به گزارش پارس حمید صافدل در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) ، با اشاره به این که ایران در سال ۱۳۹۱ در ۲۰ کشور چین، اندونزی، هند، افغانستان، ترکیه، قزاقستان، ازبکستان، بلاروس، آذربایجان، ترکمنستان، سوریه، لبنان، عراق، امارات، عمان، نیجریه، آفریقای جنوبی، الجزایر و ونزوئلا و در اوایل سال هم در دوره کمی در کویت رایزن بازرگانی داشت، افزود: در سال جاری علاوه بر استمرار ماموریت این رایزنان قرار است با همکاری وزارت امور خارجه و ارائه آموزش های لازم و طی مراحل مقدماتی رایزنان بازرگانی ایران به کشورهای روسیه، پاکستان و ارمنستان نیز اعزام شوند.

او درباره وضعیت رایزنان بازرگانی ایران در دو کویت و پاکستان توضیح داد: در کویت در سه ماهه دوم سال قبل دوره رایزن ما تمام شد و جایگزینی برای وی نفرستادیم و به همین دلیل در حال حاضر رایزن بازرگانی در کویت نداریم که البته امیدواریم این خلاء به زودی برطرف شود. از سوی دیگر در پاکستان نیز در سال های گذشته رایزن بازرگانی داشتیم که در سال ۱۳۹۱ به دلیل وقفه ماموریتی در این کشور رایزن بازرگانی نداشتیم.

او با اذعان به کند بودن روند تغییر رایزنان بازرگانی ایران در کشورهای دیگر گفت: در دوره انتقال و تغییر رایزنان برخی اوقات فرایند ارسال رایزن، برگزاری دوره های آموزشی و کسب مجوزهای وزارت امور خارجه و موافقت نامه های کشورهای مقصد طولانی می شود که باید این روند تسریع شود.

صافدل با اشاره به این که در برخی کشورها مانند کشورهای منطقه آمریکای لاتین و بلاروس عمدتا زمینه فعالیت ایران مربوط به حوزه های خدمات فنی و مهندسی و یا صنعتی می شود، گفت: در مابقی کشورها نیز حوزه های فعالیت ایران بیشتر تجارت و بازرگانی است.

رئیس سازمان توسعه تجارت خاطرنشان کرد: آمار نشان می دهد که در بیشتر کشورهایی که ما در آن ها رایزنی بازرگانی داشتیم رشد تجارت را چه به صورت صادرات و چه به صورت واردات تجربه کردیم.