• لینک کوتاه
 • کد خبر: 34951

  رئیس مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی با اعلام تصویب طرح کلان تولید واکسن طیور و آبزیان با ۳۰ پروژه در سال جاری از خودکفایی ایران در تأمین واکسن طیور و آبزیان طی سه سال آینده خبر داد.

  به گزارش پارس به نقل از فارس، هادی قدکچی صبح امروز در نشست خبری اظهار داشت: اجرای طرح کلان تولید واکسن طیور و آبزیان با ۳۰ پروژه در شورای عالی عتف با اعتبار ۱۰۰ میلیارد تومان تصویب شده است.

  رئیس مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی افزود: طی سه سال آینده تمام نیاز کشور به واکسن طیور در داخل تولید شده و کشور در این زمینه به خودکفایی کامل رسیده است.

  وی ادامه داد: در حال حاضر ۶۰ درصد نیاز واکسن طیور کشور در داخل تولید می شود و ۴۰ درصد آن را وارد می کنیم.

  قدکچی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس در خصوص ارزش واکسن های وارداتی طیور گفت: آمار دقیقی وجود ندارد اما سالانه حدود ۳۵ میلیارد یورو واردات واکسن دام و طیور در کشور وجود دارد.

  قدکچی همچنین گفت: در حال حاضر بیش از ۹۰ درصد کارکرد مورد نیاز دام کشور در داخل تولید می شود.

  وی همچنین از ارجاع طرح کلان تولید مواد اولیه واکسن ها و داروها به شورای عالی ارز خبر داد و گفت: در صورتی که این طرح به تصویب برسد، تمام مواد اولیه مورد نیاز تولید واکسن و داروها در داخل کشور تولید خواهد شد.

  وی با اشاره به تهدیدات واردات مواد اولیه گفت: بسیاری از کشورها مواد اولیه در اختیار نمی گذارند و از این راه سعی دارند توانمندی ما را محدود کنند.

  وی همچنین گفت: در برخی موارد نیز احتمال وجود مواد آلوده با هدف خرابکاری وجود دارد، اگرچه مسئولان پدافند غیرعامل این موارد را بررسی می کنند.

  قدکچی همچنین با اشاره به برنامه های سال جاری گفت: یک میلیارد دوز تولیدات واکسن این مؤسسه در سال جاری افزایش می یابد.

  وی میزان تولیدات واکسن امسال را ۳.۲ میلیارد دوز اعلام کرد که در پایان سال جاری به ۴.۲ میلیارد دوز خواهد رسید.

  رئیس مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی همچنین به ۱۰ تولید مهم در سال گذشته اشاره کرد و گفت: راه اندازی واکسن ام ام آر (سرخگ، سرخچه و اریون) ، تولید فرآورده های سرم های پنتاوالان (ضد مارگزیدگی) و تولید آزمایشی واکسن پنتاوالان همچنین در زمینه تولیدات دامی، واکسن طب برفکی روغنی، واکسن ماهی، واکسن بروسلوز قطره چشمی و کیت تشخیص بیماری یون، دستیابی به دانش فنی تخم مرغ SPF، تولید واکسن PPR، گامبرو، واکسن فلج اطفال دو ظرفیتی از آن جمله است.

  رئیس مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی تصریح کرد که در سال گذشته به رغم تحریم ها در زمینه دانش فنی واکسن های جدید این مؤسسه با کشورهای سوئیس، کره جنوبی، استرالیا، ترکیه، پاکستان، افغانستان، عراق، هند و زیمبابوه همکاری کرده است.

  ارز افغانستان ایران پاکستان ترکیه طب عراق کره جنوبی واردات یورو

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها