• لینک کوتاه
 • کد خبر: 35978

  سوآپ نفت خام ایران برای چندین بار متولی در دو سال اخیر به منظور انتقال نفت خام کشورهای حاشیه دریای خزر به خلیج فارس متوقف شد.

  به گزارش پارس به نقل از مهر، از اواخر سال گذشته تاکنون سوآپ نفت خام ایران به منظور انتقال نفت کشورهای حاشیه دریای خزر به خلیج فارس بریا چندین بار متوالی متوقف شده است.

  وزارت نفت هنوز درباره دلایل توقف سوآپ نفت خام اظهار نظری نکرده است اما یک مقام مسئول در وزارت نفت امروز چهارشنبه ۲۱ فروردین ماه در جمع خبرنگاران دلیل توقف سوآپ نفت کشور را تصمیم امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران اعلام کرد.

  در حال حاضر سوآپ نفت در حالی در منطقه دریای خزر متوقف شده است که اسفند ماه سال گذشته و در آستانه برگزاری نشست وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو سازمان اکو، ایران طرح افزایش ظرفیت سوآپ نفت به ۵۰۰ هزار بشکه در روز را در مدار بهره برداری قرار داده است.

  با وجود ایجاد زیرساخت هایی همچون احداث خط لوله انتقال نفت، ساخت تاسیسات تحویل، بارگیری در پایانه نفتی نکا و مخازن ذخیره سازی و صرف میلیاردها دلار سرمایه گذاری اما استفاده ای از این تاسیسات نفتی نمی شود.

  ایران در حد فاصل سال های ۸۸ تا ۸۹ به طور متوسط روزانه بین ۵۰ تا ۱۰۰ هزار بشکه نفت خام سوآپ کرده است و حتی در این سالها رکورد سوآپ روزانه ۱۲۶ هزار بشکه نفت خام در روز به ثبت رسیده است.

  با وجود توقف عملیات سوآپ، شرکت ملی نفت ایران سه برنامه کوتاه، میان و بلند مدت برای توسعه زیر ساخت های ساحلی و بندری افزایش ظرفیت سوآپ نفت در پایانه نفتی شمال (بندر نکا) در دستور کار قرار داده است.

  پیش بینی می شود با اجرا و تکمیل طرحهای مختلف توسعه ای، ظرفیت این حوضچه فراساحلی از ۲۰۰ هزار بشکه در روز فعلی به ۵۰۰ هزار بشکه و در سال های آینده با اجرای برنامه های میان و بلند مدت به ترتیب به ۱.۵ میلیون و ۲.۵ میلیون بشکه در روز افزایش یابد.

  در همین حال مسئولان شرکت ملی پالایش و پخش نفتی پیشتر اعلام کرده بودند: احداث مخازن تعادلی در حاشیه دریای خزر امنیت تامین خوراک رسانی به تاسیسات پالایشگاهی همچون پالایشگاه های نفت تهران و تبریز را تامین می کند.

  برای انجام مراحل طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی مخازن تعادلی نفت ساری- مغانک حدود ۴۰۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری شده که در فاز نخست این پروژه ظرفیت انتقال نفت از پایانه نکا تا تاسیسات ری و در فاز دوم در بخش فرآورش شامل انجام عملیات در پالایشگاه های تهران و تبریز و ساخت پایانه نفتی نکا به بهره برداری رسیده است.

  پیش بینی می شود به زودی با اجرای پروژه مخازن ساری – مغانک فاز سوم عملیات اجرایی این طرح افزایش سوآپ نفت به طور کامل به اتمام برسد.

  همزمان با توقف سوآپ نفت خام سوآپ فرآورده های نفتی هم در سال گذشته با کاهش قابل توجه ای همراه و در مجموع به کمتر از ۱۰۰ هزار تن رسیده است.

  انرژی ایران خلیج فارس خوراک دریای خزر سرمایه گذاری شرکت ملی نفت ایران نفت نفت تهران وزارت نفت
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها