به گزارش پارس به نقل از ایسنا: عطاالله آیت اللهی - رییس شورای اخلاق حرفه‌ای مهندسان مشاور ایران - درباره وام ۸۰ میلیون تومانی خانه گفت: پرداخت این میزان وام تاثیر چندانی در بازار مسکن نخواهد داشت مگر آن‌که به خرید خانه در شهرستان‌ها، واحدهای کوچک‌تر و ارزان‌تر کمک کند.


او با بیان این‌که این رقم برای تهران و کلانشهرها مبلغ قابل توجهی نیست، گفت:‌ بحثی که وزیر راه و شهرسازی و رییس کل بانک مرکزی اعلام کردند که تسهیلات مسکن باید حداقل ۵۰ درصد قیمت یک واحد مسکونی را تامین کند، باید مدنظر قرار گیرد.

آیت‌اللهی گفت:‌ اگر بتوانند طرح‌هایی از قبیل صندوق‌های پس انداز مسکن راه اندازی کنند و تسهیلاتی به مردم داده شود که ۵۰ درصد از یک واحد مسکونی را تامین کند می‌توان گفت به خانه‌دار کردن مردم کمک می‌شود.

رییس شورای اخلاق حرفه‌ای مهندسان مشاور ایران با بیان این‌که در غیر این صورت وام ۸۰ میلیونی خانه کمکی به بازار مسکن نخواهد کرد گفت: ‌تعداد خانه‌های خالی در کشور زیاد است تا جایی که ارقامی حدود ۵۰۰ هزار واحد خالی هم بیان شده است.

او گفت: راه‌هایی برای شناسایی این تعداد واحد خالی در نظر گرفته شده ولی بعید است که بتوانند اقدامی دراین زمینه انجام دهند.

آیت‌اللهی با اشاره به این‌که تا وقتی نقدینگی در بازار بوجود نیاید و رونق اقتصادی به کشور بازنگردد بازار مسکن به همین روال در رکود پیش خواهد رفت، گفت: پیش بینی ها حاکی از آن است که جهش قیمتی در بازار تا پایان سال پیش نخواهد آمد و روند رکودی ادامه خواهد داشت.