حمل و نقل در سالی که گذشت؛

 • لینک کوتاه
 • کد خبر: 32783

  افتتاح قطعه ۴ آزادراه تهران - شمال، ورود نخستین لکوموتیو ساخت داخل به ناوگان ریلی، رشد ۱۵ درصدی ترانزیت و انتخاب اپراتور دوم بندر شهید رجایی از مهمترین اخبار حمل و نقل در سال گذشته بودند.

  به گزارش پارس به نقل از مهر، در آستانه نوروز امسال، یک قطعه از آزادراه تهران شمال پس از ۱۵ سال به بهره برداری رسید. بر این اساس قطعه ۴ آزادراه تهران – شمال بطول ۲۱ کیلومتر حد فاصل مرزن آباد تا چالوس در از ۲۹ اسفندماه زیر عبور رفت تا در آستانه تعطیلات نوروزی ترافیک جاده چالوس را کاهش دهد.

  قطعه ۱ این آزادراه حدفاصل تهران- شهرستانک هم تاکنون بیش از ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است که تا پایان سال ۹۲ به بهره برداری می رسد و ۶۰ کیلومتر مسیر تهران- چالوس را کوتاهتر می کند. ساخت قطعه ۲ و ۳ این آزادراه هم هنوز شروع نشده است و به گفته مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل این مسیر به ۳ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری نیاز دارد که یک کنسرسیوم در حال مطالعه پروژه است.

  افتتاح ۵۴ پروژه زیرساختی در کشور

  در اسفند ماه سال گذشته ۵۴ پروژه ریلی، آزادراهی، راه اصلی با اعتبار ۳۰ هزار میلیارد تومان مورد بهره برداری قرار گرفت ضمن آنکه از ابتدای سال ۱۸ پروژه به طول ۷۳۳ کیلومتر و اعتبار ۷ هزار ۶۰۳ میلیارد ریال به اجرا رسید. این پروژه ها شامل ۱۷ طرح بزرگراه و راه ا صلی به طول ۶۶۱ کیلومتر و با اعتبار ۵ هزار و ۷۵۳ میلیارد ریال بوده است.

  در سال گذشته یکی از مهمترین پروژه های زیرساختی کشور افتتاح آزاد راه کنار گذر شمالی مشهد بود که برای ساخت این آزادراه به طول ۷۲ کیلومتر، ۸۵۰ میلیارد ریال اعتبار اختصاص یافت. همچنین محور بندرعباس-سیرجان به عنوان یکی از مهمترین شریان های حیاتی کشوربه طول ۲۴۲ کیلومتر به پایان رسید.

  براساس این گزارش در دهه فجر سال گذشته ۳۶ طرح و پروژه ریلی آزاد راهی بزرگراهی و راه اصلی به طول ۱۹۰۵ کیلومتر و با اعتبار ۲۲ هزار و ۵۰۸ میلیارد ریال به افتتاح رسید همچنین سه طرح ریلی به طول ۱۹۷ کیلومتر واعتبار ۳ هزار و ۶۴۰ میلیارد ریال افتتاح شد که راه آهن میاندوآب - مهاباد به طول ۴۰ کیلومتر و با اعتبار ۱۷۰۵ میلیارد ریال از جمله این پروژه ها بوده است.

  راه آهن گرگان- اینچه برون به طول ۸۰ کیلومتر واعتبار ۱۴۰۰ میلیارد ریال که نقش حیاتی در توسعه اقتصادی کشور و ارتباط میان ایران و کشورهای CIS دارد هم از دیگر پروژه هایی است که اجرایی شد.

  افتتاح ۵۰ کیلومتر از آزادراه حرم تا حرم

  آزادراه حرم تا حرم به طول یک هزار کیلومتر از قم شروع شده و به خراسان رضوی می رسد که مهمترین بخش این آزادراه، مسیر قم- گرمسار است که دولت ساخت این قطعه به طول ۱۵۰ کیلومتر را آغاز کرده است که تا خرداد ماه سال آینده به بهره برداری می رسد و بنابر گفته احمد صادقی معاون وزیر راه و شهرسازی ۵۰ کیلومتر از این مسیر آماده افتتاح است.

  ورود اولین لکوموتیو ساخت داخل به ناوگان ریلی

  براساس این گزارس سال گذشته نخستین لکوموتیو تولید داخل کشور وارد ناوگان ریلی شد که تولید این لکوموتیوها براساس همکاری مشترک یک شرکت ایرانی و طرف آلمانی است که ۵۰ درصد آن توسط متخصصان داخلی تولید می شود.

  شرکت راه آهن جمهوری اسلامی طی قراردادی که با کارخانه تولیدکننده داشته است قرار شده ۱۵۰ لکوموتیو در این واحد تولید شود. در حال حاضر بسیاری از قطعات مورد نیاز و حتی بازسازی واگن ها در داخل کشور و توسط متخصصان داخلی انجام می شود.

  افتتاح فاز اول اتصال همت به کرج

  برای حمل مشکل ترافیک آزادراه تهران – کرج به عنوان پرترافیک ترین محور کشور، طرح ساخت ادامه بزرگراه شهید همت تا کرج برنامه ریزی شد که تاکنون ۶ کیلومتر از این مسیر با اعتبار ۵۴۰ میلیارد ریال به افتتاح رسیده است. براین اساس اتوبان شهید همت پس از طی ۱۵۰ متر به گرمدره متصل می شود و از گرمدره تا کرج به لاین شمالی آزادراه می رسد.

  فاز دوم این طرح به صورت مشارکتی با بخش خصوصی و به طول ۸.۵ کیلومتر تا میدان امام حسین کرج احداث می شود که می تواند تاثیرزیادی را بر کاهش بار ترافیکی آزادراه تهران – کرج داشته باشد.

  ورود ۷ رام ترنست به شبکه ریلی

  در ابتدای سال گذشته عبدالعلی صاحب محمدی مدیرعامل شرکت راه آهن در گفتگو با مهر گفته بود: امسال ۶ تا ۷ رام ترنست به شبکه ریلی کشور افزوده می شود و در مسیرهای اصلی قرار می گیرد. مسیرهای پرتردد مشهد، زنجان میانه، یزد از جمله مسیرهایی هستند که این ترانست ها درآن بکار گرفته می شود.

  وی با بیان اینکه هریک از این ترنست ها ظرفیت جابه جایی ۳۴۰ نفر مسافر را دارد، گفته بود: زمان طی شده از سوی ترنست های جدید دو سوم زمان قطارهای فعلی است و زمان ۱۰۰ دقیقه ای را در ۶۰ دقیقه طی می کند.

  افزایش ۸۵ دستگاه واگن مسافری

  همچنین در آخرین روز از سال گذشته با حضور وزیر راه و شهرسازی ۸۵ دستگاه انواع واگن های قطار مسافری وارد ناوگان ریلی کشور با اعتبار ۱۴۰ میلیارد تومان افزوده شد که تعدادی از این واگن ها بازسازی شده و تعدادی هم به نو بودند. با ورود این واگن ها ۵۷۰۰ صندلی به ناوگان ریلی کشور افزوده شده است.

  این واگن ها شامل یک رام ریل باس ۴ واگن متعلق به رجاء، ۲۴ دستگاه واگن دو طبقه متعلق به رجاء، ۱۵ دستگاه واگن خواب نو متعلق به شرکت نورالرضاء، بازسازی یک رام ۱۰ واگنه خواب متعلق به شرکت وانیاریل، بازسازی یک رام ۷ واگنه خواب متعلق به ریل ترابر سبا، بازسازی یک رام ۱۰ واگنه واگن های اتوبوسی شرکت رجاء و بازسازی یک رام ۱۵ واگنه واگن های خواب شرکت قطارهای جوپار است.

  بهره برداری از ۵۸ سامانه برخط هواشناسی جاده ای

  در سال گذشته سامانه برخط هواشناسی جاده ای در ۵۸ گردنه صعب العبور به بهره برداری رسید. در این مراسم علی نیکزاد وزیر راه و شهرسازی ابراز امیدواری کرد که در سال ۹۲ تعداد این ایستگاه ها به ۱۰۰ عدد برسد.

  وی گفته بود: تاکنون برای گردنه های جنوب کشور از نظر ایستگاه های هواشناسی پیش بینی خاصی انجام نشده است و باید در آینده برای جاده های غرب کشور هم ایستگاه های هواشناسی درنظرگرفته شود.

  چالش های اپراتور دوم بندر شهید رجایی

  یکی از چالش هایی که بخش دریایی سال گذشته با آن روبرو شد انتخاب اپراتور دوم برای بندر شهید رجایی بود. از آنجاییکه این بندر یکی از مهمترین مراکز ورود و خروج کالا به کشور به شمار می رود و حجم زیادی تبادلات مالی در آن صورت می گیرد نقش مهمی را در میان بنادر کشور و منطقه ایفا می کند.

  برای انتخاب اپراتور دوم، سازمان بنادر و دریانوردی مزایده ای را برگزار کرد که در نهایت یکی از سه شرکتی که در مزایده شرکت کرده بود به عنوان برنده انتخاب شد اما پس از گذشت مدتی، سازمان بنادر و دریانوردی اعلام کرد که به دلیل بدهی، این شرکت را کنار گذاشته است که این اقدام موجب بروز مشکلاتی میان شرکت بندری و سازمان بنادر شد و درنهایت سازمان، اپراتور دومی بندر شهید رجایی را به یک شرکت دیگر واگذار کرد.

  رشد ۱۵ درصدی ترانزیت

  همچنین در ۱۱ ماهه سال ۹۱،۹ میلیون و ۷۲۲هزار تن انواع کالاهای نفتی و غیرنفتی از جاده های کشور ترانزیت شد که این رقم برابر با ۹۲ درصد از طریق جاده و ۷۹۷ هزار تن معادل ۸ درصد از طریق راه آهن ترانزیت شد که در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۰ ترانزیت جاده ای ۱۶ درصد داشت.

  بر این اساس ۴ میلیون و ۳۴۲ هزار تن از کالاهای ترانزیت شده مواد نفتی و ۶ میلیون و ۱۷۸ هزار تن از این کالاها مواد غیرنفتی بودند که بخش عمده ای از آن را مواد سوختی، انواع پنبه، کالاهای ساختمانی، لوازم خانگی، وسایل نقلیه باری و مسافری تشکیل می دادند.

  در مجموع در ۱۱ ماهه ابتدای سال ۹۱، بیش از ۱۰ میلیون و ۵۲۰هزار تن کالا از کشور ترانزیت شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۱۵ درصد افزایش را نشان می داد.

  ایران پنبه جاده حمل و نقل خراسان رضوی رشد سازمان بنادر و دریانوردی مزایده وزیر راه و شهرسازی هواشناسی

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها