به گزارش پارس، کیومرث فتح الله کرمانشاهی در گفت وگو با ایسنا، افزود: طبق اهداف برنامه پنجم توسعه قرار بود صادرات غیرنفتی کشور بدون احتساب بخش خدمات در سال گذشته به ۳۵.۵ میلیارد دلار برسد که این رقم در سال ۱۳۹۱ در نهایت به ۴۱ میلیارد دلار رسید که حاکی از تحقق اهداف است.

او با اشاره به این که گروه بندی کالاهای وارداتی و مدیریت واردات از دلایل اصلی کاهش حدود ۱۴ درصدی واردات کشور در سال گذشته بوده است، گفت: طبق قانون برنامه پنجم توسعه کل صادرات کشور با احتساب صادرات بخش خدمات باید در سال ۱۳۹۱ به ۵۰.۵ میلیارد دلار می رسید که از این رقم ۳۵.۵ میلیارد دلار مربوط به صادرات کالا و ۱۵ میلیارد نیز مربوط به صادرات بخش خدمات می شود که بانک مرکزی به زودی آمار صادرات بخش خدمات را نیز در سال قبل منتشر خواهد کرد.

وی افزود: براساس آمارهای اولیه صادرات خدمات فنی و مهندسی کشور در سال قبل به ۲.۴ میلیارد دلار و صادرات بخش آی تی نیز به ۱۵۰ میلیون دلار رسید. همچنین درآمد ناشی از خدمات ترانزیت نیز بالغ بر دو برابر درآمد سال ۱۳۹۰ بوده است.

کرمانشاهی با اشاره به کاهش ناچیز پنج درصدی صادرات کشور در سال قبل گفت: صادرات کشور با وجود همه محدودیت های بین المللی و تحریم ها نوسان چندانی در سال گذشته نداشت. حتی می توانم بگویم که صادرات سال قبل بیشتر از صادرات سال ۱۳۹۰ ما ارضا کرد. چرا که در سال گذشته با هدف تامین مواد اولیه صنایع داخلی صادرات برخی محصولات مانند پتروشیمی ممنوع شد.

وی خاطرنشان کرد: با احتساب آمارهای منتشر شده تاکنون ۸۰ درصد از هدف برابری صادرات غیرنفتی با واردات کشور محقق شده است.

به گفته معاون کل سازمان توسعه تجارت کتاب مقررات صادرات و واردات سال ۱۳۹۱ به تصویب دولت رسیده و به زودی برای اجرا به گمرک ابلاغ می شود.