به گزارش پارس به نقل از اقتصادایران آنلاین، درحالی که سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از ایجاد تنها ۲۰۰ هزار شغل در هر سال خبر داده، پیش ترها دولتمردان این آمار را با اعداد و ارقام دیگری اعلام کرده بودند. محمود احمدی نژاد رئیس جمهور در پیام نوروزی خود در سال ۹۰ وعده داد که تا پایان سال ۲.۵ میلیون شغل ایجاد خواهد کرد.
  اسدالله عباسی، سرپرست وزارت کار اعلام کرده که دولت فقط توان ایجاد سالانه ۲۰۰ هزار شغل تا سال ۹۴ را دارد و آن را جزو برنامه های این وزارت خانه قرار خواهد داد. ارزیابی عباسی از پتانسیل ایجاد اشتغال در کشور در شرایطی بیان شده که پیش تر از این مقامات مختلف دولتی مانند رئیس جمهور، معاون اول رئیس جمهور و وزیر سابق کار ارزیابی های متفاوت تری را درباره ظرفیت ایجاد شغل در کشور ارائه داده بودند. این آمارها از یک و نیم میلیون تا دو و نیم میلیون نفر را در برمی گرفت.

با این حال دیروز اسدالله عباسی سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی این موضوع را دوباره به صدر اخبار آورد و با اعلام این مطلب که فقط ظرفیت ۲۰۰ هزار شغل را داریم، نگاه ها را به سمت آمارهای پیشین هدایت کرد. عباسی درباره ابلاغ بسته اجرایی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و ماموریت های اشتغال این وزارت خانه اظهار کرد: در جلسه شورای عالی کار که در اسرع وقت تشکیل خواهد شد، بسته اجرایی و عملکرد سال ۹۱ وزارت کار بررسی خواهد شد و در این جلسه اهداف سال ۹۲ را نیز تنظیم و مقایسه خواهیم کرد. وی درباره پیش بینی کاهش تدریجی نرخ بیکاری به هفت درصد در این بسته گفت: تلاش ما این است که نرخ بیکاری در کشور به تدریج کاهش پیدا کند زیرا اشتغال جزو محورهای مهم برنامه های وزارت کار به شمار می رود ولی متولی اشتغال تنها وزارت کار نیست و دستگاه های مختلفی در آن سهیم هستند. عباسی تصریح کرد: به طور حتم در شورای عالی کار موضوع تحقق ماموریت های اشتغال وزارت کار از جمله کاهش تدریجی نرخ بیکاری و ایجاد سالانه ۲۰۰ هزار فرصت شغلی تا پایان سال ۹۴ مورد بررسی قرار خواهد گرفت. به گزارش ایسنا، سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ابراز امیدواری کرد که این وزارت خانه براساس هدف گذاری و سهم پیش بینی شده در بسته اجرایی بتواند ماموریت های خود را با جدیت به انجام برساند.

آمارهای متفاوت دولتمردان در ایجاد اشتغال


با این وجود درحالی که سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از ایجاد تنها ۲۰۰ هزار شغل در هر سال خبر داده، پیش ترها دولتمردان این آمار را با اعداد و ارقام دیگری اعلام کرده بودند. محمود احمدی نژاد رئیس جمهور در پیام نوروزی خود در سال ۹۰ وعده داد که تا پایان سال ۲.۵ میلیون شغل ایجاد خواهد کرد. او در این پیام تاکید کرده بود: در بخش تولید، صنعت، کشاورزی، خدمات و سرمایه گذاری نیز ایجاد ۲.۵ میلیون شغل در دسترس ملت ایران قرار خواهد گرفت و ظرفیت های ملت ایران این امید را به وجود آورده که می توان در طول ۳-۲ سال مشکل بیکاری کشور را ریشه کن کرد.

او همچنین با ساده کردن موضوع اینطور استنباط کرده بود که « دو و نیم میلیون نفر اصناف در کشور وجود دارند که اگر فقط ۵۰۰ هزار نفر از آنها فقط نصفی شغل ایجاد کنند و یک کارگر یا شاگرد بیاورند می شود۵۰۰ هزار شغل و ۶۰۰ هزار کارگاه صنعتی در کشور وجود دارد که اگر به طور متوسط نیم نفر نیرو به مجموعه خود اضافه کنند می شود ۳۰۰ هزار نفر اشتغال که مجموعه اینها بیش از یک میلیون شغل می شود. » محمدرضا رحیمی معاون اول رئیس جمهوری اما چندی بعد و در میانه های سال نود گفت که دولت بیش از تعهدات خود اشتغال ایجاد کرده و میزان شغل ایجاد شده را ۱.۵ میلیون نفر اعلام کرد و وعده داد که تا آخر سال این میزان به ۲ میلیون شغل خواهد رسید. چنین وعده هایی درحالی عنوان می شد که بسیاری از کارشناسان و نمایندگان مجلس بر غیرعملی بودن ایجاد این مقدار شغل تاکید می کردند. آنها به حذف بخش تولید از دریافت یارانه و تعطیلی بسیاری از واحدهای تولیدی و کاسته شدن از شغل های موجود اشاره می کردند.

اعتراض و انتقاد کارشناسان و ارائه مستندات اما راهگشا نبود زیرا عبدالرضا شیخ الاسلامی وزیر سابق کار هم پس از آن آمار متفاوتی از میزان شغل ایجاد شده ارائه داد که فاصله ای معنادار با وعده ها و آمارهای پیشین دولتمردان داشت. او در سال ۹۱ در مورد میزان شغل ایجاد شده در سال ۹۰ گفت: وضعیت اشتغال کشور بهبود یافته و ما ۱.۶ میلیون شغل ایجاد کرده ایم. بنابراین این سه دولتمرد سه آمار متفاوت از ایجاد اشتغال ارائه دادند که به گفته کارشناسان هیچ کدام آنها با واقعیت های موجود همخوان نبود.

 

گویا تمام این موارد به جایی رسیده که دولت از وعده میلیونی اشتغال عقب نشینی کند و به همان میزان ۲۰۰ هزار شغل در هر سال اکتفا کند که حتی محقق شدن آن هم با تردید همراه است. گفتنی است ایجاد اشتغال ۲۰۰ هزار نفری در هر سال درحالی از سوی این مقام مسئول عنوان می شود که دولت پیش ترها در سفرهای استانی خود و در دیگر جلسات بر ایجاد اشتغال میلیونی تاکید می کرد. در این میان حتی آمارهایی هم برای صحه گذاشتن بر تحقق این امر منتشر شد. در همان زمان هم کارشناسان بسیاری به این امر اعتراض کردند و ایجاد اشتغال ۲.۵ میلیون نفری در هر سال، آن هم با توجه به نرخ تورم و وضعیت بنگاه های تولیدی را غیرممکن عنوان کردند.