به گزارش پارس به نقل از فارس، براساس اطلاعات سامانه‌های هوشمند تردد شمار بر‌خط‌،‌‌‌ دوربین‌های نظارتی‌‌ و تصاویر دریافتی از گشت‌های شعب راهداری سراسر کشور، در حال حاضر به‌ استثنای محورهای مسدود و ممنوع ذکر شده در پایین، بقیه محورهای مواصلاتی کشور باز و تردد در آنها به ‌روال عادی در جریان است.

به دلیل بارش برف در برخی محور‌های مواصلاتی کشور رانندگانی که قصد تردد در محور‌ استان‌های سردسیر و برف‌خیز را دارند، حتماً زنجیر چرخ و تجهیزات زمستانی به همراه داشته باشند.‌

در شبانه‌روز گذشته‌‌ کل تردد ثبت‌شده براساس آخرین اطلاعات دریافتی از ۱۰۴۰ ترددشمار فعال در محورهای برون‌شهری، نسبت به روز قبل ۱.۶ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

در همین مدت همچنین سهم وسایل نقلیه سنگین در ترافیک راه‌ها ۲۰ درصد، اوج تردد بین ساعات ۱۶ تا ۱۷ و کمترین تردد بین ساعات ۵ الی ۶ صبح صورت پذیرفته که هموطنان‌ با آگاهی از این موضوع می‌توانند ساعات مناسب‌تری را برای سفر انتخاب ‌کنند.

* پرترددترین محور‌های مواصلاتی کشور در ۲۴ ساعت گذشته

‌آزادراه‌‌‌‌ کرج-تهران و تهران-کرج، ‌آزادراه کرج-قزوین، محور شهریار-تهران، آزادراه قم-تهران و تهران-قم، محور ساوه-تهران، مسیر تهران-جاجرود و محور تبریز - ایلخچی، در ۲۴ ساعت گذشته بیشترین تردد را داشته‌اند.

* ممنوعیت تردد به دلیل مداخلات جوی‌

محور فرعی شمشک ـ دیزین‌ واقع در استان‌های البرز و تهران‌ از ساعت ۱۵ روز ۲۹ مهر تا اطلاع بعدی‌ به دلیل بارش برف مسدود و تردد از محور کرج-گچسر-مرزن‌آباد انجام ‌می‌شود.

محور رودسر-رحیم آباد‌ واقع در استان گیلان از ساعت ۱۲ مورخ ۴ آبان ماه به دلیل بالا آمدن سطح رودخانه‌ مسیر تا اطلاع ثانوی مسدود و عبور از محور جایگزین کلاچای – بی‌بالان رحیم آباد انجام می‌شود.

* ممنوعیت تردد به دلیل عملیات کارگاه جاده‌ای

محور خرم آباد - بیرانشهر واقع در استان لرستان، در تاریخ ۲۷ آبان‌ماه‌ از ساعت ۹ الی ۱۳ به دلیل اجرای عملیات راهسازی و ریزش‌برداری‌ حد فاصل کیلومتر ۵۰۰+۲۵ تا ۸۰۰+۲۵ (‌روستای نمک‌)‌ مسدود و محور خرم آباد-بروجرد-بیرانشهر به عنوان مسیر جایگزین معرفی می‌شود.

محور هراز تونل جدید گردنه امام زاده هاشم‌، واقع در استان‌های تهران و مازندران‌ از ۱۷ مهر لغایت ۱۷ دی‌ به دلیل ادامه اجرای عملیات آب بندی‌، نصب جت فن و ایمن‌سازی تونل‌، مسدود و تردد به صورت رفت و برگشت خارج از تونل (از گردنه امام زاده هاشم‌) انجام می‌شود.

محور ایلام ـ صالح‌آباد، واقع در استان ایلام‌ روز بیست‌و‌یکم آبان‌ماه، ‌از ساعت ۱۲ تا ۱۵ ‌به دلیل اجرای عملیات انفجار و تخلیه مصالح حاصل از انفجار در حدفاصل کیلومتر ۱ تا ۲ ‌مسدود و جاده قدیم ایلام – صالح آباد به عنوان مسیر جایگزین معرفی‌ می‌شود.

محور کمربندی جنوبی الیگودرز واقع در استان لرستان‌ تا ۲۵ اسفند‌ ۲۴ ساعته به دلیل اجرای عملیات راه‌سازی و احداث تقاطع غیر هم‌سطح مسدود و کمربندی شمالی به عنوان مسیر جایگزین معرفی می‌شو‌د.

* ممنوعیت تردد به‌ تفکیک یا اولویت وسایل نقلیه

در محور کرمان ـ راین ـ حسین‌آباد ـ جیرفت (ساردوئیه ـ جیرفت) واقع در استان کرمان به‌ دلیل مداخله با ترافیک شهری‏ و تردد در جاذبه‌های گردشگری و عبور ۲۳ کیلومتری از مسیر فرعی، تردد خودروهای سنگین و حاملان فرآورده‌های نفتی ممنوع و مسیر جایگزین محور ترانزیت کرمان ـ دهبکری ـ جیرفت ، معرفی می‌شود؛ تردد وسایل نقلیه سواری در محور فوق بلامانع است.

* محدودیت تردد به دلیل عملیات کارگاه جاده‌ای

‌محور بجستان ـ فیض آباد‌ واقع در استان خراسان رضوی، مورخ ۱۶ آبان تا ۳۰ دی ‌ساعت ۷ تا ۱۸ به دلیل اجرای عملیات شبکه بر ق روشنایی‌ میدان بیضی شکل سه راهی گناباد‌ تردد همزمان با اجرای عملیات با محدودیت و رعایت جوانب احتیاط انجام می‌شود.

محور قم ـ گرمسار و بالعکس واقع در استان‌های تهران‏، سمنان و قم، به دلیل تمدید اجرای عملیات راهسازی، تا اطلاع بعدی مسدود و مسیر جایگزین برای خودروهای سواری آزادراه قم ـ تهران، برای نقلیه سنگین محور قدیم قم ـ تهران و در ادامه برای همه خودروها، جاده امام‌رضا(ع) به سمت پاکدشت و گرمسار خواهد بود.

آزادراه تهران ـ قم (باند شرقی) مقطع واقع در استان تهران تا ۱۳ دی غیر از بعدازظهر سه شنبه‌، پنج شنبه و جمعه هر هفته‌، از ساعت ۷ تا ۱۷ به دلیل اجرای عملیات روکش آسفالت‌ حدفاصل محدوده عوارضی تا انتهای حوزه استحفاظی اداره کل راه و ترابری استان تهران‌ تردد همزمان با اجرای عملیات، با محدودیت و رعایت احتیاط انجام می‌شود.

محور بردسکن ـ کاشمر‌ واقع در استان خراسان رضوی، از ۱۰ آبان تا ۳۰ آذر ‌ساعت ۷ تا ۱۶ به دلیل اجرای عملیات درزگیری با قیر امولسیون و ماسه‌ حدفاصل کیلومتر ۰ تا ۸ تردد همزمان با اجرای عملیات با محدودیت و رعایت جوانب احتیاط انجام می‌شود.

محور لار ـ جهرم‌ واقع در استان فارس مورخ ۶ آبان لغایت ۶ دی‌ از ساعت ۸ تا ۱۷ به دلیل اجرای عملیات راهداری ، حدفاصل کیلومتر ۷۰ ‌تا ۹۰ ‌تردد همزمان با اجرای عملیات، با محدودیت و رعایت احتیاط انجام می‌شود.

محور کرج- چالوس (کندوان)‌ واقع در استان البرز، از مورخ ۷ مهر لغایت ۲۰ اسفند‌ از ساعت ۹ تا ۱۶ و ۲۱ تا ۶ صبح‌ به‌ دلیل اجرای عملیات بهینه‌سازی سیستم روشنایی تونل‌های شماره ۲ و ۳ ‌تردد همزمان با اجرای عملیات، با محدودیت و رعایت جوانب احتیاط انجام می‌شود.

آزادراه زنجان ـ قزوین باند جنوبی واقع در استان سمنان‌ از مورخ ۱۸ مهر لغایت ۱۶ آذر، به دلیل اجرای عملیات روکش آسفالت و لکه‌گیری‌، تردد همزمان با اجرای عملیات، با محدودیت و رعایت احتیاط انجام می‌شود.

آزادراه تهران ـ قم (باند شرقی)، مقطع واقع در استان تهران تا ۱۳ دی، روزهای هفته به ‌جز بعدازظهر سه شنبه‌، پنج شنبه و جمعه هر هفته ‌از ساعت ۷ تا ۱۷ به دلیل اجرای عملیات روکش آسفالت‌ حدفاصل محدوده عوارضی تا انتهای حوزه استحفاظی اداره کل راه و ترابری استان تهران‌ تردد همزمان با اجرای عملیات، با محدودیت و رعایت احتیاط انجام می‌شود.

محور تایباد – باخرز ‌واقع در استان خراسان رضوی، از ۲۹ شهریور لغایت ۲۹ آبان ‌ساعت ۷ تا ۱۷ به دلیل اجرای عملیات درزگیری و ماسه آسفالت‌ حدفاصل کیلومتر ۶ تا ۱۴ تردد همزمان با اجرای عملیات با محدودیت و رعایت جوانب احتیاط از کنارگذر احداثی انجام می‌شود.

محور کمربندی ماکو – بازرگان واقع در استان آذربایجان غربی‌ از مورخ ۲۹ شهریور تا ۳۰ آبان ‌‌از ساعت ۸ الی ۱۸ ‌به‌ دلیل اجرای عملیات لکه‌گیری و روکش آسفالت‌ حدفاصل کیلومتر ۰ تا‌ ۳۰ ‌تردد همزمان با اجرای عملیات، با محدودیت و رعایت احتیاط انجام می‌شود.

محور همدان - اسدآباد‌ واقع در استان همدان، از‌ ۲۰ شهریور تا ۱۵ اسفند‌ ۲۴ ساعته به دلیل اجرای عملیات احداث زیر گذر بهاران ‌حدفاصل کیلومتر ۸ تا ۱۰ ‌تردد همزمان با اجرای عملیات، با محدودیت و رعایت احتیاط انجام می‌شود.

محور نیشابور ـ مشهد (باند جنوبی) واقع در استان خراسان رضوی تا ۳۰ آبان، ساعت ۷ تا ۱۸ به دلیل اجرای عملیات روکش آسفالت‏‌ لکه گیری و درزگیری ‌حدفاصل کیلومتر ۰ تا ۷۶ ‌تردد همزمان با اجرای عملیات، با محدودیت و رعایت احتیاط انجام می‌شود.

محور سبزوار ـ نیشابور (‌باند جنوبی)‌ واقع در استان خراسان رضوی، مورخ ۲۹ مرداد لغایت ۳۰ آبان، از ساعت ۷ تا ۱۸ به دلیل اجرای عملیات آسفالت‌ لکه‌گیری و درزگیری ‌حدفاصل کیلومتر ۰ تا ۳۰ ‌تردد همزمان با اجرای عملیات، با محدودیت و رعایت احتیاط انجام می‌شود.

محور سبزوار ـ نیشابور (‌باند شمالی) ‌واقع در استان خراسان رضوی، مورخ ۲۹ مرداد لغایت ۳۰ آبان، از ساعت ۷ تا ۱۸ به دلیل اجرای عملیات آسفالت ‌لکه گیری و درزگیری‌ حدفاصل کیلومتر ۵ تا ۵۰ ‌تردد همزمان با اجرای عملیات، با محدودیت و رعایت احتیاط انجام می‌شود.

محور سبزوار ـ حکم آباد، واقع در استان خراسان رضوی، مورخ ۲۹ مرداد لغایت ۳۰ آبان، از ساعت ۷ تا ۱۸ به دلیل اجرای عملیات آسفالت‌ لکه گیری و درزگیری‌ حدفاصل کیلومتر ۱۰ تا ۵۵ ‌تردد همزمان با اجرای عملیات، با محدودیت و رعایت احتیاط انجام می‌شود.

آزادراه تهران ـ قم (باند شرقی)‌ مقطع واقع در استان تهران، از ۲۱ مرداد تا ۱۳ دی، روزهای هفته به ‌جز بعدازظهر سه شنبه‌، پنج شنبه و جمعه هر هفته‌، از ساعت ۷ تا ۱۷، به دلیل اجرای عملیات روکش آسفالت‌ حدفاصل محدوده عوارضی تا انتهای حوزه استحفاظی اداره کل راه و ترابری استان تهران‌ تردد همزمان با اجرای عملیات، با محدودیت و رعایت احتیاط انجام می‌شود.

محور سه راهی ایواوغلی - جلفا - مرند واقع در استان آذربایجان غربی، از مورخ ۱۰ خرداد تا ۱۰ دی‌ از ساعت ۷ الی ۱۹ ‌به‌دلیل اجرای عملیات اصلاح نقاط حادثه خیز‌ کیلومتر ۲۵ خوی‌ تردد همزمان با اجرای عملیات، با محدودیت و رعایت احتیاط انجام می‌شود.

محور دامنه ـ داران ـ الیگودرز، واقع در استان اصفهان، تا ۱۵ آذر، از ساعت ۷ الی ۲۰ به‌ دلیل احداث باند دوم در حدفاصل کیلومتر ۷ تا ۱۵ و ۴۳ تا ۵۳ ‌تردد همزمان با اجرای عملیات، با محدودیت و رعایت احتیاط انجام می‌شود.

محور سه راهی ایو اوغلی به جلفا ـ مرند‌ واقع در استان آذربایجان غربی،‌ تا ۱۰ دی‌ از ساعت ۷ الی ۱۹ به‌ دلیل اجرای عملیات اصلاح نقاط حادثه خیز ‌کیلومتر ۲۵ خوی تردد همزمان با اجرای عملیات، با محدودیت و رعایت احتیاط انجام می‌شود.

محور سنقر ـ بیستون واقع در استان کرمانشاه، ‌تا ۳۰ آبان ماه ‌از ساعت ۷ تا ۱۷ به دلیل اجرای عملیات لکه گیری و روکش آسفالت‌ حدفاصل کیلومتر ۰ تا ۱۱ باند رفت ‌تردد همزمان با اجرای عملیات، با محدودیت و رعایت احتیاط انجام می‌شود.

محور رباط سنگ ـ کدکن‌ واقع در استان خراسان رضوی، مورخ ۸ شهریور لغایت ۲۹ آذر ‌از ساعت ۷ تا ۱۹ به دلیل اجرای عملیات راهسازی حدفاصل کیلومتر ۱۸ تا ۵۰۰+۱۸، تردد همزمان با اجرای عملیات، با محدودیت و رعایت احتیاط انجام می‌شود.

محور پلیس راه (اصفهان – شیراز) ـ مبارکه‌ واقع در استان اصفهان، از ۱ شهریور تا‌ ۲۹ اسفند‌ از ساعت ۸ تا ۱۸ به‌ دلیل اجرای عملیات روکش آسفالت حدفاصل کیلومتر ۱۰ تا‌ ۱۶ تردد همزمان با اجرای عملیات، با محدودیت و رعایت احتیاط انجام می‌شود.

محور بردسکن – بجستان، واقع در استان خراسان رضوی، از پنجم مهر لغایت ۱۵ آذر ‌از ساعت ۷ تا ۱۸ به دلیل اجرای عملیات درزگیری و لکه گیری حدفاصل کیلومتر ۰ الی ۵۰۰+۱۷ تردد همزمان با اجرای عملیات با محدودیت و رعایت جوانب احتیاط انجام می‌شود.

محور بردسکن – کاشمر، واقع در استان خراسان رضوی، مورخ ۵ مهر لغایت ۱۵ آذر از ساعت ۷ تا ۱۸ به دلیل اجرای عملیات درزگیری و لکه گیری حدفاصل کیلومتر ۰ الی ۸ تردد همزمان با اجرای عملیات با محدودیت و رعایت جوانب احتیاط انجام می‌شود.

محور بردسکن – درونه‌ واقع در استان خراسان رضوی، مورخ ۵ مهر لغایت ۱۵ آذر‌ از ساعت ۷ تا ۱۸ به دلیل اجرای عملیات درزگیری و لکه گیری‌ حدفاصل کیلومتر ۵۰۰+۱۴ تا ۶۰ تردد همزمان با اجرای عملیات با محدودیت و رعایت جوانب احتیاط انجام می‌شود.

محور نیشابور – فرعی گلبو ‌واقع در استان خراسان رضوی، از پنجم مهرماه تا پنجم آذر به طور ۲۴ ساعته به دلیل اجرای عملیات احداث پل ‌حدفاصل کیلومتر ۱۲ ‌تردد همزمان با اجرای عملیات با محدودیت و رعایت جوانب احتیاط از کنارگذر احداثی انجام می‌شود.

محور تویسرکان ـ کنگاور‌ واقع در استان همدان‌ از تاریخ ۲۰ مهر لغایت ۳۰ آذر‌ از ساعت ۸ تا ۱۸ به دلیل اجرای عملیات روکش آسفالت و شانه سازی‌ حدفاصل کیلومتر ۰ ‌تا ۳۵‌ تردد همزمان با اجرای عملیات‌ با محدودیت و رعایت احتیاط انجام می‌شود.

محور تویسرکان ـ خیرآباد‌ واقع در استان همدان، از تاریخ ۲۰ مهر لغایت ۳۰ آذر‌ از ساعت ۸ تا ۱۸ به دلیل اجرای عملیات تعریض حدفاصل کیلومتر ۰ تا ۱۴ ‌تردد همزمان با اجرای عملیات، با محدودیت و رعایت احتیاط انجام می‌شود.

محور گرگان ـ آزادشهر، واقع در استان گلستان‌ از مورخ ۵ آبان لغایت ۵ دی از ساعت ۸ الی ۱۶ به دلیل اجرای عملیات محو خط کشی قدیم و انجام خط کشی جدید‌ همچنین اجرای گاردریل دور برگردان کیلومتر ۹۳۲+۱۶، تردد همزمان با اجرای عملیات با محدودیت و رعایت احتیاط انجام می‌شود.

محور سرخس ـ مشهد‌ واقع در استان خراسان رضوی، از ۷ آبان تا ۱۵ دی ‌ساعت ۸ تا ۱۶ به دلیل اجرای عملیات لکه گیری و روکش آسفالت‌ حدفاصل کیلومتر ۷۹ تا ۸۳ ‌تردد همزمان با اجرای عملیات با محدودیت و رعایت جوانب احتیاط از باند مجاور انجام می‌شود.

محور رشتخوار ـ تربت حیدریه ، واقع در استان خراسان رضوی، مورخ ۱۵ آبان لغایت ۳۰ آبان ، ساعت ۸ الی ۱۳ به دلیل اجرای عملیات ترک گیری ، حدفاصل کیلومتر ۰ تا ۳۰ ، تردد همزمان با اجرای عملیات با محدودیت و رعایت جوانب احتیاط انجام می‌شود.

‌محور بردسکن ـ کاشمر واقع در استان خراسان رضوی، مورخ ۱۰ ‌آبان تا ۳۰ آذر ‌ساعت ۷ تا ۱۶ به دلیل اجرای عملیات درزگیری با قیر امولسیون و ماسه‌ حدفاصل کیلومتر ۰ تا ۸ ‌تردد همزمان با اجرای عملیات با محدودیت و رعایت جوانب احتیاط انجام می‌شود.

‌محور بردسکن ـ درونه‌ واقع در استان خراسان رضوی، مورخ ۱۰ آبان ‌لغایت ۳۰ آذر ‌ساعت ۷ تا ۱۶ به دلیل اجرای عملیات درزگیری با قیر امولسیون و ماسه‌ حدفاصل کیلومتر ۵۰۰+۱۴ تا ۶۰ تردد همزمان با اجرای عملیات با محدودیت و رعایت جوانب احتیاط انجام می‌شود.