مدیر برنامه‌ریزی شرکت ملی پتروشیمی خبر داد

 • لینک کوتاه
 • کد خبر: 36899

  مدیر برنامه‌ریزی شرکت ملی پتروشیمی با اعلام آمار تولید و صادرات ۱۱.۲ میلیارد دلاری محصولات پتروشیمی در سال ۹۱ گفت: بیش از ۱.۸ میلیارد لیتر رفرمیت اکتان‌افزا و ۲.۳ میلیارد لیتر برش سنگین به پالایش و پخش تحویل دادیم تا مشکل بنزین حل شود.

  به گزارش پارس به نقل از فارس، رمضان اولادی امروز در یک نشست خبری در آستانه برگزاری هجدهمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پتروشیمی و پالایش با تأکید بر اینکه صنعت پتروشیمی مزیت نسبی و قطعی کشور در اقتصاد مقاومتی است، گفت: در آینده این صنعت باید بر صنایع میانی و تکمیلی پتروشیمی و قطب های جدید متمرکز شود.

  وی افزود: در سال جدید ظرفیت نصب شده پتروشیمی از ۵۴.۵ میلیون تن به ۵۷.۱ میلیون تن افزایش یافت و تولید کشور نیز به ۴۱ میلیون تن رسید.

  *صادرات ۱۱.۲ میلیارد دلاری پتروشیمی در سال ۹۱

  مدیر برنامه ریزی شرکت ملی پتروشیمی اضافه کرد: از این میزان ۲۸ میلیون تن قابل فروش بود که ۱۵.۸ میلیون تن آن صادر و ۱۲.۲ تن در داخل به فروش رسید که از نظر ارزش سال گذشته ۱۱.۲ میلیارد دلار محصول پتروشیمی صادر کرده ایم و ۱۵۶ هزار و ۹۳۳ میلیارد ریال نیز در داخل فروخته ایم.

  وی توضیح داد: فروش داخل محصولات پتروشیمی در سال ۹۰ قریب به ۱۲ میلیون تن بود که در سال ۹۱ افزایش اندکی داشت، اما صادرات به دلیل مشکلات نسبت به سال ۹۰ در سال ۹۱ هم از نظر وزن و هم از نظر ارزش کاهش یافت، چنانکه در سال ۹۰ بیش از ۱۴ میلیارد دلار محصول صادر کردیم.

  مدیر برنامه ریزی شرکت ملی پتروشیمی اظهار داشت: در سال گذشته ۳۸ درصد از صادرات غیرنفتی از پتروشیمی و ۴۷ درصد از صادرات صنعتی نیز از این محل بوده است.

  *افتتاح ۹ طرح پتروشیمی در سال ۹۱

  وی افزود: ۹ طرح در سال ۹۱ افتتاح شد که از آن میان ۶ طرح تولیدی در پتروشیمی جم، پی وی سی اروند، کاویان، پلی اتیلن سنگین کرمانشاه و طرح های مشابه بود و یک طرح سرویس های جانبی در مارون و ۲ طرح زیربنایی فاز اول خط لوله اتیلن غرب و اسکله دوم مایعات بودند.

  اولادی اضافه کرد: خط لوله اتیلن غرب با ظرفیت ۳۳ تا ۳۴ هزار تن در روز از پتروشیمی کاویان تا پلیمر کرمانشاه در سرویس قرار دارد؛ این خط بدون کمک خارجی ساخته شد، چنانچه برای اولین بار بدون حضور خارجی ها و بهتر از آنها و در کمترین زمان نسبت به پروژه های قبلی واحدهای کاویان به بهره برداری رسید.

  وی در تشریح دستاوردهای حوزه پژوهش و فناوری گفت: به دانش فنی کاتالیست THS مورد استفاده در پتروشیمی های پلیمری که از فروش آن به ما امتناع شده بود، دسترسی پیدا کردیم که این کاتالیست در پتروشیمی های مارون، جم و امیرکبیر مورد استفاده قرار گرفت و لااقل هم سطح نمونه خارجی و در بعضی از موارد بهتر از آن عمل کرد.

  وی همچنین دسترسی به دانش فنی کاتالیست اسیتیک و آنتی اکسیدان ها و کاتالیست های پی وی سی بندر امام دانش فنی کاتالیست دی متیل اتر، هیدروژن زدایی و رفرمینگ خشک متان و سه گریل رنگی پلی کربنات را از جمله دستاوردهای پژوهشی سال ۹۱ دانست.

  *تولید ۴.۱ میلیارد لیتری ماده اولیه بنزین در پتروشیمی ها

  مدیر برنامه ریزی شرکت ملی پتروشیمی در ادامه گفت: در سال ۹۱ بیش از ۱.۸ میلیارد لیتر رفرمیت اکتان افزا و ۲.۳ میلیارد لیتر برش سنگین به پالایش و پخش تحویل دادیم، تا مشکل کمبود بنزین کشور حل شود.

  وی به خودکفایی در تولید اوره اشاره کرد و گفت: ۱.۶ میلیون تن کود اوره تحویل کشاورزان شد و مازاد تولید ۴.۱ میلیون تنی کشور یعنی ۲.۵ میلیون تن نیز صادر شد.

  اولادی در پاسخ به پرسش فارس درباره گلایه کشاورزان مبنی بر تحویل ناکافی کود اوره به آنها گفت: فرض ما تأمین نیاز داخل به عنوان اولویت اول است و تولیدکنندگان اوره که همگی خصوصی هستند، به این مورد پایبند هستند، اما واقعیت آن است که خود وزارت جهاد کشاورزی حاضر به تحویل گرفتن بیش از ۱.۶ میلیون تن اوره نشده است.

  وی تصریح کرد: با توجه به قیمت اوره مباحث خروج اوره از چرخه مصرف کشاورزان نیز مطرح است که باید برای آن چاره اندیشی کرد.

  اولادی در ادامه به واگذاری سهم شرکت ملی پتروشیمی در ۳ شرکت بیستون، باختر و کالای پتروشیمی اشاره کرد و گفت: از این طریق ارزش سهام واگذار شده ۱۷ هزار و ۸۶۰ میلیارد ریال بوده است.

  اولادی با اشاره به تدوین فاز اول برنامه ششم پتروشیمی در هیأت مدیره شرکت ملی پتروشیمی گفت: با خرید کشتی ها بخشی از مشکل تحریم ها را حل کردیم.

  *قول وزارت صنعت برای حل مشکل ممنوعیت صادرات پتروشیمی در سال جدید

  وی در پاسخ به پرسش فارس، درباره تأثیر ممنوعیت های صادراتی وزارت صنعت در کاهش صادرات پتروشیمی کشور گفت: تأمین نیاز داخل در اولویت ما قرار دارد، اما بعضی محصولات ما در بورس چند بار عرضه شده و خریداری ندارد و بلااستفاده در انبارها مانده است و اجازه صادرات به آنها نمی دهند، اما وزارت صنعت قول داده است در ابتدای سال جاری محدودیت های صادراتی در مورد این قبیل محصولات برداشته شود.

  مدیر برنامه ریزی شرکت ملی پتروشیمی اضافه کرد: با توجه به طرح هایی که برای افتتاح در سال ۹۲ در نظر گرفته ایم، در پایان این سال ظرفیت نصب شده پتروشیمی کشور به ۵۸.۵ میلیون تن و تولید به ۵۰ میلیون تن در سال خواهد رسید که از این میزان ۳۶ میلیون تن محصول قابل فروش خواهد بود که ۱۷.۶ میلیون تن آن برای صادرات و ۱۵ میلیون تن برای عرضه داخل در نظر گرفته شده است.

  وی افزود: میزان صادرات ۱۲ تا ۱۳ میلیارد دلار و فروش داخل ۳۲۱ هزار میلیارد ریال در سال ۹۲ پیش بینی شده است.

  اولادی اظهار داشت: وزیر نفت دستور داده است در معاونت برنامه ریزی وزارت نفت مباحث مربوط به تبادل خوراک بین شرکت های زیرمجموعه وزارت نفت رسیدگی شود، تا مشکلات ناشی از تحویل نشدن خوراک و امثال آن برطرف شود.

  بنزین پالایش پتروشیمی دلار صنعت گاز مشکلات معاونت برنامه ریزی نمایشگاه بین المللی وزن

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها