• لینک کوتاه
 • کد خبر: 37302

  عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۹۲ با تاکید بر اینکه هدفمندی یارانه‌ها یک پدیده فشار هزینه‌ای است، گفت: اجرای قانون یارانه‌ها ماهیتاً آثار رکودی و تورمی به دنبال دارد.

  به گزارش پارس به نقل از فارس، احمد توکلی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۳۹۲ کل کشور صبح امروز (دوشنبه) در نشستی خبری که در محل خبرگزاری مهر برگزار شد، به بیان دلایل مخالفت کمیسیون تلفیق با کلیات لایحه بودجه ۹۲ پرداخت و اظهار داشت: وضعیت اقتصادی کشور هم اکنون رکودی و تورمی است، هم تورم شدید است و هم رکود بالاست در حالی که در چند سال اخیر دوره وفور درآمد ارزی و واردات بوده است.

  وی افزود: میزان واردات در طول اجرای برنامه سوم ۲۷ میلیارد دلار بوده و در دو سال اخیر اجرای قانون برنامه پنجم نیز ۷۷ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار بوده است.

  عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۹۲ با بیان اینکه راه نجات از دوره هولناک تورم و بیکاری، سیاست های صحیح اقتصاد کلان و مدیریت عاقلانه و همراه با سلامت است، گفت: هدف ما باید مهار تورم و راه اندازی تولید باشد که این امر نیازمند سیاست مالی برای تعامل بودجه، سیاست تولید، سیاست بازرگانی، تثبیت نرخ ارز و کاهش نابرابری است.

  وی ادامه داد: حجم کل بودجه اگر بیشتر باشد وسعت میدان فعالیت بخش خصوصی را تعیین می کند و هرچه حجم کل بودجه بیشتر باشد منابع در دسترس برای مردم کمتر می شود، هرچه هزینه های دولت نسبت به سرمایه گذاری اش بیشتر باشد، اثر منفی تری بر رشد تولید دارد.

  توکلی با ذکر این نکته که حجم کل بودجه در سال ۹۲ نسبت به سال ۹۱ به میزان ۴۱ درصد رشد یافته است، تصریح کرد: اگر دولت ها کسری بودجه بیاورند، یا اسکناس چاپ می کنند یا از مردم قرض می کنند یا از خارج استقراض می کنند یا اموالشان را می فروشند، هرچه کسری بودجه بیشتر باشد، کاهش رشد و افزایش قیمت ها بیشتر می شود، چاپ پول در واقع خلق پول پرقدرت است.

  وی تاکید کرد: در سال ۸۸،۵۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه داشتیم که این رقم در سال ۸۹ به ۶۰ هزار میلیارد تومان رسید و در سال ۹۰ به میزان ۸۰ هزار میلیارد تومان افزایش یافت و در لایحه بودجه سال ۹۲ نیز به ۸۶ هزار میلیارد تومان رسیده است.

  « در لایحه بودجه ۹۲ مبلغ ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد برای پرداخت اصل و ۸۰۰ میلیارد تومان سود اوراق مشارکت سالهای پیش در نظر گرفته شده است که افزایش کسری سالهای بعد است، در بودجه ۹۲ همچنین مبلغی به میزان ۱۵ هزار میلیارد تومان برای شرکت های دولتی لحاظ شده است و طی سال های ۸۵ تا ۹۱ مبلغ ۱۱۰ هزار میلیارد تومان سهام واگذار شده که تقریبا سالی ۲۰ هزار میلیارد تومان می شود و این یعنی گوشت لخمش رفته و آنچه باقی مانده چربی و استخوان است، اموال قابل فروش بالاخره یک روزی تمام می شود. »

  عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۹۲ با یادآوری اینکه نرخ متلاطم و فزاینده ارز بر تمام متغیر های مهم اقتصادی اثر تخریبی دارد، به بیان اثر کاهش ارزش پول ملی بر تورم پرداخت و گفت: مکزیک در سال اول ۴۰ درصد افزایش نرخ ارز را به تورم منتقل کرد و در سال دوم نیز ۷۰ درصد منتقل شد، یعنی بر این اساس باید احتمال دهیم که در سال ۹۲ از این حیث شرایط ما بدتر می شود.

  وی تاکید کرد: ارز دارایی دولت است ولی نه آن داریی ای که دولت هرچه بیشتر بفروشد بهتر باشد، باید با کمک آن تعادل مطلوب پیگیری شود، نرخ ارز در لایحه بودجه سال ۹۲ به میزان ۲ هزار و ۴۵۰ تومان در نظر گرفته شده است، دولت در لایحه بودجه ۹۲ بدون هیچ گزارش علمی و یا توضیحی، نرخ ارز را دو برابر کرده که آثار این تغییر باید دید کجا دیده می شود.

  احمد توکلی با تاکید بر اینکه دولت باید در ابتدا سیاست ارزی خود را عرضه کند، درباره میزان اتکاء بودجه ۹۲ به درآمد های نفتی، گفت: اگر بودجه متوازن باشد، هر مقدار افزایش در درآمد مالیاتی تامین شود، تولید ملی به همان مقدار افزایش مخارج بالا خواهد رفت.

  وی درباره قانون هدفمند سازی یارانه ها که در بودجه ۹۲ دیده شده، گفت: هدفمندی یارانه ها چون یک پدیده فشار هزینه ای است، ماهیتا آثار رکودی و تورمی به دنبال دارد. هرچه تعجیل در اجرای قانون یارانه ها بیشتر باشد، فرصت تعدیل رفتار برای تولید کننده به منظور اصلاح ساختار کمتر و رکود تورمی بیشتر خواهد بود.

  بیکاری تورم دولت سرمایه گذاری قانون لایحه بودجه مردم تهران در مجلس شورای اسلامی مکزیک هدفمندی یارانه ها یارانه ها
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها