پايگاه خبري تحليلي «پارس»- پروانه رضازاده- روند گسترش فناوري و حضور پررنگ آن در تمام ابعاد زندگي روزمره، تغييراتي را هم در سبک زندگي و انتظاراتمان ايجاد کرده است. اين تغييرات باعث شده هر روزي که مي گذرد منتظر يک فناوري و ابزار جديد باشيم؛ از اپليکيشن هاي دور کردن حشرات از محيط و بازي هاي مختلف گرفته تا شبکه هايي براي خريد و به معرض فروش گذاشتن انواع و اقسام محصولات و خدمات. در اين ميان فروشگاه هاي مجازي و الکترونيکي يکي از مزيت هاي فناوري هاي امروزي محسوب مي شود و به ويژه بين جوان ترها پرطرفدار است چراکه کاربر امروزي با داشتن دنيايي از دغدغه ها و مشغوليت ها ، مي تواند به جاي رفتن به محيط بيرون و خريد از فروشگاه ها، درخانه بنشيند و با استفاده از اينترنت خريد کند و از دود و دم و ترافيک در امان باشد و طيف وسيعي از کالاها و خدمات را براي سليقه‌هاي مختلف در اختيار داشته باشد. اما همين فرآيند ساده و کم هزينه خريد کردن، با مشکلات و نگراني هايي هم همراه است؛ به ويژه براي خيلي از ما کاربراني که تا به امروز به شيوه سنتي خريد کرده ايم و کالاي مورد نظر خود را از بين انبوهي از گزينه هاي قابل لمس، انتخاب کرده ايم.

در شرايطي که فضاي کسب و کار در کشور ما هم پيرامون اينترنت شکل گرفته است و در دنيايي که هکرها و کلاه بردارها هميشه چند قدم جلوتر از همه، فوت و فن هرکاري را ياد مي گيرند و در کمين اشتباهات من و شما مي نشينند، لازم ديديم که پرونده اي را براي رفع دغدغه هاي خريداران اينترنتي و لذت بردن از يک خريد ساده و ارزان قيمت تهيه کنيم.

خريد زورکي با تبليغات آنچناني
خريد اينترنتي راحت، که امکان مقايسه کالاها را براي مشتري فراهم مي کند و از دردسرهاي متداول يک خريد در کلان شهرهاي شلوغ پيشگيري مي کند، مي تواند تجربه اي خوب و لذت بخش باشد. اما گاهي در فضاي مجازي ما به سمت خريد اينترنتي نمي رويم و اين خريد است که به سمت ما مي آيد. حتماً براي شما پيش آمده است که با استرس فراوان در جست و جوي يک موضوع مهم به سراغ موتورهاي جست و جوگر متداول مي رويد و موضوع مربوطه را جست وجو مي کنيد، داده ها را باز مي کنيد و با نتايج عجيبي مواجه مي شويد، چون يک فروشگاه اينترنتي به جاي داده مورد نظر پيش روي شماست که با انواع و اقسام ترفندهاي بعضاً غير اخلاقي سعي در نگه داشتن شما در سايت و تطميع شما براي خريد دارد.

بعد هم که مي خواهيد سايت را با محصولات عجيبش ترک کنيد، پنجره اي باز مي شود که به شما تبريک مي گويد و مدعي مي شود برنده خريد با تخفيف شده ايد. در اين مرحله بازي با کلمات شروع مي شود، کلمه «طرح» پيش از عنوان يک برند معروف ساعت يا تي شرت يا عينک ذکر شده و بدون آن که مخاطب دقت کند، منظور از طرح رولکس يعني مدل تقلبي آن! ترفندهاي سايت مورد نظر که وقت شما را گرفته به ثمر مي نشيند و بعد از وقت حالا نوبت پول تان است که هدر مي رود.

شايد خريد ساعت، سي دي، شال، عينک، مانتو، منوپاد، هارد و... از اين نوع سايت ها آن طور که بايد کلاهبرداري بزرگي به حساب نيايد و خريدار بعد از دريافت محصول، حوصله پيگيري و شکايت را نداشته باشد اما نکته اصلي در رفتار غير اخلاقي و اتلاف وقتي است که اين نوع فروشگاه هاي اينترنتي!! باعث و باني آن هستند. اتلاف وقت ميليون ها آدمي که هر روز براي تحقيق دانشگاه و مدرسه و... به دنبال نتايجي خاص هستند اما سر از اين سايت ها در مي آورند و پيش از آن که به خاطر بياورند دنبال چه بودند و چرا سر از اين جا در آورده اند خالي بندي هاي اين سايت ها در معرفي محصولات حواس آن ها را پرت مي کند. شايد يکي از دلايل بي توجهي بسياري از مردم به روش خوب و به صرفه خريد اينترنتي وجود چنين سايت هايي باشد که اعتماد عمومي نسبت به اين کار را دچار خدشه جدي کرده اند.

اينترنتي خريد کنيم يا سنتي؟
هر کسي براي خريد اينترنتي يا سنتي خود دلايلي دارد. در اين مطلب مي خواهيم برخي از مزايا و معايب خريد اينترنتي و خريد سنتي را در کنارهم قرار دهيم و قضاوت را به عهده شما خواننده عزيز بگذاريم.

اندر احوالات مزاياي خريد اينترنتي
 بزرگ ترين مزيت خريد اينترنتي راحتي آن است. راحتي در دسترسي، جست وجو، مبادله، برنامه ريزي، مقايسه و مصرف انرژي. وجود اطلاعات فراوان درباره محصولات، امکان مقايسه محصولات و قيمت آن ها، صرفه جويي در زمان، انعطاف پذيري در زمان خريد، نياز نداشتن به تحرک فيزيکي، امکان تبادل نظر در مورد محصولات و خدمات، وجود قيمت هاي رقابتي، تنوع محصولات و سهولت در سفارش خريد هم از ديگر مزاياي خريد اينترنتي محسوب مي شود. امروزه تنها با يک کليک، خريداران مي توانند محصولات شرکت هاي مختلف را با هم مقايسه و پاسخ هاي خود را در کسري از ثانيه دريافت کنند. ديگر نيازي به رانندگي تا فروشگاه و پيدا کردن جاي پارک خودرو، انتظار در صف اتوبوس و جر و بحث با فروشندگان و... نيست و خريد و فروش با سرعت بالايي انجام مي شود.

اندر احوالات معايب خريد اينترنتي / در کنار تمام مزاياي خريد اينترنتي، مشکلاتي هم وجود دارد که سرعت پايين اينترنت در کشور ما شايد يکي از آن ها محسوب شود. سرعت پايين سايت ها، وجود مشکل براي ثبت نام در سايت و باز کردن حساب خريد در آن ها از عوامل عمده نارضايتي مشتريان از سايت هاي فروش اينترنتي است. عدم امکان مشاهده مستقيم و لمس کالاها قبل از خريد و احساس عدم امنيت لازم براي انجام مبادلات از جمله مهم ترين نگراني ها و دغدغه هاي مشتريان در فضاي مجازي کشور به شمار مي رود. براي آن دسته از خريداراني که خريد را همراه با لذت گشت و گذار در فروشگاه ها، لمس فيزيکي اجناس، معاشرت و آشنايي با افراد مختلف و... مي دانند، شايد خريد اينترنتي فاقد برخي از اين جذابيت ها باشد. با اين حال در زندگي پر از مشغله امروزي، مزيت اصلي فروشگاه هاي اينترنتي را بايد صرفه جويي در وقت و هزينه دانست اما در کنار اين مزيت بزرگ، چالش بزرگي هم در زمينه امنيت و اطمينان کاربران به خريد اينترنتي وجود دارد. به هرحال تعداد فروشگاه هاي الکترونيکي روز به روز بيشتر مي شود و در ارائه خدمات به مشتري پيشرفت مي کنند و کاربران اينترنت مي توانند کليه خريدهاي خود را از اين طريق انجام دهند. به نظر مي رسد آشنايي هرچه بيشتر با فضاي مجازي و حقوق قانوني کاربران و شرايط برقراري اعتماد از جمله مواردي است که مي تواند اين سبک نوين زندگي را لذت بخش تر و ايمن تر کند.

متداول ترين خريدهاي اينترنتي
مازيارحکاک- با اين که خريد اينترنتي هنوز در کشور ما به اندازه ديگر کشورهاي دنيا جا نيفتاده است اما برخي نيازها، ما را به سمت خريد اينترنتي کشانده است. در اين بين برخي از سايت ها با توجه به ارائه خدمات ويژه و کاربردي در زمره محبوب ترين ها هستند که در اين مطلب به آن ها اشاره مي کنيم:

خريد براي سفر
سال هاست که خريد اينترنتي بليت قطار براي دانشجويان و کاربران اينترنت جا افتاده است و همه مي دانند بهترين و سريع ترين راه خريد بليت قطار، از طريق اينترنت است. به غير از قطار، خريد اينترنتي بليت هواپيما و استفاده از تخفيف هاي مرتبط با بليت هاي نزديک به زمان پرواز بين کاربران حرفه اي اينترنت رايج است.

خريد براي تفريح
در بين سايت هايي که براي تفريح خدمات رساني مي کنند، سايت «سينما تيکت» از همه جا افتاده تر است. امکان انتخاب سئانس و صندلي مزيت ويژه اي است که اين سايت براي مشتريان سينماهاي تهران و سينماهاي شاخص شهرستان ها فراهم کرده است. به غير از «سينما تيکت»، سامانه فروش بليت الکترونيکي مسابقات فوتبال براي هواداران فوتبالي از اين فصل ايجاد شده است که اگرچه با نمونه هاي بين المللي خود در انتخاب صندلي، طبقه ورزشگاه و جايگاه فاصله زيادي دارد اما امکان خريد بليت مسابقات حساس بدون ساعت ها معطلي در هواي سرد و گرم براي هواداران فوتبال به دنيا مي ارزد.

خريد براي زندگي
سايت «ديجي کالا» معتبرترين سايت داخلي است که امکان خريد اينترنتي بسياري از کالاهاي اساسي زندگي را فراهم کرده است. پيش از اين کاربران اينترنت از اين سايت براي خريد کالاهاي رايانه اي استفاده مي کردند اما اين روزها علاوه بر کالاهاي رايانه اي و ديجيتال، لوازم منزل ، فيلم و کتاب هم به اين سايت اضافه شده است. البته در حوزه کتاب سايت هايي زيادي وجود دارند که تخفيف هاي ويژه اي را به دليل حذف واسطه ارائه مي دهند.

تخفيف گروهي
از ديگر سايت هاي محبوب در بين کاربران اينترنت، سايت‌هاي خريد گروهي است. اين سايت ها با ارتباط برقرار کردن با مجموعه هاي مختلف درصد تخفيفي را از طريق فروش کارت ارائه مي دهند و کاربر با ارائه کارت يا کد تخفيف به آن مرکز از تخفيف بهره مند مي شود. رستوران ها، مجموعه هاي زيبايي و پزشکان بيشتر روي بورس هستند اما به طور کلي کالاها و خدمات مورد نياز در اغلب زمينه ها در اين سايت ها پيدا مي شود.

درباره خريد اينترنتي بيشتر بدانيم
قصه از اين قرار است که فروشنده فهرست و مشخصات کالاهاي خود را در سايت قرار مي‌دهد و خريدار پس از مراجعه به اين سايت و مطالعه مشخصات و ويژگي‌هاي کالا يا خدمات قابل ارائه، نسبت به ثبت سفارش خريد از فروشگاه اقدام مي ‌کند. اين سفارش ‌ها پس از بررسي و تأييد نهايي توسط مسئولان سايت با توجه به نوع کالا و حجم و وزن آن توسط پيک موتوري، پست يا باربري به آدرس سفارش‌ دهنده ارسال و وجه کالا به روش‌ هاي مختلف قابل پرداخت مي شود؛ به همين راحتي. با توجه به همين سادگي استفاده و مقرون به صرفه بودن است که خريد از طريق اينترنت و فروشگاه هاي اينترنتي هرروز در تمام جهان طرفداران بيشتري پيدا مي کند و هر لحظه تعداد کاربراني که از اين شيوه خريد استفاده مي کنند، به صورت تصاعدي رو به افزايش است.

در حقيقت فروشگاه هاي اينترنتي يک مجموعه بزرگ و پرتعداد از گزينه هاي مختلف قابل مشاهده را طبق نياز و درخواست شما آماده مي کنند و تنها کافي است که با چند دقيقه وقت گذاشتن و بررسي گزينه ها، انتخاب نهايي انجام شود. خلاصه هر آن چه مدنظر شما باشد اعم از مواد غذايي، کارت تبريک، کارت اعتباري تلفن، لباس، غذا، زنگ هاي موبايل، انواع خدمات انساني و ... را مي توانيد به صورت الکترونيکي از هر کجاي کشور خريداري کنيد. به همان سادگي که شما از سوپر مارکت محله خود خريد مي کنيد به همان سادگي هم مي توانيد بليت هواپيما يا قطار را از طريق اينترنت بخريد؛ با اين شيوه هم زمان کمي تلف مي شود و هم با کاهش سفرهاي درون شهري ، از آلودگي هوا و ترافيک کاسته مي شود اما در اين مسير بايد به نکاتي توجه داشته باشيد:

چه کنيم کلاه سرمان نرود؟ فرقي نمي کند صاحب کالا باشيم و با قصد فروش کالا و خدمات وارد دنياي تجارت الکترونيک شده باشيم يا خريدار باشيم و قصدمان خريدي آسان باشد. به هرحال بايد بدانيم که کلاهبرداران، سارقان و هکرها هميشه هستند و تعداد و توانايي و تخصصشان هم کم نيست. از آنجا که هميشه مي گويند پيشگيري بهتر از درمان است، در ادامه روش پيشگيري از سوء استفاده هاي احتمالي از خريد اينترنتي را معرفي مي کنيم:

هشدارها را جدي بگيريم : خريد و فروش اينترنتي، روند آسان و کم هزينه اي است که مي تواند تجربه اي لذت بخش براي خريدار باشد اما چند پيش شرط ساده دارد تا با رعايت آن ها، اين تجربه شيرين به يک خسارت مالي تبديل نشود و آن هم جدي گرفتن هشدارهاست. راهکاري که براي فروشندگان و صاحبان سايت ها براي پيشگيري از خسارات و مشکلات احتمالي وجود دارد، افزايش ضريب ايمني در ارائه خدمات است که از طرق مختلف و شيوه هاي تخصصي امکان اجراي آن وجود دارد. اما خريداران اينترنتي هم مي توانند با اتخاذ راهکارهايي امنيت خريد خود را افزايش دهند که يکي از آن ها اختصاص يک کارت  اعتباري واحد و مشخص براي خريد اينترنتي است تا هر زماني قصد خريد اينترنتي داشتند به اندازه نياز به کارت مورد نظر پول واريز و بعد خريد کنند. به اين شکل بعد از خريد پولي در کارت باقي نمي ماند تا هکرها آن را به جيب بزنند. قطعا خريد از فروشگاه هاي اينترنتي معتبر هم يکي ديگر از راه هاي پيشگيرانه اصلي محسوب مي شود. داشتن نماد اعتماد روي سايت ها (اينماد) که توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت به فروشگاه هاي اينترنتي واجد شرايط و معتبر ارائه مي شود، اعتماد کاربران را به دريافت خدمات و کالاها بر اساس آنچه در فضاي مجازي به نمايش گذاشته شده، بيشتر مي کند. حتي براي کسب اطمينان بيشتر مي توان وارد بخش اطلاعات سايت و فروشگاه شد و از طريق شماره تلفن هاي ارائه شده، اطلاعات لازم را درباره فروشگاه اينترنتي و نحوه دقيق عملکرد آن به دست آورد.