• لینک کوتاه
 • کد خبر: 36271

  تازه ترین آمار گمرک ایران حاکی از افزایش شدید مبادلات تجاری ایران و انگلیس در سال ۱۳۹۱ است. به طوری که در ۱۱ ماهه سال قبل واردات ایران از انگلیس نزدیک به ۹۰۰۰ درصد افزایش یافت.

  به گزارش پارس به نقل از ایسنا، ایران در ۱۱ ماهه سال گذشته بالغ بر ۶۴۶ هزار تن انواع کالا به ارزش تقریبی ۳۷۷ میلیون دلار از انگلیس وارد کرد. این میزان واردات از نظر وزنی و ارزشی به ترتیب ۸۹۸۵ و ۱۷۸ درصد نسبت به مدت مشابه در سال ۱۳۹۰ افزایش یافته است.

  انگلیس در مدت زمان یاد شده بیست و یکمین کشور بزرگ صادرکننده کالا به ایران بود. در بین کشورهای اروپایی نیز انگلیس رتبه ۱۰ صادرات کالا به کشورمان را به خود اختصاص داد. همچنین تنها در بهمن ماه سال گذشته واردات ایران از انگلیس از نظر وزنی و ارزشی به ترتیب ۵۶۸۲۶ و ۱۰۶۴ درصد افزایش یافت.

  از سوی دیگر آمار گمرک ایران نشان می دهد که صادرات ایران به انگلیس در ۱۱ ماهه سال قبل با کاهش بسیار کمی مواجه شده است. در این مدت ایران ۹۰۹۵ تن کالا به ارزش ۲۸.۸ میلیون دلار به انگلیس صادر کرد. این میزان صادرات از نظر وزنی و ارزشی به ترتیب ۰.۸۶ و ۴.۷ درصد کاهش نشان می دهد. اگرچه صادرات ایران به انگلیس در بهمن سال قبل از نظر وزنی و ارزشی به ترتیب ۲۷۳ و ۴۳ درصد افزایش یافت.

  محصولات کشاورزی و غذایی مانند دانه گندم، کنجاله، دانه ذرت دامی، شکر خام، جو و همچنین محصولات دارویی و پزشکی مانند سرنگ، مکمل های دارویی و داروهای هورمونی عمده ترین محصولات وارداتی ایران از انگلیس در سال گذشته بودند. این در حالی است که عمده صادرات ایران به انگلیس را نیز فرش، انگور خشک، محصولات آهنی و فولادی، خرما، و زعفران تشکیل می دهند.

  به گزارش ایسنا روابط سیاسی بین ایران و انگلیس طی چند سال گذشته فراز و نشیب های زیادی را تجربه کرد که اوج تنش بین دو کشور مربوط به حوادث پیش آمده برای سفارت لندن در تهران در هشتم آذر ۱۳۹۰ بود. پیش بینی می شد در پی این رخداد روابط اقتصادی و تجاری بین دو کشور نیز به شدت کاهش یابد. با این وجود آمار گمرک ایران حاکی از رشد شدید تجارت بین ایران و انگلیس در سال ۱۳۹۱ است.

  انگلیس ایران ایران و انگلیس خرما رشد شکر کشورهای اروپایی گمرک لندن واردات

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها