• لینک کوتاه
 • کد خبر: 36514

  در پی افزایش قیمت گوجه فرنگی معاون بازرسی و رسیدگی به تخلفات سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان از عرضه گوجه‌فرنگی مناطق گرم‌سیری طی دوهفته آینده و تشدید برخورد با دلالان خبر داد.

  به گزارش پارس ، مجتبی فراهانی، معاون بازرسی و رسیدگی به تخلفات سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در گفت وگو با ایسنا، درباره افزایش قیمت میوه و صیفی جات به خصوص گوجه فرنگی در فروردین ماه سال جاری اظهار کرد: قیمت گذاری میوه بر عهده سازمان حمایت نیست و قیمت این محصول براساس مصوبات میادین میوه و تره بار تعیین می شود.

  وی ادامه داد: البته در بحث نظارت بر قیمت و جلوگیری از گرانفروشی میوه سازمان حمایت وارد عمل شده و سود عمده فروشی و خرده فروشی آن را تعیین و به بازرسان خود اعلام کرده است.

  فراهانی با بیان این که در حال حاضر گوجه فرنگی در بازار با کمبود مواجه است و نمی توان قیمت ثابتی را برای آن تعیین کرد، گفت: با این وجود بازرسان مستقر ما در میادین مرکزی براساس چارچوبی که تعیین شده با متخلفان برخورد می کنند.

  معاون بازرسی و رسیدگی به تخلفات سازمان حمایت درباره نحوه عملکرد بازرسان خاطرنشان کرد: بازرسان مستقر در میادین اصلی تک تک بارفروشان و فاکتورهای فروش و خرید آن ها و همچنین سود دریافتی را کنترل کرده و در صورت تخلف با آن ها برخورد می کنند.

  وی خبر داد: به طور مثال در حالی که ۱۲۰۰ غرفه در میدان مرکزی میوه و تره بار میدان مادر تهران وجود دارد از ابتدای سال جاری ۳۰۰ پرونده تخلفاتی در این میدان تشکیل شده است.

  به گفته فراهانی، بازرسان حداقل یک بار به صورت کامل در اول صبح محصولات کشاورزی که توسط بارفروشان به میدان وارد شده است را مورد بازرسی قرار داده تا بر سود عمده فروشی آن ها نظارت کنند.

  معاون بازرسی و رسیدگی به تخلفات سازمان حمایت با بیان این که عمده مشکلات بازرسان ما در غرفه های استیجاری است خاطرنشان کرد: برخی از غرفه های میدان های مرکزی استیجاری بوده و همین موضوع باعث ورود دلالان به این میادین شده است. یکی از کارهایی که برای ما در اولویت قرار گرفته نیز برخورد با همین دلالان است.

  وی با تاکید بر این که واحدهای استیجاری از سوی بازرسان مورد رصد و پایش بیشتر و دقیق تری قرار می گیرد، گفت: این درحالی است که در غرفه های شخصی که استیجاری نیست درصد تخلف کمتری را در آن ها شاهد هستیم.

  فراهانی بیان کرد: قیمت برخی محصولات مثل کیوی، خیار و گوجه فرنگی روند رو به کاهش دارد زیرا عرضه آن در هفته های آینده افزایش می یابد.

  به گفته معاون بازرسی و رسیدگی به تخلفات سازمان حمایت، به طور قطع قیمت صیفی جاتی که در روزهای اخیر روند افزایشی داشته حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد کاهش قیمت خواهند داشت و پیش بینی می کنیم با آمدن گوجه فرنگی از مناطق گرمسیری قیمت آن ظرف یک یا دو هفته آینده کاهش یابد.

  وی درباره روند بازرسی ها از بازار میوه و صیفی جات در اسفند پارسال و فروردین ماه سال جاری، تصریح کرد: از پانزدهم اسفند تا آخر همین ماه ۴۲ هزار مورد بازرسی از سردخانه ها، انبارهای سنتی، بارفروشان و خرده فروش ها انجام شده که بیش از ۲۴۰۰ پرونده طی این بازرسی ها تشکیل شده است.

  فراهانی ادامه داد: از اول فروردین ماه با توجه به اینکه میوه های زمستانی تمام شده و میوه های گرمسیری نیز وارد بازار نشده هر ساله در این مقطع زمانی شاهد نوسان در قیمت ها می شویم.

  او با تاکید بر این که به همین دلیل نظارت بر بازار میوه و صیفی جات را در اولویت اصلی خود قرار داده ایم، خاطرنشان کرد: پیش از عید بازار آجیل و خشکبار و پوشاک اولویت اصلی را تشکیل می داد زیرا عرضه میوه تنظیم بازاری مانع از افزایش قیمت ها می شد ولی از آغاز فروردین ماه آجیل و خشکبار و پوشاک در اولویت دوم و سوم ما قرار گرفت.

  وی افزود: بر همین اساس از اول تا ۱۸ فروردین ماه بیش از ۵۴ بازرسی از بازار میوه وصیفی جات انجام شده و ۳۹۰۰ پرونده تشکیل شده است.

  فراهانی با تاکید بر این که در این پروسه زمانی بازرسی ها در بازار میوه تشدید شد بیان کرد: لذا رسیدگی و جلوگیری از تخلفات این بازار در اولویت کاری بازرسان ما قرار گرفت.

  معاون بازرسی و رسیدگی به تخلفات سازمان حمایت در پاسخ به این سوال که با توجه به بازرسی ها دلیل نوسان قیمت پرتقال در تعطیلات عید چه بوده است خاطرنشان کرد: مسوولان اعلام کرده اند که پرتقال به میزان نیاز و حتی مازاد بر آن وجود دارد لذا ما در حال ارسال پرتقال ها به شهرستان ها هستیم.

  وی در پایان با تاکید بر این که در قیمت میوه حباب تشکیل شده است، تصریح کرد: عده ای فرصت طلب با ایجاد جو روانی در بازار میوه حباب ایجاد کرده و به طور قطع در هفته های آینده هیچ مشکلی از بابت قیمت گوجه فرنگی و میزان عرضه آن نخواهیم داشت.

  افزایش قیمت تعطیلات سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان قیمت گذاری گوجه فرنگی محصولات کشاورزی مشکلات معاون میادین میوه و تره میوه و تره بار

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها