• لینک کوتاه
 • کد خبر: 36643

  مدیرعامل بورس انرژی از پذیرش و عرضه فرآورده‌های نفتی و محصولات پالایشگاهی طی ۲ ماه آینده در این بورس خبر داد.

  به گزارش پارس به نقل از ایسنا، پور محمدی- مدیرعامل بورس انرژی- گفت: قرار است در سال جاری محصولات پالایشگاهی و فرآورده های نفتی در بورس انرژی پذیرفته شود و در کنار معاملات برق، ذغال سنگ و قطران قرار گیرد.

   

   

  وی توضیح داد: قرار است طی ۲ ماه آینده محصولات تمام پالایشگاه ها وارد بورس انرژی شده و فرآورده های نفتی به غیر از نفت خام در این بورس معامله شود که در این راستا ۲ درخواست در حال ارسال به بورس انرژی است و پیش بینی می شود طی ۲ ماه آینده فرآورده های نفتی وارد بورس انرژی شود.

   

   

   

  مدیرعامل بورس انرژی در مورد وضعیت معامله برق در بورس انرژی و مشکل کمبود نقدینگی توضیح داد: موضوع تامین نقدینگی توسط وزارت نیرو با تند یا کند شدن همراه است ولی مشکلی برای تامین نقدینگی وجود ندارد و قرار است از این پس اضافه شود.

   

   

   

  محمدی در مورد علت تاخیر تامین نقدینگی توسط وزارت نیرو گفت: دلیل عمده تاخیر وزارت نیرو در تامین نقدینگی این است که پول خرید برق توسط صنایع به خزانه واریز می شود و به دلیل طولانی شدن دریافت پول از خزانه توسط شرکت های توزیع، تامین نقدینگی با تاخیر مواجه می شود.

   

   

   

  وی به حجم کم معاملات برق در بورس انرژی اشاره کرد و گفت: حجم معاملات برق اندک است ولی در تلاشیم تا خریداران و فروشندگان را به صورت مستقیم با یکدیگر مرتبط کنیم تا معاملات برق رونق بیشتری پیدا کند.

   

   

   

    با راه اندازی معاملات برق در بورس انرژی در ۱۹ بهمن ماه در حال حاضر ۱۱ شرکت توزیع در بورس انرژی فعال بوده و با توافقاتی که انجام شد قرار است ماهیانه ۱۵ میلیارد تومان توسط وزارت نیرو در اختیار شرکت های توزیع به عنوان خریداران برق از بورس انرژی قرار داده شود تا این خریداران بتوانند بخشی از خرید خود را از بورس انجام دهند ولی این تامین نقدینگی با مشکلاتی مواجه شده است که این موضوع شائبه تعطیلی معاملات برق را تقویت کرده است.

  انرژی برق پول فرآورده های نفتی نفت نقدینگی وزارت نیرو nbsp بورس پذیرش

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها