• لینک کوتاه
 • کد خبر: 36029

  وال استریت ژورنال به نقل از فعالان تجاری اعلام کرد که تقاضای بالای ایران باعث افزایش شدید قیمت برنج باسماتی شده است.

   

  به گزارش اقتصاد پرس به نقل از ایسنا، ایران و هند در ژوئن سال گذشته مکانیسمی را برای نقل و انتقالات مالی بین خود تعریف کردند تا با این کار ضمن دور زدن تحریم های غرب بتوانند به مبادلات تجاری خود در حوزه های محصولات کشاورزی و غذایی به ویژه برنج، سویا و محصولات پتروشیمی ادامه دهند.

  در همین حال هند اعلام کرده است که از واردکنندگان نفت خام ایران در این کشور نیز از طریق ایجاد یک صندوق بیمه ای حمایت خواهد کرد. اقدامی که می تواند باعث رشد صادرات برنج هندی به ایران نیز شود.

  یک مقام مسئول در وزارت اقتصاد هند خبر داد که یک اعتبار ۳۶۴ میلیون دلاری می تواند پالایشگاه های نفت هند را تقویت کند تا به واردات نفت از ایران ادامه دهند.

  آر اس شادری، مدیر یک شرکت صادرکننده برنج باسماتی در هند گفت: هند به دلیل ایجاد مکانیسم پرداخت با روپیه احتمالا تنها تامین کننده برنج موردنیاز ایران است.

  به گفته وی مکانیسم مالی به وجود آمده بین ایران و هند می تواند به رشد ۲۰ درصدی صادرات برنج هند به ایران در سال مالی جاری کمک کند. سال مالی جاری از اول آوریل امسال آغاز شد.

  شادری افزود: تخمین زده می شود که ایران هم اکنون ماهانه حدود ۱۳۰ هزار تن برنج باسماتی هند را خریداری می کند. از سوی دیگر پیش بینی می شود واردات برنج ایران از هند در سال مالی فعلی به ۱.۲ میلیون تن برسد.

  برنج باسماتی سهمی ۲۰ درصدی از کل ارزش صادرات برنج هند را به خود اختصاص داده است. این در حالی است که ایران واردکننده تقریبا یک سوم از کل برنج باسماتی صادراتی هند است.

  پیش بینی می شود صادرات برنج باسماتی هند امسال با رشد ۶.۵ درصدی به حدود ۳.۲ میلیون تن برسد.

  در همین حال قیمت برنج پوسا ۱۱۲۱ که یکی از انواع پرطرفدار باسماتی است تا ۱۴۰ درصد نسبت به سال قبل افزایش یافته و به تنی ۱۵۰۰ دلار رسید.

  ویجای ستیا، یکی از فعالان بزرگ صنعت برنج هند گفت: ما هیچ مشکلی را برای صادرات برنج هند به ایران طی ماه های آینده نمی بینیم. دو کشور از طریق مکانیسم مالی ایجاد شده به تبادلات تجاری خود ادامه می دهند.

  افزایش تقاضای ایران برای خرید برنج هندی به هند کمک می کند تا بار دیگر جایگاه خود را به عنوان بزرگترین صادرکننده برنج در دنیا تثبیت کند. جایگاهی که هند و تایلند برای گرفتن آن با یکدیگر رقابت نزدیکی دارند. اگرچه در سال قبل خشکسالی به برخی از کشتزارهای برنج در هند آسیب زد. تقاضا برای برنج هندی از سوی بازارهای عربستان و عراق نیز افزایش یافته است.

  افزایش قیمت اقتصاد ایران برنج دلار رقابت عراق محصولات کشاورزی واردات واردات برنج

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها