به گزارش پارس به نقل از تسنیم: نماینده و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان این که هدف مالیات بر عایدی مسکن کسب درآمد برای دولت نبود گفت: هدف این بود که ما بازار سوداگری و تقاضای کاذب را در شکل اقتصادی خود به حداقل ممکن برسانیم.


چهل و هشتمین برنامه مناظره با حضور خبرگان مالیاتی امروز جمعه 4 مهرماه از شبکه یک سیما روی آنتن رفت.

"وضع مالیات برعایدی مسکن " هفته گذشته پس از بحثی پرحاشیه در صحن علنی مجلس رد شد با این حال اعلام شده است این حکم در لایحه ضد رکودی دولت مجدداً به رأی نمایندگان گذاشته خواهد شد.

در این برنامه از بینندگان سیما دعوت می شود علاوه بر شرکت در نظر سنجی برنامه نظرات خود را درباره وضع مالیات برعایدی مسکن به سیاستگذاران و مسئولان اعلام کنند.

سوال نظرسنجی برنامه این هفته مناظره به شرح ذیل است؛ آیا موافق هستید دولت از دلالان و سوداگران زمین و مسکن، مالیات بگیرد؟

علاقه مندان می توانند نظر خود (1 – بله/2 – خیر)  را به 300001 ارسال کنند.

جمشید برزگر رئیس هیئت مدیره کانون سراسری انبوه سازان کشور، افشین پروین پور کارشناس اقتصاد مسکن، محمد رضا پور ابراهیمی نماینده و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، رحیم زارع نماینده و سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس و ابوذر ندیمی نایب رئیس اول کمیسیون اقتصادی مجلس مهمانان برنامه امروز هستند.

*برزگر: 2 میلیون واحد مسکونی جدید نیاز داریم/مالیات بر عایدی، قیمت تمام شده مسکن را افزایش می‌دهد

نفر اولی که در این مناظره صحبت کرد جمشید برزگر، رئیس هئیت مدیره کانون سراسری انبوه سازان ایران است. وی  با اشاره به اینکه مسکن می‌تواند در بحث اشتغال نقش مهمی داشته باشد گفت: اگر در کشورمان نقش مسکن و ساختمان را در ایجاد اشتغال قبول داشته باشیم باید برای این بخش اهمیت ویژه ای قائل شویم.

وی ادامه داد: اگر باور داشته باشیم که در حال حاضر نیازمند به 2 میلیون واحد مسکونی برای بازار هستیم. اگر باور داشته‌ایم که 6میلیون زوج از سن ازدواج گذشته یا در آستانه ازدواج هستند. اگر باور داشته باشیم که در سال آینده 8میلیون نفر به سن ازدواج می‌رسند، و اگر باور داشته باشیم که 70 هزار بافت فرسوده و 120 هزار هکتاربافت حاشیه ای و سکونتگاه ناکارآمد  در کشور وجود دارد باید اهمیت ویژه ای به این بخش و صنعت قائل شویم.

برزگر بیان کرد: با توجه به چالش هایی که با عنوان مسکن مهر طی سال‌های اخیر پیش روی صنعت ساختمان قرار گرفته است، انتظار داریم در برنامه های بعدی بررسی کنیم. متأسفانه این روزها صنعت مسکن در رکود است و سازندگان حتی در فروش تولید‌های خود مشکل دارند و ضمن اینکه دیگر نمی‌توانند تولیدی داشته باشند.

رئیس هیئت مدیره کانون سراسری انبوه سازان ایران اظهار کرد: با هر قانونی که علیه قیمت اولیه زمین باشد مخالفم. 41 درصد مردم فاقد مسکن ملکی در کشور هستند.

وی افزود: باید تعریف مشخصی از سوداگر،زمین خوار و ... در جامعه صورت گیرد. مالیات بر عایدی، قیمت تمام شده مسکن را افزایش می‌دهد و لذا با مالیات بر عایدی مخالفم.

*پروین پور: باید با روندی کارشناسانه مالیات از سوداگران بخش مسکن دریافت شود

افشین پروین پور به عنوان دومین مهمان مناظره امروز تلویزیونی که به موضوع اخذ مالیات بر عایدی مسکن می‌پرداخت با اشاره به اینکه در بازار مسکن دو مدل تقاضا وجود دارد اظهار داشت: نخستین تقاضا در بازار مسکن شامل مصرف کنندگان است که آنان با خرید مسکن در صدد استفاده از آنها هستند. اما دومین تقاضا در این بازار شامل متقاضیان سرمایه گذاری در بازار مسکن است که این افراد با خرید مسکن درصدد کسب سود برای خود هستند.

وی با اشاره به اینکه سوداگران از جمله متقاضیان دسته دوم در بازار مسکن به شمار می‌آیند افزود: سوداگران بازار مسکن تولیدی در این حوزه انجام نمی‌دهند اما هرساله موجب افزایش قیمت مسکن می‌شوند.پروین پور دلیل افزایش قیمت مسکن را تقاضای سوداگرایانه به قصد سود بیشتر در بخش مسکن دانست و گفت: در سال 66 در قانون مالیات‌های مستقیم وضع مالیات بر ساختمان‌ها حذف‌ شد آن زمان استنباط مسئولان این بود که نمی‌توانند در این حوزه شناسایی کامل را برای دریافت مالیات انجام دهند.

وی اضافه کرد: درحال حاضر نیز با حذف قانون مالیات همان اشتباه سالهای گذشته را انجام می‌دهیم درحالی که باید با روندی کارشناسانه مالیات از سوداگران بخش مسکن دریافت شود.

این کارشناس اقتصاد مسکن در ادامه صحبت‌های خود با بیان اینکه هم اکنون از تولیدکننده 25 درصد مالیات دریافت می‌شود تصریح کرد: در حال حاضر سوداگران بازار مسکن که هیچگونه فعالیت اقتصادی در ارتقای رشد اقتصاد کشور انجام نمی‌دهند مالیاتی پرداخت نمی‌کنند چرا باید سازوکار اقتصاد کشور به این سمت پیش رود که تولید جریمه شود به جای آنکه از سیاست‌های تشویقی برای این بخش کمک بگیریم.

پروین پور اضافه کرد: به اعتقاد بنده عامل اصلی رکود اقتصاد کشور عدم تعادل دریافت مالیات است چرا مالیات سوداگری که آن از فعالیت سوداگران جلوگیری می‌کنند با نرخ مناسبی اجرا نمی‌شود. مسئولین در این رابطه باید یک راهکار مناسب ارائه دهند.

*پورابراهیمی: هدف مالیات بر عایدی مسکن حذف تقاضای کاذب بود

محمدرضا پورابراهیمی نماینده و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: ما به دلیل اهمیت موضوع مالیات تحت عنوان مالیات بر عایدی در اقتصاد کشور علیرغم اینکه دولت آن را در لایحه خود لحاظ و به شکلی ارائه نکرده بود آن را در کمیسیون اقتصادی به عنوان مبنا قرار دادیم.

وی افزود: هدف از این کار ایجاد درآمد برای دولت نبود ما گاهی اوقات برای اینکه بتوانیم تصمیمات بهینه در اقتصاد کشور بگیریم از سیاست‌ها و ابزارهای سیاستی استفاده می‌کنیم که در این خصوص مالیات بر عایدی نیز از جمله این موارد بود.

وی اظهار کرد: هدف از ایجاد مالیات بر عایدی و تفاوت قیمت این بود که ما بازار سوداگری و تقاضای کاذبی که به آن اشاره شد را در شکل اقتصادی خود به حداقل ممکن برسانیم و تقاضای واقعی مصرفی که خانواده‌ها نیاز دارند را بتوانیم ارتقاء دهیم. ضمن آنکه بتوانیم شفافیت را در اطلاعات اقتصاد کشور ارائه کنیم.

وی ادامه داد: از اهداف مهمی که در این موضوع مطرح شده و قرار بود ارائه شود این بود که ما فرآیند سمت و سوق دادن نقدینگی در کشور را به سمت رویکرد اقتصاد مولد سوق دهیم.

پورابراهیمی افزود: هم اکنون بالغ بر 600 هزار میلیارد تومان حجم نقدینگی در کشور است و این منابع نقدینگی به دلیل آنکه به سمت فعالیت‌های مولد و خلق ثروت واقعی در اقتصاد کشور سوق پیدا نمی‌کند رویکرد آن به سمت بازارهای غیر مولد است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار کرد: یکی از آن بازارها بازارهای سفته‌بازی و سوداگری در حوزه بازارهای مسکن است که متاسفانه آثار و پیامدهای آن بجز آنچه به افزایش قیمت مسکن در اقتصاد منتهی شده موجب شده است حجم نقدینگی از بخش مولد و واقعی اقتصاد کشور جدا شود.

وی ادامه داد: عمده بحث این بود که ما بتوانیم با توجه به ظرفیت‌های اقتصادی کشور و همچنین با توجه به تجربه جهانی که در این خصوص وجود دارد اقدام نماییم. هم اکنون تعداد زیادی از کشورها (از کشورهای منطقه از جمله هند، چین، ژاپن و مالزی گرفته تا کشورهای اروپایی مانند فرانسه و ایتالیا و حتی خود آمریکا) این مالیات را به عنوان یک مالیات بسیار مهم تلقی کرده و با نرخ‌های بسیار بالا آن را اخذ می‌کنند.

پورابراهیمی با اشاره به علت اصلی که این مسئله در صحن مجلس رای نیاورد گفت: عدم تبیین موضوع و ابهاماتی که در این خصوص برای نمایندگان ایجاد شد از جمله عوامل این امر بود که ای کاش این ابهامات در تبیین بیشتر و فضای بهتر  می‌توانست برطرف شود. نمایندگان مجلس در این خصوص به دلیل عدم تبیین دقیق و تصور اینکه (همان سوالی که رئیس مجلس از رئیس سازمان مالیاتی پرسیدند که آیا این بر افراد هم مالیات شامل می‌شود؟) در صورتی که ما هم موضوع اعمال تعدیلات تورمی را مد نظر قرار داده بودیم و هم درخواست‌های مصرفی را از درخواست‌های سرمایه‌ای جدا کرده بودیم.

وی ادامه داد: امیدواریم با یک رویکرد جدید بتوانیم این موضوع را به عنوان یک موضوع مهم در اقتصاد کشور مطرح نماییم.

* زارع: کسی که می‌تواند تنها با یک تلفن میلیاردها به جیب بزند قطعا سوداگر است

رحیم زارع سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: این لایحه با هدف تعیین پایه مالیاتی جدید برای درآمدهای مالیاتی دولت و به دلیل فرار مالیاتی و اخلال در نظام مالیاتی، عدم هدفمندی مشوق‌ها و معافیت‌ها و نبود ضمانت‌های اجرایی تدوین شد؛ در واقع ما یک رفتار سوداگری و جرمی را شناسایی کردیم. سوال این است که چرا قیمت هر متر زمین در جنوب شهر تهران 700 تومان است اما 3 و نیم میلیون تومان به فروش می‌رسد!

وی با بیان اینکه کسی که سرمایه‌های غیرمولد را وارد بازار می‌کند سوداگر است گفت: وقتی یک نفر می‌تواند تنها با یک تلفن میلیاردها به جیب بزند قطعا یک سوداگر است. این در دنیا یک قانون است که کسانی که مازراتی و خانه‌های لوکس استفاده می‌کنند مالیات آن را می‌پردازند؛ در واقع افراد باید هزینه زندگی لوکس را پرداخت کنند.

این نماینده مجلس با بیان اینکه همه ما دغدغه خانه و مسکن را داریم اظهار کرد: در دنیا یک جوان 25 درصد از حقوق خود را خرج اجاره مسکن می‌کند.این درحالی است که در ایران بیش از 80 درصد است.

وی با اشاره به اینکه این یک قانون اقتصادی است که هر فعالیت اقتصادی ناشی از سوداگری باید مالیات پرداخت کند گفت: در کشور ژاپن و استرالیا فعالیت‌های این چنینی صد درصد مالیات پرداخت می‌کنند البته این رقم در سایر کشورها رقم متفاوتی دارد؛ برای مثال این رقم در کشور برزیل 27 درصد و در کشور آلمان 59 درصد است.

زارع با بیان اینکه رفتاری که باعث اختلال در نظام اقتصادی می‌شود باید از آن جلوگیری کرد و به سمت فعالیت‌های مولد رفت گفت: در این لایحه سعی کردیم که از تولیدکننده و سرمایه های مولد حمایت شود حتی سعی شد بحث تورم و استهلاک در این لایحه دیده شود اما نمایندگان مجلس بعد از گذشت سه هفته از تعطیلات گمان کردند که هدف این لایحه دریافت مالیات از اصل سرمایه است این درحالی است که طبق این لایحه می‌خواهیم از افزایش درآمدها مالیات کسب کند.

*ندیمی: همه مشکل مسکن مالیات بر عایدی نیست

ابوذر ندیمی نماینده مجلس با بیان اینکه جواب این سوال که آیا با دلالی موافق هستید مشخص است گفت: باید تعیین کرد با کدام نوع دلالی باید مخالفت شود. این سوال که آیا سرمایه در تولید سرمایه گذاری شود یا در دلالی هم جواب مشخصی دارد. هم اکنون 60 تا 70 درصد فعالیت‌های اقتصادی مربوط به خدمات است آیا قرار است کل خدمات جمع شود.

وی گفت: مجلس می‌گوید چون در حال حاضر اقتصاد دچار تحریم و رکود است اگر بخواهیم مالیات دریافت کنیم اینگونه القا می‌شود که با این هدف می‌خواهیم اجناس را گران کنیم. واقعیت این است که وزیر راه و شهرسازی و وزیر صنعت، معدن و تجارت و کلا دولت با این لایحه موافق نیست با تبلیغاتی که هم جامعه می‌شود اینگونه القا می‌کنند که قیمت مسکن افزایش خواهد یافت.

این نماینده مجلس با بیان اینکه آیا اصلا کل مشکل مسکن این است یا مسکن معضل ملی برای جوانان است گفت: سهم شهرداری‌ها از مالیاتی که از مسکن گرفته می‌شود چه خواهد شد؟ مباحث زیادی باعث ایجاد این تصمیم در مجلس شد. مشخص نیست فردا روزنامه‌ها چه چیزی را تیتر می‌کنند. از سوی دیگر تنها نباید مسکن را در کلان شهرها دید. بلکه بحث مسکن در شهرهای کوچک و روستاها نیز مطرح است.

وی با طرح این سوال که آیا قیمت زمین بیشتر در بحث مسکن مطرح است یا دلالی گفت: نه تنها بانک‌ها بلکه بخش پتروشیمی، صنعت و فولاد نیز وارد ساخت مسکن شده‌اند به طوری که بیشتر برج‌های بلندی که هم اکنون ساخته می‌شود مربوط به بانک‌ها است. دلیل مخالفت مجلس با این لایحه این نبود که نمایندگان با دلالی موافق هستند بلکه نگران بودیم که بیشتر از این بلا برسر مردم بیاید.

 بخش دوم که شامل گفت‌وگوی مهمانان بود آغاز شد.

*پروین پور: بالا بودن سهم زمین در قیمت نهایی یک علت مشکل مسکن است

افشین پروین پور، کارشناس مسکن و رئیس سابق مرکز مطالعات تکنولوژی دانشگاه علم و صنعت اظهار کرد: اگر قیمت مسکن را در کشور در شرایط حال حاضر آنالیز کنیم مشاهده می کنیم، متوسط سهم قیمت زمین در بخش مسکن در کشور به 50درصد رسیده است. در کلان‌شهرها متوسط به حدود 70 درصد تا 90درصد می‌رسد.

وی ادامه داد: زمانی که قیمت زمین از قیمت نهایی خود بالاتر می‌رود این باعث می شود که خیلی از تقاضاهای موثر و مصرفی در بازار مسکن غیر موثر می‌شود یعنی توان حضور در بخش مسکن را ندارند. زمانی که این اتفاق می‌افتد شاهد رکود در بخش مسکن هستیم. زمانی که رکود حاصل شود, تقاضای مصرفی هم وجود نداشته باشد, دیگر سازندگان انگیزه ای برای تولید ندارند.

پروین پور بیان کرد: بنابراین سهم بالای قیمت زمین در قیمت نهایی مسکن یکی از علل اصلی بروز و وقوع رکود در بخش مسکن است. اگر علت این اتفاق را ارزیابی کنیم خواهیم دید دولت نظارت کافی بر روی بخش مسکن نداشته است.

رئیس سابق مرکز مطالعات تکنولوژی دانشگاه علم و صنعت افزود: در تمام دنیا دولت، ابزارهایی نظیر ابزار مالیاتی را به کار می برد تا سهم قیمت زمین از قیمت نهایی مسکن و بالطبع قیمت تمام شده مسکن در سبد مصرفی خانوار از حد مشخصی بالاتر نرود.

وی ادامه داد:در کشورهای موفق درحل مشکل مسکن, سهم قیمت زمین از 30درصد در قیمت نهایی مسکن بالاتر نمی‌رود. در انگلیس در جنگ جهانی دوم در بدترین حالت سهم قیمت زمین از 28درصد بالاتر نرفت.

این کارشناس مسکن افزود: در کلان‌شهرها سهم قیمت زمین گاهاً‌به 90 درصد هم می رسد، و این مسئله باعث می شود که گاهاً‌ یک متر واحد مسکونی به صورت کاذب به 4 تا 5 میلیون تومان هم می رسد.با این قیمت یک زوج جوان حتی با 80میلیون تومان وام دولت هم نمی‌توانندصاحب خانه شوند.

پروین پور تاکید کرد: علت این مسئله وجود تقاضاهای سوداگرانه در بخش مسکن است. سرشماری سال 85تا90نشان می دهد که بالغ بر 70درصد سهم بازار مسکن در اختیار تقاضای سرمایه ای است. علت این اتفاق عدم مدیریت صحیح از سوی دولت است.

وی بیان کرد: زمانی که قیمت مسکن به قیمت منطقی رسید، تعداد زیادی از تقاضاهای مصرفی غیر موثر، به موثر تبدیل می شود و توانایی حضور در بازار را می یابند. آن زمان بازار به سمت تعادل و منطقی شدن پیش می‌رود و آن موقع است که سازندگان انگیزه ساخت و ساز و خریداران تمایل خرید پیدا می‌کنند.

* برزگر: هر چقدر قیمت زمین از طریق مالیات افزایش یابد، قیمت تمام شده افزایش می‌یابد

در ادامه این مناظره، جمشید برزگر،رئیس هیئت مدیره کانون سراسری انبوه سازان کشور با بیان اینکه در بحث قانون ساماندهی بر دولت این تکلیف شده است که قانون را اجرایی کند گفت:  ماده اولیه برای ساخت مسکن زمین است و هر چقدر قیمت آن از طرق مختلف مثل مالیات افزایش یابد، قیمت تمام شده مسکن بالا می‌رود.

رئیس هیئت مدیره کانون سراسری انبوه‌سازان کشور گفت: براساس قانون حمایت از تولید و عرضه و ساماندهی مسکن دولت مکلف است زمین مناسب برای تهیه مسکن بدهد و حتی  قیمت زمین را به صفر برساند و حمایت‌های مالیاتی را در آن قانون دیده بود، ولی اجرایی نشد.

وی افزود: ما 8 درصد مالیات ارزش افزوده و ماده 54 قانون مالیات‌های مستقیم پرداخت می‌کنیم و ماده 77 را بصورت علی‌الحساب پرداخت می‌کنیم.

برزگر تاکید کرد: باید تعریف سوداگر مشخص شود،اگر قرار باشد کسی در این بخش سرمایه گذاری کندو ما آن را سوداگر بنامیم کار درستی نیست. بنابراین باید منطقی به این بخش نگاه شود.

*پورابراهیمی: واحدهای نوساز از پرداخت مالیات بر عایدی معافند

به گزارش تسنیم، در واکنش به صحبت‌های برزگر،محمدرضا پور ابراهیمی،نایب رئیس اول کمیسیون ویژه اقتصادی مجلس گفت : آنچه در پیشنهادی که در لایحه آمده بود، البته موضوع مالیات بر عایدی از طرف دولت ارائه نشده بود. مجلس خودش اقدام کرد.

وی ادامه داد: مجلس با اخذ مالیات بر عایدی مسکن مخالفت کرد و لایحه مربوط به آن را رد کرد.ما در متنی که در صحن رأی نیاورد  چه چیزی را پیش‌بینی کرده‌بودیم؟

پورابراهیمی بیان کرد: مطرح کرده بودیم که اگر کسی قصد خرید و فروش مسکن را دارد. باید در واحدهای مسکونی نوساز باشد که از مالیات معاف هستند  اقدام کند.

رئیس اول کمیسیون ویژه اقتصادی مجلس گفت: در ایران افرادی هستند که می‌خواهند هر چند سال یکبار ملک خود را تعویض کنندکه ما بیان کردیم اگر در طی 3سال، اقدام کنند, آنها هم از این موضوع معاف هستند. در کنار آن انتقالات قهری هم از پرداخت این گونه مالیات مستثنی شدند.

پورابراهیمی گفت: ‌در این طرح این موضوع مطرح شد که نرخ تورم هم محاسبه شود و مبنای مالیات بر عایدی مسکن قرار گیرد، یعنی اگر مسکنی 100 میلیون تومان تمام شود و با 40 درصد تورم به 140 میلیون تومان می‌رسد، قیمت فعلی 150 میلیون تومانی منهای 40 درصد تورم یعنی روی 10 میلیون تومان مالیات اخذ خواهد شد.

نایب رئیس کمیسیون ویژه اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه انتقال واحد مسکونی نوساز و اراضی کشاورزی را از مالیات معاف کردیم، اظهار کرد: در این طرح همچنین اشاره کردیم که نقل و انتقالات پیش از تصویب این قانون مشمول این بحث نمی‌شود.

* زارع: سوداگری تعریف شده است/ سیاست مالیات بر عایدی مسکن ضد تولید نبود

در ادامه رحیم زارع ،نماینده مجلس با بیان اینکه سوداگری در بازار مسکن تعریف شده است، گفت: متأسفانه تهران بر مبنای دیگر شهرهای کشور قرار گرفته است.در مجلس هم اینطور گفته نشد که تنها سیاست‌های مالیاتی می‌توانند به کاهش قیمت مسکن کمک کنند و فعالیت‌های سوداگرانه را حذف کنند، بلکه سیاست عرضه توسط دولت هم باید مورد توجه قرار گیرد.

زارع افزود: دو سیاست مالیاتی و عرضه به تقاضای بازار پاسخ می‌دهد؛ سیاست مالیات بر عایدی مسکن نه تنها ضد تولید نبود، بلکه به نفع تولید‌کننده عمل می‌کرد. باید در کشور دست تولید‌کننده هم بوسیده شود و تنها هدف‌های سوداگری از این بازار حذف شوند.

*ندیمی: قیمت مسکن باید آنالیز شود

در ادامه این مناظره ایرج ندیمی،رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر اینکه قیمت مسکن باید آنالیز شود گفت: قیمت زمین، تأمین سرمایه، تورم و دیگر موارد باید از یکدیگر جدا شده و بر مبنای آن تصمیم بگیریم که آیا در شرایط فعلی چنین چیزی امکان‌پذیر است یا خیر.

ندیمی افزود: آنچه که پیگیری می‌کنیم آن است که آیا کشور به نظام واسطه نیاز دارد، یا خیر که در پاسخ باید بگویم، بله اما واسطه‌هایی که رانت و فساد ایجاد می‌کنند، مجلس با آن برخورد می‌کند.شاخص دسترسی به مسکن در اکثر کشورها 4 سال و در ایران به 12 سال رسیده است، در حالی که هنوز اقدام مؤثری در این زمینه انجام نشده است.