به گزارش پارس به نقل از فارس، پایانه شناور صادراتی FSU خلیج فارس با ظرفیت ذخیره‌سازی بیش از ۲.۲ میلیون بشکه نفت خام صبح امروز در منطقه صادراتی بهرگان رسما افتتاح و آماده عملیات صادرات نفت خام میدانهای سروش و نوروز شد.

این پایانه صادراتی بزرگترین پایانه ساخته شده در جهان است که میانگین نفت دریافتی این پایانه، ٢٠٠ هزار بشکه از تأسیسات اولیه تولید سروش و نوروز از طریق دو خط لوله به طول ٧ کیلومتر و قطر ١٦ اینچ است و با توجه به عمر مفید تعریف شده برای این پایانه شناور صادراتی و دوجداره بودن بدنه آن، احتمال بروز حادثه، نشت نفت و آلودگی آبهای خلیج فارس در حداقل ممکن است.

با توجه به ضرورت ذخیره ‌سازی نفت خام سنگین میدان های سروش و نوروز و لزوم جایگزینی و تعمیرات اساسی پایانه شناور صادراتی سورنا، طرح ساخت پایانه شناور صادراتی جدید متناسب با تکنولوژی روز و همگام با استانداردهای جهانی در دستور کار شرکت نفت فلات قاره ایران قرار گرفت.

بر اساس این گزارش، نفت تولیدی در سکوهای شرکت نفت فلات قاره ایران از طریق خط لوله به مناطق عملیاتی ارسال و از آنجا به مقاصد صادراتی فرستاده می‌شود اما نفت تولیدی برخی از میادین مانند سروش و نوروز پس از تولید و فرآورش روی سکوهای دریایی برای ذخیره‌سازی و صادرات مستقیم از دریا به پایانه‌های شناور صادراتی، ارسال می‌ شود.

پایانه شناور صادراتی FSU خلیج فارس بزرگترین پایانه ساخته شده در جهان است که ۳۳۷ متر طول، ۶۰ متر عرض، ۳۳ متر ارتفاع و بیش از ۵۱ تن وزن دارد.