• لینک کوتاه
 • کد خبر: 281559

  سرپرست امور بین الملل شرکت پخش فرآورده‌های نفتی با اشاره به توافق اولیه نفتی ایران و کردستان عراق گفت: تفاهم نامه‌ای به منظور مبادله نفت و فرآورده‌های نفتی بین دو طرف امضا شده است.

  به گزارش پارس به نقل از مهر،اسماعیل حشم فیروز در تشریح مذاکرات انجام گرفته با مقامات نفتی اقلیم کردستان عراق به منظور مبادله نفت خام و فرآورده های نفتی گفت: پس از انجام مذاکرات مشترک ایران و اقلیم کردستان عراق، تفاهم نامه ای به منظور مبادله نفت خام و فرآورده های نفتی امضا شده است.

  سرپرست امور بین الملل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران با بیان اینکه بازار کردستان عراق پتانسیل واردات روزانه ۶ میلیون لیتر گازوئیل و حدود ۲.۵ میلیون لیتر نفت سفید را دارد، تاکید کرد: از سوی دیگر استانداردها و کیفیت فرآورده های نفتی صادراتی ایران به کردستان عراق هم در سطح قابل قبولی قرار دارد و مشکلی احساس نمی شود.

  این مقام مسئول با اشاره به انجام یک فراخوان محدود به منظور مشارکت بخش خصوصی در فعالیت مبادله نفت و فرآورده نفتی بین ایران و کردستان عراق، گفت: چندین شرکت بخش خصوصی ایرانی تاکنون برای حضور در این تجارت نفتی اعلام آمادگی کرده اند که هم اکنون در مرحله استعلام و بررسی امکانات و توانمندی های این شرکت های خصوصی هستیم.

  حشم فیروز همچنین از امضای قرارداد صادرات روزانه ۳ میلیون لیتر گازوئیل به عراق توسط ایران خبر داد و اظهار داشت: با این وجود ایران آمادگی افزایش ۲ تا ۲.۵ برابری صادرات گازوئیل به این کشور همسایه را دارد.

  وی با یادآوری اینکه تبادل نفت سفید و نفت گاز ایران با اقلیم کردستان عراق به صوت مبادله نفت خام و فرآورده‌های نفتی توسط برنده مزایده انجام می شود، خاطرنشان کرد: پیش بینی می شود بررسی های اولیه برای مشخص شدن مجری این طرح تا پایان خرداد ماه انجام و قرارداد آن نیز تا آخر تیر ماه امضا شود.

  امور بین الملل ایران بخش خصوصی پخش فرآورده های نفتی تجارت فرآورده های نفتی کردستان عراق گاز نفت واردات

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها