• لینک کوتاه
 • کد خبر: 35653

  رئیس بنیاد مسکن با بیان اینکه تاکنون ۵ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به مسکن مهر شهرهای کمتر از ۲۵ هزار نفر پرداخت شده است، گفت: در سال جاری برای ۲۵۵ هزار و ۴۰۰ واحد مسکونی سهمیه در نظرگرفته شده است که به این واحدها وام ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی با سود ۴ تا ۵ درصد و اقساط ۱۵ ساله پرداخت می شود.

  به گزارش پارس به نقل از مهر، علیرضا تابش امروز در نشستی خبری در پاسخ به پرسش مهر در خصوص میزان پرداخت تسهیلات در مسکن مهر شهرهای کمتر از ۲۵ هزار نفر گفت: برنامه بنیاد مسکن ساخت ۳۱۰ هزار واحد مسکونی در شهرهای کمتر از ۲۵ هزار نفر بود که برای این تعداد واحد مسکونی ۷ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان تسهیلات در نظرگرفته شده بود.

  وی با بیان اینکه تاکنون ۵ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به مسکن مهر شهری پرداخت شده است، اظهار داشت: ۲۰ هزار میلیارد تومان برای مسکن مهر و مسکن روستایی با بانک ها عقد قرارداد شده است که حدود ۱۶ هزار میلیارد تومان از آن پرداخت شد.

  رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در مورد ساخت وسازهای مسکن مهر تصریح کرد: تاکنون در شهرهای کمتر از ۲۵ هزار نفر جمعیت، ۳۵۰ هزار واحد برنامه ریزی شده است که از این تعداد قسط اول ۳۱۰ هزار واحد از سوی بانک ها پرداخت شده است.

  تابش افزود: تاکنون ۲۱۰ هزار واحد مسکن مهر تحویل داده شده است و در ۱۷۶ هزار واحد متقاضیان ساکن شده اند ضمن آنکه ۲۳ هزار واحد هم آماده افتتاح است و مابقی این واحدها تاپایان سال به افتتاح می رسد.

  وی خاطر نشان کرد: تاکنون ۳۵۸ هزار واحد در مرحله معرفی به بانک، ۳۲۷ هزار واحد در مرحله انعقاد قرارداد، ۳۲۴ هزار واحد در مرحله اجرای فونداسیون، ۳۰۹ هزار واحد در مرحله پرداخت قسط اول، ۲۹۷ هزار واحد در مرحله اجرای اسکلت، ۲۵۹ هزار واحد در مرحله سفت کاری و ۲۰۹ هزار واحد در مرحله نازک کاری که از این تعداد ۱۷۶هزار واحد تحویل متقاضیان شده است.

  رئیس بنیاد مسکن با بیان اینکه این بنیاد برای اقشار آسیب پذیر هم مسکن می سازد، بیان کرد: در هر سال ساخت ۷ تا ۸ هزار واحد به پایان می رسد که امسال برای ساخت ۶۳۵۰ واحد، زمین تامین شده است که از نیمه اول امسال ساخت آنها شروع می شود.

  تابش در خصوص ساخت مسکن روستایی، گفت: تاکنون بیش از ۱۲ هزار میلیارد توتمان از سوی بانک ها با مردم عقد قرداد شده است که بیش از ۱۰ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان از آن به متقاضیان پرداخت شده است.

  وی با بیان اینکه تاکنون ساخت یک میلیون و ۲۸۹ هزار واحد مسکونی در روستاها به پایان رسیده است، اظهار داشت: در ۸ سال گذشته ۲۳۸ هزار واحد در روستاهای کشور بازسازی شده است که تاکنون از مرز یک میلیون و ۵۲۸ هزار واحد گذشتیم.

  رئیس بنیاد مسکن با اشاره به اینکه امسال سهمیه سال ۹۱ را هم به بانک ها ابلاغ کردیم، بیان کرد: برای امسال، ۲۵۵ هزار و ۴۰۰ واحد مسکونی سهمیه در نظرگرفته شده است که به این واحدها وام ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی با سود ۴ تا ۵ درصد و اقساط ۱۵ ساله پرداخت می شود.

  تابش با بیان اینکه قبول داریم این وام باید افزایش پیدا کند، گفت: اگر سقف وام افزایش پیدا کند شامل واحدهایی که امسال عقد قرارداد هم کرده اند می شود بنابراین مردم منتظر افزایش سقف وام نباشند.

  وی با اشاره به بازسازی مناطق زلزله زده آذربایجان، اظهار داشت: فاز اول بازسازی به پایان رسیده است و تاکنون در ۳۰۶ روستای این منطقه ۱۰ هزار واحد ساخته شده است در صورتیکه ۹۵۰۰ واحد در این منطقه خسارات بالای ۶۰ درصد داشته اند.

  رئیس بنیاد مسکن افزود: بیش از ۱۰ هزار واحد دامی و ۱۰ هزار کانکس در این مناطق تامین شد و برای اولین بار معیشت مردم در کنار بازسازی واحدها مورد توجه قرار گرفت.

  تابش با بیان اینکه در مجموع ۳۲ هزار فضا برای مردم زلزله زده ایجاد شد، گفت: واحدهایی که خسارات جزئی مانند ترک خوردگی هم داشتند در فازدوم مورد بازسازی قرار می گیرند که تا مرداد مصادف با سالگرد زلزله تمامی این واحدها هم نوسازی میشوند.

  وی تصریح کرد: در این رابطه تاکنون ۱۷ هزار و ۷۰۰ واحد تشکیل پرونده داده اند که ما امکان افزایش این رقم به ۲۰ هزار واحد را هم داریم.

  رئیس بنیاد مسکن با اشاره به اقدامات عمران روستایی، اظهار داشت: ۳۷ هزار و ۷۰۰ روستای بالای ۲۰ خانوار در کشور وجود دارد که از این تعداد در ۲۹ هزار و ۱۵۳ روستا طرح هادی به انجام شده است و طرح هادی مابقی این روستاها تا ۳۷ هزار روستا تاپایان برنامه به اتمام می رسد.

  تابش تصریح کرد: برنامه امسال ما این است که برای ۲۷۵۰ روستا طرح هادی تهیه شود و تاکنون در ۱۳ هزار و ۱۰۰ روستا این طرح به اجرا رسیده است و برای امسال هم این طرح در ۱۲۰۰ روستا به اجرا می رسد. ضمن آنکه امسال برای ۵۷۱ روستا که سال گذشته تقاضای بازنگری در طرح هادی داده بودند، طرح جدید طراحی می شود.

  وی با اشاره به برنامه جدید بنیاد مسکن برای انتخاب روستاهای گردشگری، اظهار داشت: از سال گذشته تفاهم نامه ای را با وزارت کشور، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و وزارت راه و شهرسازی منعقد کردیم که بر این اساس قرار شد که روستاهای هدف گردشگری که ۱۲۰ روستا هستند طرح های جدیدی به اجرا برسد.

  رئیس بنیاد مسکن افزود: بر این اساس ساکنان این روستاها که تمایل داشته باشند تا واحد دیگری برای اقامت گردشگران در نظربگیرند دو وام مسکن تعلق می گیرد.

  تابش با اشاره به اقدام دیگر بنیاد مسکن برای مهاجرت معکوس از شهرها به روستاها، گفت: همچنین بنیاد مسکن به افرادی که قصد ساخت مسکن در بافت و براساس طرح هادی روستاها را دارند تسهیلات ارایه می دهد.

  وی با بیان اینکه تاکنون ۲ میلیون و ۶۹۶ هزار مسکن روستایی سند دار شده است، بیان کرد: برای امسال هم ۱۶۰ هزار مسکن سند دار می شوند.

  انقلاب اسلامی زلزله زمین سازمان میراث فرهنگی و گردشگری گردشگری مسکن مسکن مهر مهاجرت وزارت راه و شهرسازی وزارت کشور

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها