک مزایده بزرگ یارانه ای
  پارس به نقل از دنیای اقتصاد- دکترمسعود نیلی، اقتصاددان برجسته ایرانی در یک برنامه زنده تلویزیونی نسبت به تبدیل انتخابات به « یک مزایده بزرگ» هشدار داده است. هشداری که به نظر می رسد تازه ترین وعده رییس جمهور درباره یارانه ۲۵۰ هزار تومانی را نشانه رفته است.
  در همین حال، احمد توکلی، از نمایندگان اقتصادخوانده مجلس که در مخالفت با سیاست های اقتصادی محمود احمدی نژاد نیز ید طولایی دارد، پیشنهاد کرده دولت « رفراندومی برگزار کرده و از مردم بپرسد که آیا حاضر هستید قیمت حامل های انرژی را ۸ برابر کنیم تا به شما ۲۵۰ هزار تومان بدهیم؟ » پیشنهادی که بیش از سه ماه قبل، « دنیای اقتصاد» آن را مطرح کرده بود.
  ماجرا البته قدیمی تر از این حرف ها است. از همان روزی که محمود احمدی نژاد در نیمه دوم سال ۹۰ از « سه برابر شدن یارانه ها» سخن گفت، برخی ناظران این سخنان را « وعده ای انتخاباتی» برشمردند. مخالفت مجلس و نهادهای نظارتی در آن مقطع چندان بالا گرفت و اوضاع عمومی اقتصاد چندان تغییر کرد که احمدی نژاد در آن سال حرفش را پی نگرفت. یک سال بعد اما، رییس جمهور سطح وعده را بالاتر برد و از امکان « ۲/۵ برابر شدن یارانه ها» حرف زد؛ وعده ای که این بار واقعا چشمگیر بود. نزدیک بودن زمان انتخابات ریاست جمهوری و شائبه های موجود مبنی بر احتمال حضور جدی یکی از نزدیکان احمدی نژاد در رقابت های انتخاباتی، این نگرانی را ایجاد کرد که این وعده -که به دلیل اوضاع اقتصاد ایران و مخالفت قاطع مجلس، حالا حالاها امکان اجرا ندارد- چیزی جز یک شعار انتخاباتی نباشد. دی ماه ۹۱، « دنیای اقتصاد» در سرمقاله ای زیر عنوان « تفکیک وعده های یارانه ای ازرقابت های انتخاباتی، چگونه؟ » پیشنهاد کرد « تکلیف هدفمندسازی یارانه ها به عنوان یک مساله مهم اقتصادی در عرصه ای مجزا از رقابت های انتخابات ریاست جمهوری تعیین شود. » عرصه ای به نام « همه پرسی» که قانون اساسی پیش بینی های لازم برای برگزاری آن را در اصل پنجاه و نهم مطرح کرده است. بر اساس آن پیشنهاد، « این کار باید در دو مرحله انجام می پذیرفت: در مرحله اول، مجلس شورای اسلامی، دولت را موظف کند جزئیات برنامه خود برای فاز دوم هدفمندسازی را در قالب ترازنامه ای مدون شامل ریز افزایش قیمت حامل های انرژی و مجموع درآمد حاصل از این محل برای افزایش یارانه نقدی جهت اطلاع افکار عمومی منتشر سازد تا امکان نقد کارشناسی این برنامه نیز توسط صاحب نظران و نمایندگان مردم فراهم آید. در مرحله دوم با مراجعه به افکار عمومی در این زمینه (در قالب طرحی با تمام جزئیات) هم اقتصاد از ابتلائات سیاسی در امان ماند و هم میدان رقابت سیاسی، از دوپینگ های زیانبار و خطرآفرین محافظت شود. »
  قیمت های ۸ برابری برای یارانه ۲۵۰ هزار تومانی
  حالا دو ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری و در شرایطی که محمود احمدی نژاد در سفر استانی هفته قبل خود به سمنان گفته است « می شود ماهی ۲۵۰ هزار تومان به مردم داده و این حق مردم است، ولی متاسفانه عده ای در مسیر اجرای کامل این طرح مانع تراشی می کنند» ، رییس سابق مرکز پژوهش های مجلس پرداخت چنین یارانه ای را مستلزم ۸ برابر شدن قیمت حامل های انرژی ارزیابی کرده و پیشنهاد برگزاری رفراندوم را روی میز گذاشته است.
  احمد توکلی که در نشستی خبری در محل خبرگزاری مهر حاضر شده بود، درباره وعده های یارانه ای تازه احمدی نژاد گفت: وعده های آقای احمدی نژاد باانگیزه های سیاسی صورت می گیرد و به مصلحت نیست که ایشان چنین کاری انجام دهد و باید رسانه ها حقایق را به درستی به مردم منتقل کنند تا معلوم شود حرف علمی و دلسوزانه با حرف سیاسی که براساس اهداف انتخاباتی تغییر می کند، چه فرقی دارد؟
  توکلی افزود: آقای احمدی نژاد باید این را به مردم بگوید که وقتی می خواهد ۲۵۰ هزار تومان به آنها پرداخت کند قمیت بنزین و گازوئیل را چقدر خواهد کرد. ایشان این طرف هزینه ها را اعلام نمی کند و طرف درآمد و مردم را به افزایش تقاضا تحریک می کند.
  نماینده مردم تهران در مجلس افزود: دولت اکنون با قیمت های فعلی ۲۸ هزار میلیارد تومان درآمد کسب می کند و ۴۵ هزار تومان به مردم می دهد. اگر قرار باشد این ۴۵ هزار تومان به ۲۵۰ هزار تومان برسد باید ۲۸ هزار میلیارد تومان ۸ برابر شود و قیمت ها ۸ برابر شود.
  وی تاکید کرد: من پیشنهاد می کنم اگر آقای احمدی نژاد وقتی داشت، رفراندومی برگزار کند و از مردم بپرسد که آیا حاضر هستید ما قیمت های حامل های انرژی را ۸ برابر کنیم تا به شما ۲۵۰ هزار تومان بدهیم؟ من مطمئن هستم که اکثریت مردم مخالفت می کنند. مردم اکنون کمتر دچار توهم پولی هستند و حاضرند مقدار اسمی حقوقشان پایین باشد؛ اما نرخ تورم نیز مهار شده باشد.
  وظیفه دولت یارانه دادن نیست
  در همین حال، دکتر مسعود نیلی، اقتصاددان سرشناس ایرانی نسبت به « مزایده ای» شدن انتخابات هشدار داد. به گزارش خبرگزاری فارس، این استاد اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف یکشنبه شب در برنامه تلویزیونی « پایش» در مورد مهم ترین کارهایی که رییس جمهور آینده در مورد مسائل اقتصادی باید انجام دهد، گفت: زمانی که مسائل انتخاباتی مطرح می شود، فرصت خوبی برای طرح مسائل اصلی است که کشور با آن روبه رو است. وی ادامه داد: آنچه امروز باید مورد توجه قرار گیرد، این است با توجه به اینکه موضوع پرداخت یارانه نقدی به مردم مطرح است، انتخابات تبدیل به یک مزایده بزرگ نشود؛ چون اگر این کار ادامه پیدا کند، به تدریج این تصور به وجود می آید که نقش دولت همین است و رسالت اصلی آن از بین می رود. نیلی با بیان اینکه دشوارترین دوره بعد از انقلاب اسلامی در کشور دوره پیش روی ریاست جمهور بعدی است، گفت: اولین مساله ای که رییس جمهور آینده باید به حل آن بپردازد، ساماندهی بازار ارز است؛ چون به لحاظ تلاطم ارزی با عدم قطعیت روبه روست و هم نظام چندگانه ارز کارآیی را از بین برده و موجب رانت جویی شده است. وی افزود: یارانه ها و اصلاح قیمت انرژی، موضوع دیگری است که باید حل شود. این استاد دانشگاه تصریح کرد: موضوع بعدی مورد توجه رییس جمهور آینده باید شیوه اداره بنگاه های اقتصادی از لحاظ محیط کسب وکار و واگذاری های انجام شده باشد و همچنین موضوع محیط زیست و تنگناهای منابع طبیعی نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

  آمار اشتغال روی آنتن تلویزیون
  سایت خبری عصر ایران نوشت: در حالی که دولت مدعی اشتغالزایی چند میلیونی است، بررسی های علمی نشان می دهند میزان خالص اشتغالزایی در دوران احمدی نژاد نزدیک به « صفر» بوده است.
  بر اساس این گزارش، دکتر مسعود نیلی در برنامه تلویزیونی « پایش» با نمایش نمودار تخصصی اشتغال، میزان اشتغال ایجاد شده در بازه های زمانی ۵ و ۱۰ ساله از سال ۱۳۳۵ تا ۱۳۹۰ را اعلام کرد که بر اساس آن، کمترین اشتغال خالص ایجاد شده در نیم قرن گذشته، مربوط به دولت کنونی است. بر این مبنا، در سال های ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۰، میزان اشتغالزایی خالص سالانه، تنها ۱۴ هزار و ۲۰۰ شغل بوده است که بسیار ناچیز و در حد صفر است. اشتغال خالص، ناظر به تفاضل میزان اشتغال ایجاد شده و میزان افراد بیکار شده در یک دوره زمانی خاص است. ارائه آمار ۱۴ هزار و ۲۰۰ شغل در سال در رسانه ملی در حالی است که طبق همین آمار، در دولت قبل از احمدی نژاد، میزان اشتغالزایی خالص، بالغ بر ۶۹۵ هزار نفر در سال بوده است.

   

  انتخابات دولت رییس جمهور قیمت حامل های انرژی محمود احمدی نژاد مرکز پژوهش های مجلس مزایده مسعود نیلی یارانه یارانه ها

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها