• لینک کوتاه
 • کد خبر: 35573

  امروز قیمت مس حدود یک درصد افزایش یافته و به هر تن ۷۴۷۰ دلار رسیده است. هراس از اختلال در عرضه، کاهش ارزش دلار و رشد تولید صنعتی در آلمان عوامل اصلی افزایش قیمت فلز سرخ هستند.

  اما افزایش احتمال تداوم سیاست های انبساطی بانک مرکزی آمریکا نیز در این زمینه موثر بوده است. در ادامه به بررسی وضعیت بازار مس می پردازیم.
  به رغم رشد قیمت مس، اکنون قیمت ها نسبت به چند ماه پیش بسیار پایین است و بسیاری از تحلیلگران معتقدند افزایش قابل ملاحظه عرضه سبب خواهد شد افزایش قیمت ها محدود باشد.
  قرار است کارگران معدن کودلکوی شیلی زمان آغاز اعتصاب خود را اعلام کنند. شیلی با تولید حدود یک سوم مس جهان بزرگ ترین تولیدکننده این فلز مهم اساسی است و اختلال در عرضه مس در این کشور به رشد قیمت ها کمک می کند. در سه هقته اخیر قیمت مس ۴.۵ درصد کاهش یافته است زیرا بسیاری از تحلیلگران معتقدند رشد سریع عرضه و محدود بودن رشد تقاضا سبب می شود بازار فلز سرخ با مازاد عرضه نسبت به تقاضا رو به رو شود.
  رشد قیمت مس همچنین حاصل افزایش احتمال اجرای سیاست های انبساطی بانک مرکزی آمریکا در بلند مدت است. روز جمعه وزارت کار آمریکا اعلام کرد در ماه مارس کارفرماهای آمریکایی تنها ۸۸ هزار فرصت شغلی ایجاد کرده اند و حال که اوضاع بازار کار چندان مطلوب نیست احتمال آنکه بانک مرکزی آمریکا برای مدتی طولانی اجرای سیاست های انبساطی خود را ادامه دهد افزایش یافته است.
  عامل دیگر افزایش قیمت مس گزارش وزارت اقتصاد آلمان در باره رشد تولید صنعتی در ماه فوریه در این کشور است. تولید صنعتی در ماه فوریه ۰.۵ درصد نسبت به ماه ژانویه افزایش یافته است. در ماه ژانویه تولید صنعتی ۰.۶ درصد کاهش یافته بود. در نظرسنجی خبرگزاری بلومبرگ اقتصاددان ها پیش بینی کرده بودند در ماه فوریه تولید صنعتی ۰.۳ درصد رشد کرده باشد.
  با توجه به مجموعه گزارش های اخیر در باره وضعیت اقتصادی آلمان، کارشناسان معتقدند در سه ماهه نخست امسال تولید ناخالص داخلی این کشور افزایش خواهد یافت. در سه ماهه پایانی سال ۲۰۱۲ این شاخص ۰.۶ درصد کاهش یافته بود.
  بر اساس گزارش امروز جهان سهم، در آسیا نیز دو خبر مثبت از اقتصاد ژاپن منتشر شده است. امروز اعلام شد در ماه فوریه برای نخستین بار طی چهار ماه پیش از آن، اقتصاد ژاپن مازاد حساب جاری ثبت کرده است و نیز شاخص اعتماد تجاری در ماه مارس رشدی قابل ملاحظه داشته است.
  البته کاهش شاخص اعتماد سرمایه گذاران در منطقه یورو که عامل آن نگرانی در باره وضعیت قبرس و ایتالیاست از رشد قابل ملاحظه ارزش یورو و قیمت مس جلوگیری کرده است. در زیر نمودار تغییرات قیمت مس در یک ماه اخیر نشان داده شده است:

  آلمان افزایش قیمت اقتصاد بانک مرکزی جهان دلار رشد ژاپن سرمایه گذاران معدن

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها