• لینک کوتاه
 • کد خبر: 37219

  نرخ تورم یکسال منتهی به پایان پاییز سال گذشته ۴/۲۷ درصد بوده است، در حالی که در پاییز قیمت مسکن تقریبا دو برابر این نرخ، افزایش یافت.

  به گزارش پارس به نقل از دنیای اقتصاد: گر چه در طول سال ۹۱ آنچه از بازار مسکن تحت عنوان گلایه متقاضیان از ناملایمات به گوش می رسید بیشتر به « رشد شدید اجاره بها» مربوط بود، اما طبق اطلاعات مرکز آمار، در سال۹۱ نرخ رشد اجاره بها از یک سو کمتر از نرخ رشد قیمت مسکن بوده و از سوی دیگر در اواخر سال اجاره بها مسیر کاهشی را در پیش گرفت؛ در حالی که قیمت مسکن نه تنها افت نکرد که در پاییز مسیر اوج را ادامه داد و رکورد « رشد ۸/۵۲ درصد» را تا قبل از زمستان به ثبت رساند. از سال۸۶ تاکنون، این اولین صعود بزرگ قیمت مسکن در پایتخت محسوب می شود. در این گزارش فاصله نرخ تورم و نرخ رشد قیمت مسکن که عدد قابل توجهی است نیز اعلام شده است.
   
  از سال۸۶ تاکنون، این اولین صعود بزرگ قیمت مسکن در پایتخت محسوب می شود. قیمت مسکن بعد از رشد ۸۶ درصدی در سال۸۶، در طول سال های اخیر از حداکثر ۳۰ درصد تجاوز نکرد و شاید همین آرامش نسبی ۴ساله باعث شد خریداران مسکن در سال۹۱ اوج گیری قیمت را آنچنان احساس نکنند.
   
  مسوولان بازار ملک اواخر سال گذشته و در غیاب آمار رسمی، با خوش بینی به شرایط، رشد قیمت را در حد و حدود نرخ تورم، مطرح می کردند اما حالا مرکز آمار تایید می کند که فاصله ای که اوایل سال۹۱ در تهران بین نرخ رشد قیمت مسکن و نرخ تورم به وجود آمده بود، در اواخر سال بیشتر شده و عملا به جدایی کامل مسیر قیمت ملک از جاده تورم منجر شده است.

   


   
  میانگین قیمت واحدهای مسکونی در شهر تهران از متری ۵/۲ میلیون تومان در ابتدای سال۹۱ به متری ۳ میلیون و ۲۸۲ هزار تومان در فصل پاییز رسیده است و نرخ رشد نقطه به نقطه قیمت مسکن در تهران نیز از ۳۱ درصد در بهار۹۱ (نسبت به بهار۹۰) به مرز ۵۳ درصد در پاییز ۹۱ (نسبت به پاییز۹۰) نزدیک شده است.
   
  در همین مدت نرخ تورم نقطه به نقطه از ۴/۲۲ درصد در بهار به ۴/۲۷ درصد در پاییز تبدیل شده که به این ترتیب فاصله بین منحنی رشد قیمت مسکن و منحنی تورم از ۶درصد در ابتدای سال۹۱ به حدود ۱۶ درصد در پاییز افزایش پیدا کرده است.
   
  فاصله موجود بیانگر این نکته است که ارزش واقعی دارایی های ملکی در تهران بعد از چند سال کاهش، در حال افزایش است و شاید به همین خاطر است که در نیمه دوم سال گذشته، بخشی از معاملات خرید مسکن در تهران جنبه سرمایه گذاری – به تعبیر دولتی ها جنبه سوداگری- به خود گرفت.
   
  با این حال، در امان بودن قیمت مسکن از رشد شدیدتر را باید مدیون مسابقه ای بود که سال گذشته بین قیمت سکه و دلار برپا شد، به طوری که بخش زیادی از نقدینگی های مردم سرگرم این مسابقه شد!

  چنانچه نرخ رشد قیمت مسکن در سه فصل اول سال۹۱ را با نرخ تورم سالانه منتهی به هر فصل، مورد مقایسه قرار دهیم، فاصله موجود بیشتر خود را نشان می دهد.
   
  به عنوان مثال، نرخ تورم یکسال منتهی به پایان پاییز سال گذشته ۴/۲۷ درصد بوده است، در حالی که در پاییز قیمت مسکن تقریبا دو برابر این نرخ، افزایش یافت.

  پایتخت تجاوز تورم جاده جدول رشد سرمایه گذاری قیمت مسکن مسکن نقدینگی

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها