• لینک کوتاه
 • کد خبر: 34233

  رییس اتحادیه کشوری مشاوران املاک تاکید کرد: هیچ مشاور املاکی حق دریافت بیع ندارد و در صورت بروز مشکل، بنگاه املاک مقصر است.

  به گزارش پارس مصطفی قلی خسروی در گفت وگو با خبرنگار مسکن خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) برای جلوگیری از هرگونه مشکل احتمالی در معامله هایی که در بنگاههای املاک صورت می گیرد، گفت: هیچ مشاور املاکی نباید وجهی به عنوان بیع دریافت کند.

  وی درباره برخی معاملات صورت گرفته که فرد وجهی را به عنوان بیع به بنگاه می داد و پس از آن بنگاه املاکی موفق به فروش ملک در زمان مقرر نمی شد، اظهارکرد: بر این اساس، تصمیم گرفته شد تا کل وجه پس از انجام معامله دریافت و پرداخت شود.

  قلی خسروی گفت: اگر چنین اتفاقی رخ دهد و فروشنده یا خریدار شکایت کنند، اتحادیه، مشاور املاک را مقصر اعلام می کند.

  رییس اتحادیه کشوری مشاوران املاک افزود: با توجه به اینکه جانمایی ملک و احراز مالکیت از وظایف مشاوران املاک است، هر مشاور املاکی باید بنچاق و سند را پیش از هرگونه مشکل به خوبی مطالعه کند و در صورت هرگونه مشکل با فرد حقوقدان مشورت کند.

  به گزارش ایسنا، گاهی ممکن است معاملاتی میان افراد یک خانواده صورت گیرد و وجهی رد و بدل شود اما هیچ امضاء و رسیدی تا زمان سند زدن ملک میان دو طرف رد و بدل نشود و حتی امکان سودجویی برخی در این میان باشد، بر این اساس بارها از سوی حقوقدانان هشدارهایی داده شده اما همچنان این مشکلات حقوقی میان خریداران و فروشندگان وجود دارد که تصمیم اتحادیه کشوری مشاوران املاک کشوری مبنی بر رد و بدل نشدن هیچ گونه بیعی میان دو طرف معامله شاید نوید کاهش تخلفات و مشکلات حقوقی در معاملات ملک باشد.

  یاداور می شود؛ بیع به معنی فروش و معاوضه مالی است به مالی، به این نحو که مالک کالا که « فروشنده» نامیده می شود، مالکیت کالای خود را در مقابل قیمت پولی که دریافت می کند، به طرف دیگری واگذار کرده و طرف دیگر که « خریدار» نامیده می شود، در مقابل دریافت کالا، پول به فروشنده پرداخت می کند؛ چنانکه پیدا است، بیع از عقود است و در تحقق خود، نیازمند به دو طرف فروشنده و خریدار است لذا باید شرایط عمومی عقود را - مانند بلوغ و عقل و قصد و اختیار - دارشته باشد.

  پول خانواده دانشجویان ایران مسکن مشکلات حق مشاور املاک بیع املاکی

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها