• لینک کوتاه
 • کد خبر: 36498

  معاون وزیر راه با اشاره به پایان عملیات ریل‌گذاری خط‌آهن گرگان-اینچه‌برون و افتتاح آن در اردیبهشت ۹۲ با حضور احمدی‌نژاد و احتمالاً رؤسای جمهور ترکمنستان و قزاقستان، گفت: راه‌آهن گرگان اینچه برون به طول ۸۸ کیلومتر ایران را به روسیه، کشورهای CIS و چین متصل می‌کند.

  به گزارش پارس ، احمد صادقی در گفت وگو با فارس در خصوص خط آهن گرگان اینچه برون اظهار داشت: این مسیر ریلی یکی از خطوط ترانزیتی کشور است و شبکه های راه آهن شمال را به خط آهن کشورهای همسایه حاشیه دریای خزر متصل می کند.

  وی ادامه داد: یکی از سیاست های وزارت راه و شهرسازی، اتصال شبکه ریلی داخلی به خط آهن کشورهای همسایه در راستای توسعه هر چه بیشتر ترانزیت است.

  صادقی افزود: راه آهن گرگان اینچه برون به طول ۸۸ کیلومتر ایران را به روسیه، کشورهای CIS و چین متصل می کند، بنابراین از اهمیت بسزایی برخوردار است.

  معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: این پروژه در بحث ارتقای سهم ترانزیتی کشور و ایجاد فرصت های جدید شغلی حائز اهمیت است.

  صادقی ادامه داد: راه آهن گرگان - اینچه برون از طرح های مهم اقتصادی کشور بوده و از اصلی ترین پروژه های مهر ماندگار استان گلستان است.

  مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل تصریح کرد: این مسیر ریلی از ایستگاه سبزدشت (قره تپه) در محور راه آهن تهران – گرگان شروع و تا ایستگاه اینچه برون در شرق گرگان ادامه دارد.

  معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه اواسط سال گذشته عملیات اجرایی این پروژه آغاز شد، ادامه داد: اجرای این مسیر پیشرفت بسیار مطلوبی دارد.

  مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل با تأکید بر اینکه وزارت راه و شهرسازی در احداث این خط آهن رکورد ساخت ریل در کشور را می شکند، تصریح کرد: برای اولین بار است که در ایران ظرف یک سال ۸۸ کیلومتر خط آهن به این سرعت اجرا می شود.

  معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه برای اجرای این پروژه حدود ۱۳۰ میلیارد تومان اختصاص یافته است، ادامه داد: از کل این مسیر، ۷۰ کیلومتر ریل گذاری شده است و پروژه ظرف ۱۵ روز آینده به اتمام خواهد رسید.

  صادقی درباره مشخصات خط آهن گرگان-اینچه برون اظهار داشت: در مسیر این پروژه ۱۶۰ دستگاه پل تیپ و ۱۱ دستگاه پل بزرگ و تقاطع غیر هم سطح در حال احداث است؛ در بیشتر طول مسیر توپوگرافی منطقه به صورت دشت و حدود پنج کیلومتر انتهای مسیر تپه ماهور است.

  معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: تلاش وزارت راه و شهرسازی بر این است که این خط ریلی ترانزیتی در اردیبهشت ماه با حضور رئیس جمهور و سران کشور آسیای میانه بطور رسمی افتتاح شود.

  به گزارش فارس در نشست مشترک رؤسای جمهوری کشورهای ایران، ترکمنستان و قزاقستان در سال ۱۳۸۸، اتصال خطوط ریلی سه کشور با عقد تفاهمنامه‎ ای به مراحل اجرایی رسید.

  طول کلی راه اهن گرگان - اینچه برون - اترک - برکت در ۳ کشور قزاقستان، ترکمنستان و ایران حدود ۹۰۸ کیلومتر است و در شرق دریای خزر ساخته شده است که ۱۲۰ کیلومتر آن در کشور قزاقستان، ۷۰۰ کیلومتر در ترکمنستان و ۸۸ کیلومتر در ایران وجود دارد؛ این ریل کشورهای CIS را به خلیج فارس و کشورهای جنوب شرقی آسیا متصل می کند.

  در واقع راه آهن اینچه برون- گنبدکاووس - گرگان بخشی از پروژه ریلی بزرگ سه کشور ایران، قزاقستان و ترکمنستان است که از ناحیه" اوزن" کشور قزاقستان آغاز و پس از عبور از شرق دریای خزر به کشور ترکمنستان رسیده و پس از عبور از محدوده اترک در خاک ایران از اینچه برون به سمت شمال گنبدکاووس و در نهایت به ایستگاه گرگان متصل خواهد شد؛ این خط ریلی در محدوده اترک واقع در منطقه داشلی برون و اینچه برون از خاک ترکمنستان خارج می شود.

  طبق گفته مسئولان احداث این خط آهن افزایش حمل و نقل داخلی، منطقه ای و بین المللی را در بر خواهد داشت و تجارت بین المللی را در این محدوده افزایش می دهد.

  این خط ریلی ترانزیتی در جهت اتصال کشورهای آسیای میانه با خلیج فارس از طریق جمهوری اسلامی ایران و در نهایت به آسیای شرقی و جنوب شرقی کاربرد دارد.

  هدف اصلی از اجرای پروژه حجم بار ترانزیت جابه جایی در این محور به سمت خلیج فارس و اقیانوس هند است که می تواند در رونق اقتصادی کشور و استان گلستان اثرات مطلوبی داشته باشد.

  حمل بار از جمله غلات از قزاقستان به کشورهای حاشیه خلیج فارس از مسیر راه آهن شمال، بزرگ‎ ترین مزیت اتصال ریلی گرگان به اینچه‎ برون است.

  کشور قزاقستان سالانه ۱۳ میلیون تن غلات تولید می‎ کند که ۷ میلیون تن آن قابلیت صادرات دارد؛ کشورهای حوزه خلیج فارس بازار اصلی غلات قزاقستان هستند بنابراین راه آهن شمال به صرفه‎ ترین مسیر برای رساندن این غلات به حاشیه خلیج فارس به حساب می‎ آید و با اتصال خط راه آهن گرگان به اینچه‎ برون، ترانزیت غلات از طریق ایران توسعه بسزایی می یابد.

  احمدی نژاد استان گلستان ایران ترکمنستان چین حاشیه خلیج فارس خلیج فارس راه آهن روسیه قزاقستان
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها