• لینک کوتاه
 • کد خبر: 34295

  شاخص نرخ تورم در سال ۱۳۹۱ از ابتدا تا انتهای سال سیر صعودی داشت و به گفته رئیس کل بانک مرکزی این رقم تا پایان سال به حدود ۳۲ درصد رسید که متوسط آن در ۱۲ ماه سال گذشته ۲۵.۴ درصد بوده است.

  به گزارش پارس به نقل از فارس، در سال ۱۳۹۱ شاهد سیر صعودی شاخص نرخ تورم در اقتصاد کشور از فروردین ماه تا پایان سال بودیم به گونه ای که طبق اعلام بانک مرکزی نرخ تورم در بهمن ماه به رقم ۲۹.۸ درصد رسید.

  شاید اصلی ترین دلیل افزایش نرخ تورم در سال گذشته را بتوان رشد نقدینگی و افزایش نرخ ارز دانست.

  به گزارش فارس نرخ تورم ماه های سال ۱۳۹۱ به شرح زیر است:

  ماه نرخ تورم

  فروردین ۲۱.۸

  اردیبهشت ۲۲.۲

  خرداد ۲۲.۴

  تیر ۲۲.۹

  مرداد ۲۳.۵

  شهریور ۲۴

  مهر ۲۴.۹

  آبان ۲۶.۱

  آذر ۲۷.۴

  دی ۲۸.۷

  بهمن ۲۹.۸

  اسفند ۳۱.۵ (برآورد)

  این گزارش حاکیست: نرخ تورم در اردیبهشت ۰.۴ درصد، خرداد ۰.۲ درصد، تیر ۰.۵ درصد، مرداد ۰.۶ درصد، شهریور ۰.۵ درصد، مهر ۰.۹ درصد، آبان ۱.۲ درصد و آذر ۱.۳ درصد، دی ۱.۴ درصد و بهمن ۹۱،۱. ۱ درصد رشد نسبت به ماه ماقبل آن داشته است.

  رئیس کل بانک مرکزی در روزهای پایانی سال گذشته در مورد دلایل افزایش نرخ تورم در سال ۹۱ گفت: بررسی ها نشان می دهد که افزایش نرخ تورم در سال جاری ریشه در عوامل عرضه (کاهش تولید برخی از اقلام پرمصرف، کاهش واردات رسمی برخی اقلام واسطه ای و بروز مشکلاتی در تنظیم بازار کالاها و نظارت بر آنها) و وضعیت تقاضا (افزایش نقدینگی، افزایش نرخ ارز و فعال شدن انگیزه های سفته بازی و احتیاطی در برخی بازارها) دارد.

  به گفته وی بر اساس تحلیل های کارشناسی و روندگروه ها و اجزای تشکیل دهنده شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در سال ۹۱ پیش بینی می شود که نرخ تورم امسال کمتر از ۳۲ درصد باشد.

   

  اقتصاد کشور بازی بانک مرکزی تورم رئیس کل بانک مرکزی رشد روزهای پایانی سال کارشناسی نرخ ارز نقدینگی

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها