• لینک کوتاه
 • کد خبر: 35607

  رییس انجمن صنفی پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی از توانایی تولید دو میلیون تن گوشت مرغ در سال جاری خبر داد و گفت: با توجه به میزان مصرف گوشت مرغ می‌توان برای صادرات و ذخیره‌سازی حدود ۲۰۰ هزار تن مازاد تولید برنامه‌ریزی کرد.

  به گزارش پارس محمد یوسفی در گفت وگو با خبرنگار کشاورزی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اظهار کرد: برنامه ریزی ها برای تولید مرغ به صورت دو ساله انجام می شود که بر اساس آن امسال وضعیت مناسبی برای تولید این فرآورده پروتئینی در کشور وجود دارد.

   

  وی افزود: در حال حاضر ظرفیت تولید مرغ در کشور حدود ۳۰۰ میلیون قطعه جوجه بوده که اگر همه این ظرفیت فعال شود، می توان طی چهار دوره جوجه ریزی میزان تولید را به یک میلیارد و ۲۰۰ قطعه جوجه که معادل تولید دو میلیون تن گوشت در سال است، رساند.

   

  رییس انجمن صنفی پرورش دهندگان مرغ گوشتی گفت: مصرف سرانه گوشت مرغ در سال گذشته حدود ۲۱ کیلوگرم بود که پیش بینی می شود امسال به ۲۵ کیلوگرم افزایش یابد. با احتساب این میزان مصرف سرانه، امسال به حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن گوشت مرغ در کشور نیاز داریم و می توانیم برای مابقی آن به فکر صادرات و ایجاد ذخیره مطمئن باشیم.

   

   

  نگرانی های مرغداران در سال جاری

   

   

  یوسفی اظهار کرد: از آنجاکه در حال حاضر تولیدات مرغداران مازاد بر مصرف است، صادرات متوقف شده و ذخیره سازی آغاز نشده است که باید این نگرانی ها برطرف شود.

   

  وی افزود: یکی از نگرانی های مرغداران این است که امسال دیگر نمی توانند با قیمت های سال گذشته مرغ خود را به شرکت پشتیبانی امور دام تحویل دهند و با توجه به افزایش هزینه های تولید و افزایش قیمت نهاده انتظار دارند قیمت خرید مرغ افزایش یابد.

   

  رییس انجمن صنفی پرورش دهندگان مرغ گوشتی خاطر نشان کرد: سال گذشته هر کیلوگرم مرغ کشتار در خط یک ۴۶۰۰ تومان و هر کیلوگرم مرغ کشتار شده در خط دو (تخلیه کامل امیاء و احشاء) ۴۸۰۰ تومان خریداری و در انبارهای شرکت پشتیبانی ذخیره سازی شد اما از آنجا که قیمت های نهاده نسبت به امسال پایین تر بود (ذرت کیلویی ۶۰۰ و سویا کیلویی ۹۰۰) این قیمت ها تا حدی برای تولید کنندگان منطقی به نظر می رسد.

   

  یوسفی ادامه داد: یکی دیگر از نگرانی های مرغداران این است که نمی دانند امسال چه نرخی برای واردات ارز آنها مشخص می شود چراکه در سال گذشته ارز مرجع فقط به واردات ذرت و سویا اختصاص یافت و دیگر نهاده ها و احتیاجات تولید آنها با ارز آزاد وارد شد.

   

  کاهش قیمت مرغ در بازار

   

   

  وی با اشاره به میانگین قیمت ۵۱۰۰ تومانی مرغ گرم در بازار در سال گذشته، گفت: در حال حاضر به دلیل تولید بسیار، عدم ذخیره سازی و صادرات، حجم مرغ در بازار نسبت به تقاضا افزایش یافته و باعث کاهش قیمت مرغ گرم به کیلویی ۴۷۰۰ تومان شده که ضرر و زیان مرغداران را به همراه دارد.

   

  رییس انجمن صنفی پرورش دهندگان مرغ گوشتی با تاکید بر ضرورت مشخص شدن شرایط تولید برای مرغداران در سال جاری، اظهار امیدواری کرد مردم بتوانند این فرآورده پروتئینی را با قیمت مناسب بخرند.

   

  ارز افزایش قیمت دانشجویان ایران کشاورزی گوشت واردات سال مرغ تولید nbsp
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها