• لینک کوتاه
 • کد خبر: 35943

  رئیس سازمان توسعه تجارت با اشاره به این که سال ۱۳۹۲ را سالی خوب برای حوزه تجارت کشور پیش بینی می کند، گفت: برخی کشورهای اروپایی در مذاکره با فعالان اقتصادی کشورمان خواستار این شده اند که سهم بیشتری از اقتصاد ایران را بدست آورند.

  به گزارش پارس، حمید صافدل در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به این که قبلا بعضی از شرکای تجاری ما در برخی از حوزه ها خیلی مستقیم برای تجارت با ما وارد مذاکره نمی شدند، افزود: اما الان فضا متفاوت شده است و حتی برخی کشورهای اروپایی در مذاکره با فعالان اقتصادی ایران خواستار این شده اند که سهم بیشتری از اقتصاد ایران را بدست آورند. این نشان می دهد فضا در حال متفاوت شدن است و به این رویکرد خوشبین و امیدوار هستیم و به طور کلی سال ۱۳۹۲ را سالی متفاوت با سال ۱۳۹۱ برای بخش تجارت کشور ارزیابی می کنم.

  او در پاسخ به این سوال که کدام کشورهای اروپایی خواستار افزایش روابط تجاری با ایران شده اند؟ اظهار کرد: به دلیل شرایط تحریم از ارائه جزئیات در این زمینه معذور هستم. البته باید بگویم که تجارت جدیدی شکل نگرفته است.

  وی با بیان این که تجارت مانند رودخانه جاری است که اگر جلوی آن سنگ بگذارید آب بند نمی آید بلکه آب از مسیر دیگری می رود گفت: اگر کشوری سهمش را در تجارت با ایران از دست بدهد کشور دیگری این سهم را جذب می کند.

  صافدل افزود: اگرچه تحریم ها باعث شده تا سهم ایران از تجارت بین الملل در قاره آسیا بیشتر شود اما شرکای ایران در حوزه های اروپایی کماکان به دنبال کسب سهم بیشتری از بازار ایران هستند.

  رئیس سازمان توسعه تجارت توضیح داد: اگر به یکی دو تا از اقتصادهای بزرگ مخصوصا در حوزه خودرو نگاه کنید می بینیم که فرانسوی ها با دقت نظر در حال رصد بازار خودروی ایران هستند و تاثیراتی که بازار خودروی ایران و تاثیر کاهش همکاری با بازار ایران بر تولید حوزه هایی مانند تولید خودروی فرانسه داشته است، فرانسوی ها را در حوزه دولتی و بنگاهی راغب به این کرده که شرایط متفاوتی را دنبال کنند. در حوزه های دیگر هم همین طور است.

  به گزارش ایسنا، با وجودی که اتحادیه اروپا در سال گذشته همسو با سیاست های آمریکا تحریم های شدیدی را علیه تجارت ایران با کشورهای این منطقه اعمال کرد اما تازه ترین آمار منتشر شده حاکی از آن است که از بین ۱۰ کشور نخست شریک تجاری ایران در حوزه واردات پنج کشور اروپایی هستند. نکته جالب اینجاست که در مورد برخی کشورهای اروپایی نیز طی ۱۱ ماهه سال قبل رشد شدید تجارت حاصل شده است. به طوری که واردات ایران از سوئیس، هلند، آلمان و روسیه در مدت زمان یادشده از نظر وزنی به ترتیب ۷۰،۵۱۲،۸۷ و ۱۷۳ درصد افزایش یافت. در این بین واردات ایران تنها از ایتالیا معادل ۳۱.۷ درصد کاهش یافت.

  ایران در ۱۱ ماهه سال ۱۳۹۱ از کشورهای سوئیس، آلمان، هلند، روسیه و ایتالیا به ترتیب معادل پنج میلیون تن (سه میلیارد دلار) ، ۱.۲ میلیون تن (۲.۶ میلیارد دلار) ، ۲.۹ میلیون تن (۱.۸ میلیارد دلار) ، ۲.۸ میلیون تن (۱.۶ میلیارد دلار) و ۱۴۳ هزار تن (۹۵۷ میلیون دلار) واردات داشت. در ۱۱ ماهه سال ۱۳۹۱ اروپا از نظر وزنی و ارزشی به ترتیب ۴۰.۶ و ۲۸.۷ درصد از کل واردات ایران را به خود اختصاص دا

  اتحادیه اروپا اقتصاد ایران ایران تجارت خودرو دلار روسیه کشورهای اروپایی واردات هلند

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها