معاون وزير نيرو در گفتگو با پارس:

 • لینک کوتاه
 • کد خبر: 281419

  هنوز طرح در مرحله ارزیابی و مطالعات است اما زمانی که تصویب شود برای جذب سرمایه بخش خصوصی ابلاغ خواهد شد.

  پايگاه خبري تحليلي «پارس»- معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو گفت: ایران بیش از یک میلیارد متر مکعب پتانسیل شیرین‌سازی آب از حوزه خلیج فارس و دریای عمان دارد. 

  مهندس علیرضا دائمی معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو در گفتگو با پايگاه خبري تحليلي «پارس» اظهار داشت: در کنار پتانسیل شیرین‌سازی آب سالانه 25 میلیارد کیلووات ساعت برق تولید خواهد کرد که طرح بزرگی محسوب می‌شود.

  وي در مورد هزينه هاي اين طرح گفت: هزینه انتقال و شیرین‌سازی منطقه به منطقه متفاوت است اما در مرحله اول طرح تولید همزمان آب و برق و شیرین‌سازی آب دریا در جنوب کشور هزینه تمام‌شده 3هزار تومان خواهد بود که تا سال اتمام طرح هم هزینه تمام شده و هم تعرفه فروش آب تغییر خواهد کرد. 

  وي افزود: بر اين اساس تعرفه این آب برای مشترکان بر اساس تعرفه سال مورد استفاده خواهد بود. البته از مشترکان خانگی تعرفه مصوب دریافت می‌شود و مابه‌التفاوت تعرفه با قیمت تمام شده از سوی دولت پرداخت می‌شود اما تعرفه آب شیرین‌ شده برای مصارف صنعتی و کشاورزی کامل دریافت می‌شود.

  دائمی اضافه كرد: هنوز طرح در مرحله ارزیابی و مطالعات است اما زمانی که تصویب شود برای جذب سرمایه بخش خصوصی ابلاغ خواهد شد.

  معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو درخصوص ميزان سرمايه گذاري اين طرح گفت: بر اساس طرح فوق با استفاده از ذخایر صندوق توسعه ملی و به دست بخش خصوصی اجرایی شود. و میزان اعتبار مورد نیاز برای این بخش حدود 6 میلیارد دلار است.

  دائمی افزود: این اعتبار از محل منابع بخش خصوصی و همچنین اعتبارات دولتی تأمین خواهد شد.  

  معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو با اشاره به ساير طرح هاي وزارت نيرو براي تامين آب آشاميدني گفت: طرح‌های بزرگ دیگری نیز در دستور کار داریم که شامل انتقال آب تصفیه شده از دریای خلیج فارس به شرق کشور(خراسان جنوبی و رضوی) و استان‌های کرمان، یزد و... می‌شود. البته اکنون این طرح‌های بزرگ در مرحله مطالعه است.

  وي افزود: در سواحل شمالی خلیج فارس به واسطه وجود بیش از 2 هزار کیلومتر ساحل و آب شور دریا از ظرفیت‌های خوبی برای تولید انرژی و شیرین‌سازی آب برخوردار هستیم و می‌توانیم با تولید پراکنده آب و برق نیاز منطقه را پوشش دهیم.

  دائمی اضافه كرد: از این رو الان  یکی از طرح‌های کلیدی وزارت نیرو تولید همزمان برق و آب شیرین از این منبع عظیم خدادادی تعریف شده است که پیش‌بینی می‌شود تا افق 1404 یعنی تا 10 سال آینده به طور کامل به آن دست یابیم.

  انرژی ایران بخش خصوصی پوشش حوزه خلیج فارس خلیج فارس دولت سرمایه معاون برنامه ریزی یزد

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها