• لینک کوتاه
 • کد خبر: 35474

  با وجودی که اتحادیه اروپا در سال گذشته همسو با سیاست های آمریکا تحریم های شدیدی را علیه تجارت ایران با کشورهای این منطقه اعمال کرد اما تازه ترین آمار منتشر شده حاکی از آن است که از بین ۱۰ کشور نخست شریک تجاری ایران در حوزه واردات پنج کشور اروپایی هستند.

  به گزارش پارس به نقل از ایسنا، براساس تازه ترین آمار گمرک ایران در ۱۱ ماهه سال گذشته امارات، چین، کره جنوبی، ترکیه، سوئیس، آلمان، هلند، هند، روسیه و ایتالیا ۱۰ کشور اول در واردات کالا به ایران بودند.

  از بین کشورهای فوق بدون احتساب ترکیه کشورهای سوئیس، آلمان، هلند، روسیه و ایتالیا اروپایی هستند که این نشان می دهد با وجود تحریم های بی سابقه اتحادیه اروپا علیه ایران این کشورها هنوز هم به ادامه تجارت با ایران متمایل هستند.

  نکته جالب اینجاست که در مورد برخی کشورهای اروپایی نیز طی ۱۱ ماهه سال قبل رشد شدید تجارت حاصل شده است. به طوری که واردات ایران از سوئیس، هلند، آلمان و روسیه در مدت زمان یادشده از نظر وزنی به ترتیب ۷۰،۵۱۲،۸۷ و ۱۷۳ درصد افزایش یافت. در این بین واردات ایران تنها از ایتالیا معادل ۳۱.۷ درصد کاهش یافت.

  ایران در ۱۱ ماهه سال ۱۳۹۱ از کشورهای سوئیس، آلمان، هلند، روسیه و ایتالیا به ترتیب معادل پنج میلیون تن (سه میلیارد دلار) ، ۱.۲ میلیون تن (۲.۶ میلیارد دلار) ، ۲.۹ میلیون تن (۱.۸ میلیارد دلار) ، ۲.۸ میلیون تن (۱.۶ میلیارد دلار) و ۱۴۳ هزار تن (۹۵۷ میلیون دلار) واردات داشت.

  در ۱۱ ماهه سال ۱۳۹۱ اروپا از نظر وزنی و ارزشی به ترتیب ۴۰.۶ و ۲۸.۷ درصد از کل واردات ایران را به خود اختصاص داد.

  اتحادیه اروپا ایران تجارت ترکیه چین رشد کره جنوبی کشورهای اروپایی واردات هلند
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها