به گزارش پارس به نقل از فارس، سید امیر طالبیان امشب در آیین افتتاح کلاس‌های آموزشی مرکز آموزشی تاسیسات دریایی خرمشهر اظهار کرد: وزارت نفت برنامه‌های بسیار وسیعی در این منطقه به‌ویژه در منطقه غرب کارون که از محدوده شهرستان دشت آزادگان آغاز و نواحی مرزی با عراق را نیز در برگرفته و حوزه‌های نفتی چندگانه تحت عنوان آزادگان شمالی و جنوبی و یادآوران و غیره را شامل می‌شود، دارد.

وی، فاز نخست تولید در محدوده غرب کارون را 700 هزار بشکه در روز اعلام کرد و گفت: برنامه وزارت نفت در محدوده غرب کارون تولید تا افق یک میلیون و  400 بشکه در روز است که فاز نخست تولید آن 700 هزار بشکه در روز است.

مشاور امور اجتماعی وزیر نفت در ادامه، بحث توانمندسازی در اطراف تاسیسات نفتی را از تاکیدات وزیر نفت دانست و از توجه ویژه زنگنه بر مسائل اجتماعی در اجرای سیاست‌های اصلی نفت خبر داد.

وی همچنین با اشاره به فعالیت‌های اخیر شرکت تاسیسات دریایی خرمشهر در این شهر گفت: سیاست اجتماعی وزیر نفت ایجاب می‌کرد علاوه بر اقدامات در جهت توانمندسازی به‌کارگیری نیروهای بومی در سایت صنعتی خرمشهر، تلاش شود که شرکت تاسیسات دریایی در این منطقه نسبت به مباحث اجتماعی نیز توفیق داشته باشد.

طالبیان ادامه داد: امروز این فضا برای توسعه زیرساخت‌های خرمشهر فراهم شده و این امر مسئولیت اجتماعی ما را علاوه بر کار تولیدی و اقتصادی سنگین‌تر کرده است.

مشاور امور اجتماعی وزیر نفت با بیان اینکه برنامه‌ریزی فعالیت‌های اجتماعی در منطقه آغاز شده است، افزود: باور من این است که آموزش مردم محلی و بومی خرمشهر و آبادان پایه‌های توسعه آینده غرب کارون را فراهم کرده و توسعه غرب کارون در آینده به دست و تدبیر این مردم انجام می‌شود.

وی ادامه داد: چه کسانی از این مردم اولی هستند که نتوانند در توسعه آینده نفت در گستره منطقه مشارکت فعال داشته باشد؟

مشاور امور اجتماعی وزیر نفت، حضور خود را به عنوان منتقل کننده پیام از وزارت نفت اعلام کرد و افزود: پیام ما این است که باید برای توسعه غرب کارون و خرمشهر آماده باشیم، به هم کمک کنیم و سهم خود را از توسعه آینده غرب کارون داشته باشد.

وی ادامه داد: باید برای مشارکت در این امر از اکنون به فکر بوده و برنامه‌ریزی داشته باشیم.

طالبیان از تعریف یک طرح مطالعاتی برای منطقه غرب کارون توسط نفت خبر داد و گفت: با دستور وزیر نفت یک طرح مطالعاتی غرب کارون تعریف کردیم که شرکت‌های حاضر در منطقه همچون شرکت مهندسی توسعه نفت، اروندان و نفت جنوب با ما مشارکت خواهند داشت تا بتوانیم آینده منطقه را با مطالعه و هدف‌گذاری پیش ببریم.

وی اضافه کرد: در طرح مطالعاتی، وظیفه خود می‌دانیم که از ظرفیت‌های موجود خرمشهر و آبادان در توسعه غرب کارون چگونه استفاده کنیم و باید این مناطق آن‌قدر توانمند شوند که خودشان نیز در این طرح مشارکت کنند.

مشاور امور اجتماعی وزیر نفت تصریح کرد: وضعیت گستره غرب کارون برای سقف تولید در سال آینده با توجه به افزایش و اسکان جمعیت، از جمله موضوعات مهمی است که در این مطالعه باید به آن پرداخته شود.

طالبیان همچنین بر حفظ منابع طبیعی همچون هورالعظیم تاکید کرد و متذکر شد: ما به دنبال این هستیم که ضمن اینکه تولید را انجام می‌دهیم منابع موجود منطقه را حفظ کنیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: هنر آن است که وقتی می‌توانیم نفت را تولید کنیم، کشاورزی و منابع طبیعی را نیز حفظ کرده و در خدمت و پشتیبان نفت قرار دهیم.