• لینک کوتاه
 • کد خبر: 36602

  بهای جهانی طلا در دو روز پایانی هفته گذشته با کاهش ۵۰ دلاری در دو مرحله تا ۱۵۳۰ دلار کاهش یافت. نرخ جهانی طلا ابتدا تا ۱۵۵۷ دلار در روز پنج شنبه کاهش یافت و غروب روز گذشته نیز تا کف ۱۵۳۰ دلار افت ثبت کرد. سقوط قیمت طلا تا این سطح تقریبا از دو سال پیش به این طرف بی سابقه بوده است. بهبود برخی شاخص‌های اقتصادی در آمریکا و انصراف برخی مقامات فدرال رزرو از برنامه تزریق ماهانه ۸۵ میلیارد دلار به اقتصاد ملی، مهم‌ترین دلیل عنوان شده است.

  به گزارش پارس به نقل از دنیای اقتصاد، ، دیروز بهای جهانی طلا با شروع کار بازار نیویورک تا ۱۵۳۰ دلار افت کرد که نسبت به قیمت روز چهارشنبه تقریبا ۵۰ دلار کاهش ثبت کرده است. روز گذشته تا ساعت ۱۷ به وقت تهران قیمت طلا کاهش دیگری را به خود دید که دلیل این افت همچنان به تصمیم فدرال رزرو مبنی بر به راه انداختن دور سوم تسهیل مقداری است.

  با اینکه روز پنج شنبه خبرها از افزایش شاخص بازار سهام آمریکا به بالاترین سطح حکایت داشت، تازه ترین خبر منتشر شده نشان می دهد که میزان خرده فروشی در ماه مارس در این کشور تا ۴/۰ درصد افت داشته است. برابری یورو در مقابل دلار تا ۳۰۵/۱ تضعیف شد و با افزایش ارزش دلار قیمت طلا افت بیشتری را ثبت کرد. افت تا این حد، از ماه مه سال ۲۰۱۱ تقریبا بی سابقه بوده است.

  انتظار می رود امروز قیمت سکه و طلا دربازار داخل از این امر تاثیر بیشتری بپذیرد. با فرض دلار ۳۵۰۰ تومانی و بهای طلای جهانی در این سطح، ارزش ذاتی هر قطعه سکه تقریبا به محدوده احتمالی یک میلیون و ۲۶۰ هزار تومان خواهد رسید.

  در بازار داخلی اما تمایل به حفظ رویه کاهشی در قیمت های بازار همچنان ادامه دارد. روز پنج شنبه در بازار ارز و سکه قیمت ها بازهم روند نزولی داشت. فضای عمومی بازار، نظر مثبتی نسبت به سرمایه گذاری بر روی دلار و سکه ندارد و اشباع شدن بازار از برخی تحرکات سفته بازانه به ویژه با انتظار برای به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته ای تا ماه های منتهی به انتخابات ریاست جمهوری انتظار برای فروکش کردن قیمت ها بیشتر می شود. به میدان آمدن برخی چهره های سیاسی برای انتخابات ریاست جمهوری نیز در این راستا بر خوشبینی و امیدواری بازار افزوده است.

  فارغ از این خوشبینی ها، بازار ظاهرا باید تا مشخص تر شدن حضور نهایی برخی کاندیداها و ترسیم تقریبی خط مشی جدید اقتصاد کشور منتظر تحرک جدید متقاضیان ارز بماند. در این روزها همزمان با بررسی بودجه سال ۹۲ در مجلس برخی موارد از جمله کسری تراز تجاری، کاهش درآمدهای صادراتی به ویژه در بخش صادرات غیر نفتی، تعیین قیمت ارز در بودجه برابر با قیمت ارز مبادله ای و گلایه از نرخ رشد اقتصادی زیر یک درصدی و برخی تنگناها برای واردات، مطرح می شود که از منظر برخی از کارشناسان چشم انداز تحرک بیشتر در فضای کسب و کار را تحت تاثیر قرار خواهد داد. بر اساس آمار، ارزش واردات سال ۹۰ بیش از ۵۷ میلیارد و۴۶۶ میلیون دلار بوده که این میزان در سال ۹۱ بر اساس اخبار منتشر شده از جلسات کمیسیون تلفیق از سوی خبرگزاری ها تا سطح ۵۱ میلیارد دلار کاهش یافته است. مواردی از این دست شاید در سال پیش رو تداوم داشته باشد یا بر خلاف جهت آن، با فراهم شدن بستر مناسبت تر تجاری، میزان تقاضا برای ارز افزایش یافته و قیمت آن تحت تاثیر قرار گیرد.

  برخی قیمت های داخلی
  روز پنج شنبه نرخ دلار با ۴۰ تومان افت قیمت نسبت به روز قبل خود، تا هنگام ظهر با ۳۵۰۰ تومان بر تابلوها افت ثبت شد. اما تا بعد از ظهر دوباره قدری تقویت شد. با این حال قیمت خرید آن تا ۳۴۵۰ تومان افت کرد. یورو با ۲۰ تومان کاهش قیمت به ۴۶۳۰ تومان رسید. در بازار سکه قیمت هر قطعه سکه طرح جدید به ۱ میلیون و ۴۱۰ هزار تومان رسید که نسبت به روز چهارشنبه ۱۰ هزار تومان دیگر کاهش ثبت کرد. قیمت آن البته در کف بازار از این میزان نیز ۲۰ هزار تومان ارزان تر گزارش شد. نیم سکه نیز در این روز با حداقل ۱۰ هزار تومان افت قیمت روبه رو شده و تا ۷۲۰ هزار تومان بر تابلوها و ۷۰۸ هزار تومان در کف بازار افت یافته است. ربع سکه نیز در این بازار در محدوده بین ۴۳۵ تا ۴۳۲ هزار تومان افت یافته است. در بازار طلا قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار هم به ۱۳۴ هزار و ۸۰۰ تومان رسید.

  افت و نوسان قیمت دلار در مسیر تعدیل قیمت ها از یک سو و کاهش قیمت جهانی طلا بازار سکه و طلا را با کاهش قیمت مواجه کرده است.

  بهای جهانی طلا

  دیروز قیمت هر اونس طلا برای تحویل فوری به ۱۵۳۰ دلار رسید. طی هفته گذشته قیمت طلا عمدتا در سطح ۱۵۸۰ دلار بود. در عین حال در یک مرحله تا مرز ۱۵۴۰ دلار نیز کاهش یافته ولی دوباره به سطح قبلی (۱۵۸۰) دلار بازگشته بود. اما انتشار برخی اخبار در خصوص احتمال بسته شدن پرونده محرک های اقتصادی آمریکا تا پایان سال ۲۰۱۳ چشم انداز قیمت طلا را با ابهام بیشتری مواجه کرده است. برخی در روزهای اخیر برای آن کاهش قیمت را پیش بینی کرده بودند.

  در این روزها شرط بندی ها بر سر تقویت و بهبود اقتصاد آمریکا و افت تقاضا برای طلا قیمت آن را دستخوش کاهش کرده است. در تازه ترین گزارش ها آمده است که ارزش سهام و اوراق بهادار در آمریکا به بالاترین سطح از زمان آغاز بحران بدهی ها در این کشور در سال ۲۰۸۸ رسیده و نرخ بیکاری اعلام شده نیز در گزارش ماه مارس ۶/۷ درصد بود. در این میان اگرچه میزان تقاضا برای استفاده از بیمه بیکاری افت قابل توجه داشته، اگر چه میزان مشارکت بیکاران برای یافتن کار نیز تا حد زیادی کاهش نشان می دهد. با همه این اوصاف منتشر شدن پیش نویس های نشست ماه مارس فدرال رزرو در ۱۰ آوریل (غروب چهارشنبه) موج بلندی از افت قیمت ها را متوجه بازار طلا کرد. تعداد زیادی از اعضای فدرال رزرو در برنامه تزریق ماهانه ۸۵ میلیارد دلار پول به اقتصاد آمریکا دچار تردید شده و خواستار توقف این برنامه هستند.

  برخی از مراکز تحقیقاتی بانک های بزرگ دنیا از جمله دویچه بانک آلمان تقویت بازار سهام در آمریکا را مانعی بزرگ برای به راه افتادن برنامه محرک های اقتصادی در این کشور دانسته و از این رو افت آتی قیمت طلا را نیز محرز تشخیص داده اند.

  همچنین شورای جهانی طلا در تازه ترین گزارش خود اعلام کرد میزان فروش طلا در بازار هند بزرگترین بازار طلای جهان در سال ۲۰۱۲ میلادی بیش از ۶ درصد رشد داشته است.

  به گزارش سایت طلا به نقل از اکونومیک تایمز، شورای جهانی طلا در این گزارش افزود: میزان فروش طلا در بازار هند که بزرگ ترین بازار طلای جهان به شمار می رود سال گذشته به بیش از ۸۶۴ تن رسیده است.

  بر اساس این گزارش، خرید طلا ریشه در فرهنگ و تاریخ قدیمی مردم هند دارد. فروش طلا در بازار هند در سال های اخیر به طور میانگین ده درصد در سال رشد داشته است. فروش طلا در بازار هند در سال ۲۰۰۳ میلادی به بیش از ۷۰۰ تن رسیده است.

  به اعتقاد کارشناسان اقتصادی اجرای سیاست های ویژه از سوی دولت هند برای کاهش تقاضای طلا در بازار این کشور تاثیر چندانی نداشته است. دولت هند در ماه های اخیر تعرفه واردات طلا را از ۴ به ۶ درصد افزایش داده تا با افزایش قیمت طلای وارداتی و افت تقاضا، کسری تجاری این کشور کاهش یابد.

  اجرای این سیاست نه تنها موجب کاهش واردات طلا نشده است، بلکه به قاچاق غیر قانونی طلا در بازار هند دامن زده است.

  ارز ارز مبادله ای اقتصاد بیکاری جهان دلار دولت شاخص کسب و کار مذاکرات هسته ای
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها