• لینک کوتاه
 • منبع: میزان کد خبر: 373188

  معاون نظارتی سابق بانک مرکزی، تاکید کرد: بانک‌ها توان پرداخت وام 10 میلیونی ازدواج را ندارند.

  به گزارش پارس نیوز،

  حمید تهرانفر در باره ارائه وام ازدواج 10 میلیونی به زوجین طبق مصوبه مجلس و منابعی که در این ارتباط در نظر گرفته نشده است، گفت: هنگامی که مجلس شورای اسلامی در حال تدوین و تصویب این مصوبه بود خیلی تلاش کردم که مجلس تصمیمی نگیرد که با واقعیت‌های بانکی تطابق نداشته باشد و بانک‌ها نتوانند اجرا کنند.

  کارشناس حوزه پولی و بانکی با بیان این که در دولت گذشته شاهد افزایش تورم 40 درصدی بودیم و این نرخ تورم در کاهش میزان سپرده‌های قرض‌الحسنه نیز مؤثر بود، اظهار کرد: مردم سپرده‌هایشان را در سپرده‌های قرض‌الحسنه کاهش دادند و در سپرده‌های مدت دار که دارای نرخ سود بالا بود، قرار دادند و این خود باعث شد که منابع قرض‌الحسنه کاهش پیدا کند.

  وی با بیان اینکه وام‌های ازدواج از همین سپرده‌های قرض‌الحسنه تأمین می‌شود، افزود:‌ متأسفانه بر اساس اطلاعات نادرستی که به مجلس ارائه شد، مصوبه‌ای تنظیم شد که در عمل باعث ایجاد مشکلات ساختاری و نقدینگی برای بانک‌ها می‌شود و بانک‌ها توان پرداخت 10 میلیون وام ازدواج را ندارند.

  تهرانفر با بیان اینکه پیش از این بانک مرکزی اعلام کرده بود که 450 هزار نفر برای دریافت وام ازدواج 3 میلیونی در نوبت هستند، ادامه داد: در حال حاضر که میزان این وام به 10 میلیون تومان افزایش پیدا کرده، روند ارائه وام طولانی‌تر و سخت‌تر شده است.

  این مقام مسئول سابق در بانک مرکزی، با بیان این که با توجه به این روند بانک‌ها نمی‌توانند به تمام متقاضیان، وام ازدواج بدهند، افزود: در گذشته بانک‌ها این اختیار و اجازه را داشتند که برای افزایش سپرده‌های قرض‌الحسنه تبلیغات انجام دهند ولی در حال حاضر این تبلیغات نیز کاهش پیدا کرده و این موضوع و دیگر مسائل مورد اشاره باعث کاهش سپرده‌های قرض‌الحسنه شده است.

   

  بانک مرکزی بانک وام ازدواج
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها