• لینک کوتاه
 • کد خبر: 34904

  رییس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی با اشاره به این‌که عید امسال اولین عیدی بود که بدون واردات گذشت گفت: هیچ پیش بینی و ذخیره سازی برای ایام عید صورت نگرفته بود و همین عدم پیش‌بینی باعث افزایش قیمت سه تا چهار برابری میوه شد.

  به گزارش پارس، حسین مهاجران در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) ، اظهار کرد: پیش بینی های صورت گرفته برای عید نوروز امسال تنها برای ۲۹ اسفند تا یکم فروردین ماه بود و مسوولان بنا به گفته رییس اتحادیه میادین میوه و تره بار که گفته بود میادین روزهای اول عید پر از میوه است فکری برای هفته اول عید نکردند.

  وی ادامه داد: روز یکم فروردین ماه میادین و مغازه ها خالی از میوه بود و بارداران بنا به همین اظهارات میوه های خود را از سردخانه ها خارج نکردند و تعطیلی سردخانه ها نیز اجازه خروج میوه تا پنجم فروردین ماه را به بارداران نداد.

   

  قیمت گوجه فرنگی در میادین بین ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ تومان

   

  او درباره گوجه فرنگی بیان کرد: گوجه فرنگی در فصل های زمستان و بهار از مناطق گرمسیری تامین می شود که در حال حاضر از گوجه فرنگی بندرعباس استفاده می کنیم و گوجه فرنگی جیرفت و دزفول هنوز آماده برداشت نیست. گوجه فرنگی جیرفت ۱۰ تا ۱۵ روز آینده و گوجه فرنگی دزفول ۲۵ روز آینده قابل برداشت خواهد بود که گوجه فرنگی دزفول پیام آور ارزانی است.

  رییس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی افزود: باید در این چند روز که گوجه فرنگی دزفولی به میدان می آید مدارا کنیم تا قیمت ها شکسته شود و در حال حاضر هر کیلو گوجه فرنگی در میدان ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ تومان به فروش می رسد که این قیمت بسیار گران است.

   

  سیب مرغوب کیلویی ۳۲۰۰ تومان

   

  وی بیان کرد: بنا بر تولید سال گذشته تا ۳۰ خرداد سیب موجود است و قیمت سیب در میدان ۱۲۰۰ تا ۳۲۰۰ تومان است.

  مهاجران با بیان این که سیب روی درخت کیلویی ۸۵۰ تومان به فروش رسیده است گفت: ۹۰ درصد سیب موجود در بازار کیفیت خوبی دارد با قیمت ۱۲۰۰ تا ۱۶۰۰ تومان و ۱۰ درصد باقیمانده که کیفیت بسیار عالی دارد کیلویی ۳۲۰۰ تومان در میدان به فروش می رسد.

   

  احتمال کمبود پرتقال

   

  وی خاطرنشان کرد: ۶۰۰۰ تن پرتقال جیرفت (والنسیا) و هزار تن پرتقال شمال (تامسون) موجود است که این حجم برای ۵۰ روز آینده اندک است وجوابگوی نیاز بازار نخواهد بود.

  وی تصریح کرد: تا ۲۰ اردیبهشت ماه باید کمی مدارا کنیم تا دیگر میوه ها مانند گیلاس، زردآلو، گوجه و هلو به میدان بیایند تا جایگزین پرتقال در سینی میوه مردم شود.

   

  نارنگی بندرعباس کیلویی ۱۰ هزار تومان

   

  مهاجران گفت: نارنگی بندرعباس کیلویی ۱۰ هزار تومان در سطح شهر و کیلویی ۸۰۰۰ تومان در میدان به فروش می رسد.

  رییس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی خاطرنشان کرد: در سه ماه پاییز نارنگی ساری بسیار زیاد است که تا بهمن ماه نیاز بازار را جوابگوست اما نارنگی جهرم و بندرعباس که معروف به نارنگی بمی هستند حجم بسیار کمی به دلیل عدم توسعه زمین کشاورزی مناطق جنوبی دارد و جوابگوی مصرف داخلی نیست.

   

  پیاز کیلویی هزار تومان

   

  وی بیان کرد: هر کیلو پیاز در میدان با قیمت هزار تومان به فروش می رسد که این قیمت نسبت به دو هفته گذشته با کاهش روبرو شده است.

  مهاجران اضافه کرد: دلیل کاهش اندک قیمت پیاز به دلیل صادرات پیاز جیرفت به عراق بوده است و تنها پیاز دزفول به تهران وارد می شود.

   

  هر کیلو سیب زمینی حدود هزار تومان

   

  رییس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی گفت: سیب زمینی کهنه کیلویی ۴۵۰ تا ۷۰۰ تومان و سیب زمینی نو کیلویی ۸۵۰ تا هزار تومان در میدان به فروش می رسد و امسال سیب زمینی نو نسبت به سال گذشته کم کاشته شده است.

   

  موز کیلویی ۴۷۰۰ تومان

   

  وی در مورد موز گفت: موز تنی ۸۰۰ دلار برای واردکننده تمام می شود که در حال حاضر کیلویی ۴۵۰۰ تا ۴۷۰۰ تومان در میدان به فروش می رسد.

  مهاجران در پایان یادآور شد: امسال افزایش قیمت ها با خود پیام توسعه زمین های کشاورزی را در پی داشت و این پیام تا چهار سال دیگر عملی خواهد شد و در آن زمان تمام نیاز بازار را محصول داخلی با قیمت بسیار اندک جوابگو خواهد بود.

  افزایش قیمت ایام عید دلار زمین عید نوروز عیدی کشاورزی گوجه فرنگی میوه و سبزی واردات

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها