• لینک کوتاه
 • کد خبر: 35954

  مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت ایران گفت: میدان نفتی آذرکه از میادین مشترک ایران با کشور عراق است سال ۹۳ به تولید زودهنگام می رسد.

   

  به گزارش پارس، نادرقربانی به اقتصادپرس   گفت: تولید از این میدان در دومرحله آغاز می شود که که برطبق زمان بندی سال آینده به تولید ۳۰ هزاربشکه از این میدان دست می یابیم.

   

  وی با تاکید براینکه تولید از این میدان به صورت زودهنگام صورت می گیرد، تصریح کرد: شرکت به نام مهندسی و توسعه سروک وظیفه توسعه این میدان را برعهده دارند و قرار است در مرحله نهایی روزانه از میدان مشترک ۵۵ هزاربشکه نفت برداشت کنند.

   

  وی درپاسخ به این سوال که برنامه عراق برای توسعه و تولید از میدان به چه صورت است، افزود: پیش بینی می شود ایران همزمان با عراقی ها تولید از این میدان مشترک را آغاز کند، اما عراقی ها به دلیل استقرار چند دکل حفاری کارشان از ایران جلوتراست اما تاکنون بشکه های خود را از نفت این میدان پر نکرده اند.

   

  قربانی تامین سرمایه مورد نیاز میدان را از اهداف دیگر برای رسیدن به تولید زودهنگام از این میدان عنوان کرد و گفت: با فروش نفت حاصل از تولید زودهنگام می توان بخشی از سرمایه مورد نیاز میدان را برای توسعه فراهم کرد.

   

  مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت درپاسخ به این سوال   اقتصادپرس که آیا درشرایط کنونی با توجه به عدم حضور پیمانکاران خارجی، پیمانکاران داخلی می توانند از عهده کار برآیند، گفت: تجربه کارکردن در قالب قراردادهای بیع متقابل اولیه که سقف هزینه های سرمایه ای آن از ابتدا تعیین می شد، با توجه به نوسانات زیاد در قیمت دستگاهها و مواد مورد استفاده درپروژه ها سبب می شد که پیمانکاران دچار مشکلاتی شوند وتوسعه پروژه با چالش روبرو شود به همین دلیل برای بهبود مناسب پیشرفت کار نسل اولیه قراردادهای بیع متقابل تغییراتی پیدا کرد به طوری که سقف هزینه های سرمایه ای پروژه از ابتدا توسط پیمانکار تخمین زده می شود و رقم نهایی قرارداد براساس معیارهایی فنی به دست می آید.

  ایران سرمایه عراق نفت آینده تولید مشترک nbsp میدان توسعه

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها