• لینک کوتاه
 • کد خبر: 37287

  معاون اسبق برنامه‌ریزی وزارت نفت با اشاره به افزایش نقش دلالان و واسطه‌ها در صنعت نفت و به ویژه صنایع حفاری کشور از افزایش هزینه خرید دکل‌های حفاری تا مرز ۱۷۰ میلیون دلار به دلیل فعالیت دلالان خبر داد و گفت: در این بین شرکت‌های چینی هم به بهانه فاینانس قیمت فروش دکل‌های حفاری را افزایش داده‌اند.

   

  به گزارش پارس، اکبر ترکان در گفتگو با مهر درباره مهمترین چالش های پیش روی صنعت حفاری کشور، گفت: در حال حاضر افزایش فعالیت های واسطه ای و دلالی به مشکلی برای توسعه ناوگان دکل های حفاری خشکی و دریایی تبدیل شده است.

  معاون اسبق برنامه ریزی وزارت نفت با اعلام اینکه رونق بازار خرید و فروش تجهیزات نفت و گاز و به ویژه دکل با حضور دلال ها به مهم ترین معضل سال های اخیر صنعت نفت تبدیل شده است، تصریح کرد: همزمان با تعطیل کردن فعالیت های دلالی برای توسعه ناوگان حفاری کشور باید مسیر ساخت دکل حفاری خشکی و دریایی در دستور کار قرار بگیرد.

  این کارشناس اقتصاد انرژی با یادآوری اینکه در شرایط فعلی به طور کلی تعداد دکل های حفاری خشکی و دریایی در کشور کم است، دکل های اجاره ای فعال در کشور را هم بسیار محدود عنوان کرد و افزود:   در بخش دکل های خشکی عمدتا دستگاه ها ملکی هستند و در این چنین شرایطی عمده فعالیت های حفاری کشور توسط دو شرکت ملی حفاری که کاملا دولتی است و حفاری شمال که خصوصی بوده ولی به نوعی در حمایت بخش دولتی قرار دارد، انجام می شود.

  به گفته وی، با وجود همه تلاش هایی که در سال های گذشته به منظور افزایش تعداد دکل های حفاری به ویژه در بخش دریایی انجام شده، ملاحظه می شود که این کمبود برطرف نشده است.

  ترکان با اشاره به افزایش فعالیت های دلالی در صنعت نفت و به ویژه صنعت حفاری کشور، اظهار داشت: نگاهی به بازار خرید و فروش دکل حفاری نشان می دهد نقش پررنگ واسطه ها موجب شده دکلی که درحال عادی ۱۲۰ میلیون دلار ارزش دارد، در شرایط مطلوب به خریداران ایرانی با قیمت های حدود ۱۴۰ میلیون دلار فروخته می شود و این درحالی است که به تازگی به مدد فعال تر شدن دلالان این رقم تا حدود ۱۷۰ میلیون دلار افزایش یافته است.

  این کارشناس اقتصاد انرژی با یادآوری اینکه با افزایش روز افزون فعالیت دکل های حفاری عملا  خریدی انجام نمی گیرد و مشکل تامین دکل هر روز بیش از گذشته آشکار می شود، بیان کرد: در چنین شرایطی تنها راه حل مشکل کمبود دکل حفاری روی آوردن به مسیر ساخت دکل حفاری است و نه خرید آن، زیرا برآوردها نشان می دهد هزینه ساخت بهترین دکل های دریایی همچون سوپر ریگ M۲ کمتر از ۱۰۰ میلیون دلار است، بنابراین باید با قاطعیت دلال ها را خارج کنیم و به ساخت دکل روی آوریم.

  معاون اسبق برنامه ریزی وزارت نفت با اشاره به پیشنهادهای اخیر برخی از سازندگان چینی مبنی بر ساخت و تامین فاینانس دکل های حفاری خشکی و دریایی، توضیح داد: در این مسیر حواسمان جمع باشد فریب فاینانس چینی را هم نخوریم، زیرا هر زمان موضوع ساخت دکل پیش آمده همان دلال ها برای فاینانس ۸۵ درصدی روند ساخت تلاش های خود را آغاز کرده اند.

  وی افزود: در واقع قصد آن فاینانس ۸۵ درصدی هزینه دکل با احتساب قیمت ۱۷۰ میلیون دلار است و درنهایت هزینه نهایی ساخت دکل را هم ناخواسته تا ۱۵۰ میلیون دلار افزایش می دهند.

  ترکان با یاداوری اینکه از نظر دانش فنی و توان تخصصی ساخت دکل نیز درحال حاضر دو شرکت ایرانی طراحی کامل ساخت دکل های دریایی به همراه لایسنس های مورد نیاز را در اختیار دارند، تاکید کرد: کنسرسیوم سازندگان داخلی طراحی دکل با قابلیت های جهانی را در اختیار دارند که می تواند مبنای اصلی عملیاتی ساخت قرار گیرد.

  اقتصاد اکبر ترکان بازار خرید و فروش بخش دریایی دکل های حفاری دلار صنعت نفت گرانی معاون وزارت نفت
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها